Ciekawostki

10 Ciekawostek dla Dzieci o Łosiu

łoś

Łoś to jedno z największych i najbardziej imponujących ssaków lądowych, które żyje w północnych rejonach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Ale to nie tylko wielkość czyni go fascynującym!

Zacznijmy od wyglądu. Łoś ma imponujące poroże, które u samców osiąga niesamowitą wielkość. Porost poroża u samca trwa aż do 10 miesięcy, co oznacza, że rozwija się przez większość roku. Co ciekawe, każde poroże jest wyjątkowe i posiada charakterystyczny wzór, podobny do linii papilarnych u ludzi.

Ale to nie wszystko, co wyróżnia łoś! Posiada on również długi, gruby i gęsty włos, który chroni go przed mrozem. Uważa się, że jest to najgrubsza sierść ze wszystkich ssaków lądowych.

Łoś jest również niesamowicie zwrotny, mimo swojego potężnego rozmiaru. Potrafi przeskakiwać przez rzeki, pływać i biegać z prędkością do 55 km/h.

Ale to nie koniec jego zdolności! Łoś posiada również doskonały zmysł węchu. Jego nos potrafi wykryć zapach z odległości nawet do kilku kilometrów! Jest to bardzo przydatne w poszukiwaniu pożywienia.

Mając to wszystko na uwadze, można śmiało stwierdzić, że łoś to zwierzę wyjątkowe i zaskakujące! Przedstawiamy 10 ciekawostek o łosiach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci!

1. Łosie to naprawdę ogromne zwierzęta, W kłębie mogą osiągać nawet ponad 2 metry wysokości, a ich waga przekracza 700kg.

2. Największym zaobserwowanym łosiem był osobnik, który ważył 825kg, miał wysokość 2,34m, a rozpiętość jego poroża wynosiła prawie 2m! Łoś ten znaleziony został w 1897 roku.

3. Poroże łosi nazywane jest łopatami i wykształcane jest w wieku około 5 lat. Nie u każdego osobnika pojawia się jednak poroże – osobniki, które nie wykształciły łopat nazywane są badylarzami. Łopaty nie występują u samic.

4. Łosie, mimo swoich ogromnych rozmiarów, są zwierzętami dosyć szybkimi. Na krótkich dystansach osiągać mogą prędkość nawet 60km/h. Częściej poruszają się kłusem czyli specyficznym rodzajem biegu charakterystycznym dla wielu kopytnych zwierząt, w tym koni. Zazwyczaj biegają z prędkością około 30km/h.

5. W dawnych czasach łosie były ważną zwierzyną łowną. Już w XV wieku polował na nie sam Władysław Jagiełło, jeden z najbardziej wybitnych polskich królów. Wówczas łosie powszechnie występowały m.in. na terenie Puszczy Białowieskiej.

6. Łosie są ssakami roślinożernymi. Odżywiają się głównie trawą oraz liśćmi i owocami różnych drzew liściastych. Przeciętnie jeden łoś zjada ponad 20 kilogramów pożywienia roślinnego każdego dnia.

7. Mimo swoich ogromnych rozmiarów i dużej wagi, łosie są świetnymi pływakami. W wodzie mogą poruszać się z prędkością ok. 10km/h.

8. Łosie mają kilku naturalnych wrogów, na których muszą uważać. Mogą stać się ofiarami wilków, które potrzebują całej watahy do upolowania tego masywnego zwierzęcia. Podczas pływania w zimnych, północnych wodach, jednym z największych wrogów łosi są orki.

9. W wielu mitologiach i wierzeniach łosie są symbolem siły, niezmienności i prawdy.

10. Duża populacja łosi zamieszkuje Finlandię. Zwierzęta te są popularne w tym państwie do tego stopnia, że stanowią swoisty symbol niektórych, bardziej dzikich rejonów kraju. Na drogach występują nawet specjalne oznaczenia na znakach, które informują kierowców o zagrożeniu spotkania łosia na trasie.