Łoś – 10 ciekawostek dla dzieci

łoś

Łosie to piękne, choć wyjątkowo monumentalne zwierzęta, które zamieszkują lasy Europy i Azji. W rzeczywistości niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich rozmiarów i siły. Przedstawiamy 10 ciekawostek o łosiach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci!

1. Łosie to naprawdę ogromne zwierzęta, W kłębie mogą osiągać nawet ponad 2 metry wysokości, a ich waga przekracza 700kg.

2. Największym zaobserwowanym łosiem był osobnik, który ważył 825kg, miał wysokość 2,34m, a rozpiętość jego poroża wynosiła prawie 2m! Łoś ten znaleziony został w 1897 roku.

3. Poroże łosi nazywane jest łopatami i wykształcane jest w wieku około 5 lat. Nie u każdego osobnika pojawia się jednak poroże – osobniki, które nie wykształciły łopat nazywane są badylarzami. Łopaty nie występują u samic.

4. Łosie, mimo swoich ogromnych rozmiarów, są zwierzętami dosyć szybkimi. Na krótkich dystansach osiągać mogą prędkość nawet 60km/h. Częściej poruszają się kłusem czyli specyficznym rodzajem biegu charakterystycznym dla wielu kopytnych zwierząt, w tym koni. Zazwyczaj biegają z prędkością około 30km/h.

5. W dawnych czasach łosie były ważną zwierzyną łowną. Już w XV wieku polował na nie sam Władysław Jagiełło, jeden z najbardziej wybitnych polskich królów. Wówczas łosie powszechnie występowały m.in. na terenie Puszczy Białowieskiej.

6. Łosie są ssakami roślinożernymi. Odżywiają się głównie trawą oraz liśćmi i owocami różnych drzew liściastych. Przeciętnie jeden łoś zjada ponad 20 kilogramów pożywienia roślinnego każdego dnia.

7. Mimo swoich ogromnych rozmiarów i dużej wagi, łosie są świetnymi pływakami. W wodzie mogą poruszać się z prędkością ok. 10km/h.

8. Łosie mają kilku naturalnych wrogów, na których muszą uważać. Mogą stać się ofiarami wilków, które potrzebują całej watahy do upolowania tego masywnego zwierzęcia. Podczas pływania w zimnych, północnych wodach, jednym z największych wrogów łosi są orki.

9. W wielu mitologiach i wierzeniach łosie są symbolem siły, niezmienności i prawdy.

10. Duża populacja łosi zamieszkuje Finlandię. Zwierzęta te są popularne w tym państwie do tego stopnia, że stanowią swoisty symbol niektórych, bardziej dzikich rejonów kraju. Na drogach występują nawet specjalne oznaczenia na znakach, które informują kierowców o zagrożeniu spotkania łosia na trasie.

4.2/5 - (liczba ocen: 5)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.