Europa

Lublana

rzeka w Lublanie

Lublana jest stolicą Słowenii, która jest członkiem Unii Europejskiej. Liczba ludności Słowenii wynosi około 2 milionów, podczas gdy liczba ludności Lublany wynosi około 279 tysięcy (2016 rok). Dlatego też należą one do najmniejszych państw i stolic UE. Poznajcie zaskakujące ciekawostki i fakty o Lublanie.

1. Smok jest najbardziej rozpoznawalnym postacią miasta. Z wyszczerzonymi zębami i rozłożonymi skrzydłami, jest w zasadzie na każdej fladze, moście, herbie, nawet na herbie narodowej drużyny piłkarskiej.

2. Rozwój Lublany sięga czasów rzymskich, gdzie na terenie dzisiejszej Lublany znajdowało się ufortyfikowane osiedle rzymskie. Rzymska nazwa dla Lublany brzmiała: Emona.

3. Po zniszczeniu Emony przez Hunów przybyli Słowianie i wybudowali pod obecnym wzgórzem zamkowym miasto, które rozwinęło się w średniowieczną Lublanę znaną jako Laibach.

4. Lubana była pod panowaniem Habsburgów aż do kolonii Monarchii Austro-Węgierskiej w 1918 roku i częścią Jugosławii do 1991 roku.

5. Obowiązek szkolny dla dzieci w wieku 6-12 lat powstał dopiero w 1774 roku, a pierwsze gimnazjum otwarto dopiero w 1851 roku, z obowiązkową ośmioletnią edukacją w 1958 roku.

6. Lublańskie Zoo jest 19,6-hektarowym zoo. Jest otwarte przez cały rok. Zoo znajduje się na południowym zboczu góry Rożnik, w otoczeniu lasów i łąk.

7. Miasto położone jest w środkowej Słowenii w naturalnej depresji otoczonej wysokimi szczytami Alp Julijskich.

8. Najwyższy punkt miasta, zwany Grmada, osiąga wysokość 676 metrów nad poziomem morza.

9. W sezonie letnim odbywają się festiwale, a nad rzeką ożywają kawiarnie, bary i restauracje na wolnym powietrzu. W w maju i wrześniu, dzięki południowoeuropejskiemu klimatowi jest jeszcze ciepło i słonecznie, a znacznie mniej tłoczno.

10. Dopiero w 1625 r. uchwalono ustawę nakazującą wywożenie odpadów z miasta co najmniej dwa razy w tygodniu.

11. Tivoli Park jest największym parkiem w mieście. W parku znajduje się kilka godnych uwagi budynków i dzieł sztuki.

12. Kontrolowana przez Rzymian przez 1000 lat, pod okupacją Habsburgów przez ponad 500 lat, część Jugosławii przez prawie 50 lat, ostatecznie Słowenia uzyskała niepodległość w ’91 w referendum, opowiadając się za demokracją i prawami obywatelskimi.

Zamek W Lublanie

13. Ze względu na życie uliczne Lublany wzdłuż rzeki, Lublana obchodzi wiele wspaniałych letnich festiwali na świeżym powietrzu. Największym z nich jest festiwal, który odbywa się przez całe lato od czerwca do września i podczas którego występują lokalni i międzynarodowi wykonawcy z wielu kreatywnych dziedzin: muzyki, opery, baletu, teatru i sztuk wizualnych.

14. Nebotičnik jest wieżowcem położonym w centrum Lublany i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków miasta. Jego trzynaście pięter wznosi się na wysokość 70,35 m. Został zaprojektowany przez słoweńskiego architekta Vladimira Šubica.

15. Katedra w Lublanie, oficjalnie nazywana jest kościołem św. Mikołaja. Pierwotnie katedra była gotyckim kościołem. Na początku XVIII wieku została zastąpiona przez barokową budowlę.

16. W Słowenii językiem urzędowym jest język słoweński, który jest podobny do innych języków słowiańskich, szczególnie zbliżony do serbskiego i chorwackiego, gdzie używa się alfabetu łacińskiego.

17. Po zaledwie kilku dniach spaceru po Lublanie zdajemy sobie sprawę, że wszyscy, których spotykamy, mówią po angielsku, a większość ludzi jeździ na rowerach.

18. Smoczy Most został zbudowany na początku XX wieku, kiedy Lublana była częścią Monarchii Austro-Węgierskiej. Jako jeden z najlepszych przykładów mostów żelbetowych i stylu wiedeńskiej secesji, most ten jest dziś chroniony jako zabytek. Ozdobiony posągami Smoka na cokołach w czterech narożnikach mostu stał się symbolem miasta.

19. Samochody są zakazane w historycznym centrum miasta.

20. Najlepszą opcją dla tych, którzy chcą doświadczyć Lublany, jest wędrówka po wielu targach i zwiedzanie zabytkowych obiektów. Zakup rękodzieła od jednego z lokalnych artystów rzemieślników jest zarówno sposobem na wsparcie rodzącej się sceny artystycznej, jak i okazją do zdobycia unikalnego przedmiotu.

21. Każdego roku w mieście odbywa się ponad 10 tysięcy wydarzeń kulturalnych, w tym ponad 10 międzynarodowych.

22. Lublana ma średnią wysokość 295 metrów nad poziomem morza.

23. Potrójny Most to grupa trzech mostów na rzece Ljubljanica. Łączy on historyczne, średniowieczne miasto na jednym brzegu z nowoczesną częścią miasta. Centralny most jest częściowo zbudowany z wapienia Glinica. Pozostałe części zbudowane są z betonu.

24. Zamek w Lublanie to kompleks zamkowy stojący na Wzgórzu Zamkowym nad centrum Lublany. Pierwotnie była to średniowieczna twierdza, prawdopodobnie zbudowana w XI wieku i przebudowana w XII wieku. Obecny zarys uzyskał po prawie całkowitym remoncie w XV wieku.

25. Lublana zdobyła tytuł Europejskiej Zielonej Stolicy w 2016 roku.

26. Całkowita powierzchnia miasta wynosi 164 kilometry kwadratowe.

27. Najpiękniejsze widoki Lublany znajdują się wzdłuż rzeki Ljubljanica. Kolorowe budowle wyznaczają linię brzegów rzeki, a centralny plac miasta służy jako główny punkt orientacyjny, zwłaszcza z ikonicznym Mostem, który przecina się na placu.

28. Uniwersytet, został założony dopiero w 1919 r., a na pierwszym roku studiów było tylko 942 studentów, z czego tylko 28 było kobietami. Z kolei w roku 2016 studiowało na nim 40110 osób, w tym 2345 spoza Słowenii.

Pytania i Odpowiedzi

Z czego znana jest Lublana?

Lublana jest stolicą Słowenii i największym miastem w kraju, położona jest wzdłuż rzeki Ljubljanica i znana jest ze wzgórza zamkowego, Parku Tivoli i wielu muzeów, które stoją w centrum miasta.

Ile lat ma Ljubljana?

W 1991 r., kiedy Słowenia uzyskała niepodległość, Lublana stała się stolicą kraju. Lublana jest zdominowana przez średniowieczną twierdzę, która pochodzi z XII wieku. Stara dzielnica miasta leży pomiędzy twierdzą, a rzeką.

Czy większość Słoweńców mówi po angielsku?

Podczas gdy większość młodych Słoweńców mówi płynnie po angielsku, starsi mieszkańcy lepiej znają język serbsko-chorwacki i niemiecki, a niektórzy z nich potrafią czytać również cyrylicę.

Czy Słowenia jest droga?

Słowenia jest dość tania w porównaniu z pobliską Szwajcarią, Austrią i Włochami, ale jest droższa niż większość krajów Europy Wschodniej. W szczególności, stolica Lublana może być znacznie droższa niż okoliczne wsie i małe miasteczka.