Ciekawostki

10 Ciekawostek o Mątwie

Mątwa
źródło: Jan Derk / Wikipedia

Spotkać można wiele zwierząt oraz roślin, którym naukowcy poświęcają czas, by dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Mimo to zwykły człowiek nie jest w stanie poznać każdej z tych istot, a wśród nich jest wiele interesujących okazów, jak na przykład mątwa — drapieżny głowonóg o fascynującym wyglądzie. Oto 10 interesujących ciekawostek o mątwach:

1. Kamuflaż

Mątwa wykorzystuje kamuflaż, by ochronić się przed drapieżnikami. To, jaki kolor aktualnie przyjmuje, zależy od wielu czynników, takich jak na przykład jej nastrój, chęci zaimponowania partnerce.

2. Worek czernidłowy

Mątwa posiada worek czernidłowy — wypełniony jest on sepią, ciemnobrązową substancją, która zostaje wystrzelona, kiedy mątwa czuje się zagrożona. Wytwarzana przez mątwę sepia bywa wykorzystywana jako barwnik malarski.

3. Długość

Mątwy dorastają do 45-50 centymetrów długości, najczęściej spotykane okazy mają jednak około 15-30 centymetrów. Są ciekawskimi stworzeniami, które z zainteresowaniem przez wiele minut potrafią przypatrywać się obserwującym je nurkom.

4. Inteligentne zwierze

Podobnie do ośmiornic mątwy są inteligentnymi istotami: potrafią się uczyć oraz zapamiętywać.

5. Głowonogi

Głowonogi te spotkać można w morzach strefy ciepłej, jak również w Morzu Północnym. Gatunkiem najpospolitszym, występującym także w wodach Morza Śródziemnego, jest mątwa zwyczajna. Zwierzęciu temu zdarza się również pojawiać w Bałtyku.

6. Szybka jak rakieta

Porusza się przy pomocy płetw, pływa wolno — obserwując ją, można jej poruszanie się porównać do poruszania falbanką. Mątwa potrafi jednak wystrzelić niczym rakieta, wówczas stosuje wyrzut wody z lejka.

7. Ciało mątwy

Ciało mątwy jest spłaszczone grzbietobrzusznie, posiada ona dziesięć ramion, z czego osiem jest krótki, natomiast dwa długie. Są one wyposażone w przyssawki. Za pomocą dłuższych ramion mątwa poluje i łapie swoje ofiary.

8. Samica

Samica mątwy w okresie płodowym może znieść do 4 tysięcy jaj, które składane są na roślinność, a ich okres rozwoju trwa od 30 do 90 dni. Mątwa nie żyje długo — zazwyczaj jest to rok do dwóch lat.

9. Co je

Mątwa żywi się rybami, skorupiakami oraz mięczakami, w tym innymi głowonogami. Sama jest gatunkiem jadalnym, wpisuje się do kategorii „owoce morza”.

10. Wody zasolone

Młodsze osobniki mątwy preferują wody bardziej zasolone i ogólną większą niestabilność środowiska.