Polska

Najlepsze Atrakcje w Inowrocławiu w 2024

tężnie
źródło: Stanisław J. Radziński / Wikipedia

Inowrocław to ciekawe turystycznie miasto leżące w województwie kujawsko-pomorskim, nad Notecią, w odległości około 35 km od Torunia. Znajdziemy liczne atrakcje w Inowrocławiu. Określany bywa „miastem na soli”, gdyż osadnicy założyli miasto w rejonie, w którym wydobywa się duże ilości soli.

Jest jednym z niewielu miast uzdrowiskowych w centralnej Polsce i poszczycić się może wieloma atrakcjami turystycznymi. W związku z tym co warto zwiedzić w Inowrocławiu?

1. Park solankowy

Nie sposób nie wspomnieć o najsłynniejszej atrakcji inowrocławskiego parku, czyli o okazałych dywanach kwiatowych. Każdego roku w parku sadzi się ponad 100 tys. sadzonek kwiatów, które układają się w bajecznie kolorowe, starannie pielęgnowane „obrazy”. Warto tu przyjechać, aby podziwiać to unikatowe artystyczno-florystyczne przedsięwzięcie.

w 2008 roku, w 30 rocznicę wybrania Polaka na głowę kościoła katolickiego, otwarto Ogrody Papieskie. Nawiązują one swoim układem do rozplanowania ogrodów w Watykanie. Znajdziemy tu geometryczne trawniki z licznymi alejkami, barokowy krzyż z bukszpanu na trawniku głównym, a także geometryczny ogród w stylu włoskim. Na przykład w Ogrodach znajdziemy mało spotykane roślinny, m. in. ognik szkarłatny, irgę dammera, runiankę japońską czy jukę karolińską.

2. Ścieżki rowerowe i grill

W parku uzdrowiskowym wytyczono ścieżki rowerowe, dzięki którym cała rodzina może korzystać z aktywnych form odpoczynku. Ponadto w nowej części parku znajduje się specjalnie wydzielone miejsce do grillowania. Utworzono tu także piaszczystą plażę a także sztuczny staw.

3. Muszka koncertowa

W muszli koncertowej w parku, od początku maja do połowy września, w niedziele oraz święta, organizują koncerty artystów polskich i zagranicznych. W parku zdrojowym rozbrzmiewa nie tylko muzyka poważna, ale i muzyka kapel ludowych lub Inowrocławskiej Orkiestry Promenadowej. Organizują tutaj także ogólnopolskie festiwale młodzieżowych orkiestr dętych.

4. Aleja Dębów Gwiazd

W parku znajduje się słynna Aleja Dębów Gwiazd. Jest to tradycja zapoczątkowana w roku 2005 a mówiąca o tym, że najznamienitsi goście Inowrocławia sadzą w tym miejscu swoje drzewa. Klony i dęby sadzili tu już m. in. mistrzyni olimpijska Irena Szewińska, aktorka Irena Kwiatkowska, kompozytorzy Wojciech Kilar i Krzysztof Penderecki, aktorzy Joanna Brodzik, Beata Kawka, Bogusław Linda, muzycy Grzegorz Turnau, Natalia Kukulska oraz Zbigniew Wodecki. Z biegiem czasu wciąż przybywa nowych drzew w tej „alei sław”.

5 . Tężnie solankowe

Z pewnością jedną z większych atrakcji w Inowrocławiu są tężnie solankowe. Największa tężnia ma 320 metrów długość, a jej wysokość wynosi 9 metrów. Znajduje się ona w pięknym, 85-hektarowym parku uzdrowiskowym. To naturalne inhalatorium solankowe jest największą atrakcją, a także niewątpliwą wizytówką miasta. Z tarasu widokowego znajdującego się na tężni podziwiać można od wiosny do jesieni piękną panoramę miasta.

6. Okolice tężni solankowych

Teren dookoła tężni zagospodarowali w taki sposób, by mogły tu wypoczywać całe rodziny. Dla najmłodszych jest tu wiele miejsc do harców, takich jak place zabaw, tor do minigolfa, stoliki szachowe czy miejsce do gry w kręgle. Dodatkowo zbudowali tutaj korty tenisowe, park linowy i siłownia terenowa, natomiast na obrzeżach parku usytuowany jest letni teatr dla ok. 1500 widzów.

7. Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny

Co za piękny kościół. Trudno jest pojąć jego ogrom oglądając zdjęcia. Kościół znajduje się nieco dalej od głównych atrakcji, takich jak centrum starego miasta. Jego ściany są naprawdę stare, bo cały budynek pochodzi ze średniowiecza, ale oczywiście widać, że wykonano tam prace konserwacyjne. Można odbyć wycieczkę z przewodnikiem po kościele.

8. Rynek

Kilka ładnych barów i sklepów, budynki są albo świeżo wyremontowane, albo czekają na odnowienie. Na przykład jest tu fontanna, stary tramwaj, który służy jako informacja turystyczna. Jest ładnie i przytulnie jak na każdym starym rynku w większości małych polskich miast Stare miasto wokół rynku jest również całkiem ładne.

9. Muzeum im. Jana Kasprowicza

Małe muzeum które warto odwiedzić by poznać trochę historii. Wydaje się niepozorne. W środku znajdziemy wiele różnych skarbów. Pamiątki związane z miastem i jego historią. Na piętrze znajduje się sala poświęcona Janowi Kasprowiczowi.

10. Pijalnia

W parku zdrojowym warto trzeba skorzystać z Pijalni Wód. W „Inowrocławiance” degustować możemy dwie wody wydobywane z miejscowych źródeł – mineralną „Inowrocławiankę” i leczniczą „Jadwigę”. Właściwości prozdrowotne inowrocławskich wód  potwierdzono badaniami naukowymi. „Jadwiga” wpływa zbawiennie na przemianę materii, pobudza do działania wątrobę i trzustkę. „Inowrocławianka” natomiast, dzięki zawartości sporych ilości sodu, wapnia, magnezu, chlorków oraz jodków jest stworzona dla osób wykonujących duży wysiłek fizyczny.

11. Palmiarnia

Odnajdziemy tu bogactwo egzotycznych roślin z całego świata. Na przykład są tutaj złote rybki w zbiorniku wodnym, które dzieci mogą nakarmić oraz latają tutaj ptaki wśród palm.

12. Chata kujawska

Warta odwiedzenia jest chata kujawska, czyli dawne wiejskie zabudowania gospodarcze, gdzie zobaczyć możemy, jak wyglądało życie naszych pradziadków. Zobaczymy tu oryginalną zabudowę kuchni wiejskiej, sprzęty domowe, a także ludowe stroje sprzed wieków.

13. Inowrocławskie Termy

W 2013 roku oddano do użytku „Inowrocławską Termę”. Baseny podzielili na część wewnętrzną i zewnętrzną. W części wewnętrznej znajdziemy strefę dla dzieci, miejsce do nauki pływania oraz basen rekreacyjny. Basen znajdujący się na zewnątrz budynku posiada  hydromasaże, gejzery, armatkę wodną, kaskadę, przeciwprąd, dziecięcą zjeżdżalnię, a także sztuczną rzekę. Nad częścią zewnętrzną zbudowano rozsuwany dach, dzięki któremu można z kąpieli korzystać także przy mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Kąpiele solankowe wskazane są przy schorzeniach reumatoidalnych, chorobach związanych napięciem mięśniowym, bólami, schorzeniami neurologicznym i chorobami związanymi z obniżoną odpornością.

Podsumowując Inowrocław to przepiękne miasto i perła Kujaw Zachodnich. Warto tu zajrzeć oraz pooddychać świeżym powietrzem. W związku z tym warto pospacerować po urokliwym Parku Solankowym, nacieszyć się pięknem natury i odpocząć z dala od miejskiego zgiełku.

Zobacz też: Atrakcje dla dzieci w Inowrocławiu