10 Najlepszych Atrakcji Dla Dzieci w Małopolsce

zamek

Województwo małopolskie to obszar niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym. Najbardziej znanym miastem jest oczywiście Kraków, do odwiedzenia którego nie trzeba nikogo zachęcać. Warto jednak poznać również inne zakątki tego urokliwego województwa, dlatego jeśli planujesz urlop z rodziną właśnie w tych rejonach, to koniecznie zapoznaj się z poniższą listą najciekawszych miejsc w województwie małopolskim.

1. Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach

Jest to jedyna atrakcja w Polsce, podczas której można przejechać się drezynami rowerowymi po 120 – letniej historycznej linii kolejowej nr 103, obecnie już nieczynnej. To bardzo urokliwy szlak kolejowy, niezwykle bogaty geologicznie i przyrodniczo. To rozrywka dla całej rodziny, ponieważ drezyny są czteroosobowe. Podczas trasy można podziwiać piękne widoki, a dodatkowo aktywnie spędzić czas. Do wyboru są dwie trasy, pierwsza o długości 7 kilometrów, przeznaczona dla wszystkich, łącznie z dziećmi oraz druga o długości 11, 2 kilometra, dla osób zaawansowanych. Poza tym można też wziąć udział w zajęciach kolejowych, warsztatach rzemieślniczych i geologicznych prowadzonych w Ekomuzeum Garncarstwa im. Jana Głuszka.

2. Spływy kajakowe Przełom Dunajca

Podczas pobytu w Pieninach, nie można pominąć przepływu przez najpiękniejszą rzekę w Małopolsce. Dunajec to łagodna rzeka, która pozwala na uczestnictwo w spływie dzieciom nawet kilkuletnim. Każdy uczestnik jest wyposażony w asekuracyjną kamizelkę oraz kask, a nad bezpieczeństwem wszystkich czuwa wykwalifikowany instruktor. Na pewno będzie to niezapomniana przygoda dla całej rodziny.

3. Zatorland

Jest to park dinozaurów, mitologii, owadów, wodnych stworzeń i bajek, czyli wielki kompleks parków, dostępnych na jednym obszarze. Oprócz świetnej zabawy, czeka tu na każde dziecko potężna dawka wiedzy, przedstawiona w sposób łatwo przyswajalny. Oprócz zwiedzania Parku Dinozaurów, gdzie można podziwiać prehistoryczne zwierzęta naturalnej wielkości, można udać się także do Muzeum Szkieletów i Skamieniałości. W Paru Mitologii, położonym nad jeziorem, w otoczeniu pięknego ogrodu, można się zrelaksować. Rejs łódką przenosi każdego do świata herosów, bogów i mitologicznych bohaterów. Warto przeznaczyć sobie cały dzień na odwiedzenie Zatorlandu, żeby można było zobaczyć każdą z oferowanych atrakcji.

4. Rejsy widokowe po Jeziorze Czorsztyńskim w Pieninach

To atrakcja ciekawa szczególnie dla dzieci. Z przystani koło wzgórza zamkowego w Niedzicy, w sezonie letnim, wypływają dwa statki „Harnaś” i „Biała Dama”. Rejs jest dobrą okazją do nieco innego zwiedzania urokliwych rejonów, położonych w okolicach jeziora Czorsztyńskiego, podczas którego możemy oglądać ruiny zamku, skansen na półwyspie Stylchen, góry, zamek Dunajec w Nidzicy, Pieniński Park Narodowy, Zielone Skałki oraz wiele innych atrakcji zarówno przyrodniczych, jak i architektonicznych.

5. Maczuga Herkulesa

Skała ma wysokość 25 metrów i jest wąska na dole a szeroka na górze. Stoi ona na skalnym spłaszczeniu, nazywanym Fortepianem. Skała nie jest bardzo wysoka, jednak przyciąga wielu turystów swoją legendą, gdyż przypomina Maczugę Herkulesa.

6. Kopalnia Soli Bochnia

Znajduje się około 40 kilometrów od Krakowa i jest najstarszą kopalnią soli kamiennej w Polsce. Zachwyca ona swoimi autentycznym charakterem i wyjątkowymi wyrobiskami. Podziemia zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zjeżdża się do nich za pomocą windy. Dla zwiedzających udostępnione są trzy turystyczne trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Najciekawszą z nich jest trasa z ekspozycją multimedialną, która prezentuje niezwykłe przyrodnicze zjawisko, czyli fluorescencyjne hality, nazywane po prostu „święcącymi kryształami soli”.

7. Park Wodny w Krakowie

Gwarantuje niezapomnianą zabawę dla całej rodziny, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jest to największy taki obiekt w Polsce o łącznej powierzchni basenowej wynoszącej 2000m2 i wielu atrakcjach. Szczególnym elementem Parku Wodnego jest fontanna w kształcie smoka trzygłowego.

8. Energylandia Zator

Będąc w województwie małopolskim nie można po prostu ominąć tej atrakcji. Miejsce to co rok jest wzbogacane o nowe atrakcje a i tak jest ich już tak dużo, że trzeba zarezerwować sobie tu cały dzień. Obiekt został podzielony na pięć stref: Bajkolandia, Water Park, Strefa Familijna i Ekstremalna oraz część przeznaczona do organizowania pokazów i widowisk, w których prezentowane jest zawsze coś interesującego. Ogrom proponowanych urządzeń sprawia, że na pewno żadne dziecko nie zazna tutaj nudy.

9. Warownia w Inwałdzie

Ten skansen to prawdziwa gratka dla miłośników epoki średniowiecza. Składa się on z rycerskiego grodu zbudowanego na wzór XV – wiecznego zamku, a także podgrodzia z chatami rzemieślników wykonanymi z drewna. Na terenie obiektu jest wiele atrakcji dla dzieci, m. in Park Ruchomych Smoków, zbrojownia, w której można dowiedzieć się jak niegdyś wyglądała rycerska zbroja, sala tortur i średniowieczna osada, wyglądająca jak prawdziwa średniowieczna, wypełniona warsztatami Kowalów i szewców i innymi charakterystycznymi zabudowaniami.

10. Wodospad Zaskalnik w Beskidzie Sądeckim

To około 5 metrowy wodospad, mieszczący się na Sopotnickim Potoku. Warto się tam wybrać w ciepły dzień, aby się ochłodzić oraz podziwiać ten przepiękny krajobraz.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.