Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Lądku-Zdroju i Okolicach

uzdrowisko

Lądek-Zdrój to miejscowość o powierzchni około 20 km², zamieszkiwana przez niecałe 6 tysięcy ludzi, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, u podnóży Sudetów Wschodnich. Przez miasto przepływa rzeka Biała Lądecka.

Lądek-Zdrój posiada swój herb, flagę oraz hejnał, który został uchwalony w 2004 roku, a patronem miasta jest św. Jerzy. Oto atrakcje, jakie oferuje Lądek-Zdrój:

1. Park Zdrojowy imienia Jana Pawła II

Piękne i urokliwe miejsce w Lądku-Zdroju, które warto zobaczyć, to Park Zdrojowy imienia Jana Pawła II. Park zajmuje około 1,2 ha, na jego terenie przeważają drzewa liściaste, takie jak buki czy klony jawory. Jednak park to nie tylko piękne drzewa, wśród których warto spacerować – na jego terenie znajduje się wiele ciekawych miejsc do zobaczenia.

2. Zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”

Ta budowla powstała w latach 1678–1680 i mieści się na terenie Parku Zdrojowego. Zaprojektował ją architekt Hermann Voelkel. Budynek został przebudowany na styl neobarokowy na przełomie lat 1878–1880. Jest to zakład tzw. przyrodoleczniczy, w którego wnętrzu znajduje się źródło Wojciech, zasilające basen znajdujący się w obiekcie. Współcześnie w obiekcie znajduje się basen, pijalnia wody i hotel z 47 miejscami. Obiekt ten cieszy się dużym zainteresowaniem kuracjuszy i turystów, a w przeszłości regularnie odwiedzał go np. król pruski Fryderyk II.

3. Źródło mineralne „Dąbrówka”

W parku znajduje się również Źródło mineralne „Dąbrówka”, które wypływa na powierzchnię i zostało odkryte w 1679 roku. Co ciekawe, jego temperatura wynosi aż 19 stopni.

4. Fontanna zdrojowa i rzeźby marmurowe

Podczas spacerów po Parku Zdrojowym w Lądku-Zdroju na uwagę zasługują także fontanna zdrojowa i rzeźby marmurowe.

5. Kaplica zdrojowa Najświętszej Maryi Panny

Kaplica w Lądku-Zdroju zachwyca swoją wczesnobarokową urodą. Została wzniesiona w 1679 roku na polecenie Johanna Sigmunda Hoffmanna von Liechtenstern. W swojej historii była kilkakrotnie przebudowywana, ale nie utraciła swojego ciekawego i nietypowego stylu. Przed kaplicą stoi piękna figura Matki Boskiej.

6. Kaplica św. Jerzego

Kaplica św. Jerzego została ukończona w 1658 roku i w całości ufundowana przez Johanna Georga von Götzen. Mieści się ona w Parku im. Moniuszki i przykuwa uwagę dzięki swojemu pięknemu wyglądowi, ale także parkowi, w którym się znajduje. To świetne miejsce na spacer, także dla rodzin z dziećmi.

7. Neorenesansowy ratusz

Będąc na rynku Lądka-Zdroju warto zwrócić uwagę na znajdujący się tutaj zabytkowy neorenesansowy ratusz wybudowany w 1872 roku. Został on wpisany na listę zabytków 21 września 1983 roku.

8. Muszla koncertowa

Na ulicy Cienistej znajduje się urokliwa muszla koncertowa, w której do dziś odbywają się koncerty.

9. Arboretum im. Mieczysława Wilczkiewicza

Będąc w Lądku-Zdroju koniecznie warto odwiedzić Arboretum im. Mieczysława Wilczkiewicza. Jest to ogród dendrologiczny, czyli miejsce, w którym sadzi się drzewa, krzewy i rośliny oraz prowadzi się nad nimi badania. Bez względu na porę roku, którą wybierzemy na zwiedzanie tego ogrodu, z pewnością będziemy zachwyceni jego urokiem i pięknem.

10. Okolice

Lądek-Zdrój to także piękna okolica, która oferuje wiele interesujących atrakcji. W pobliskich Trzebieszowicach warto odwiedzić Zamek na Skale, wybudowany w stylu renesansowo-barokowym i ukończony w 1613 roku. Zamek jest dostępny dla turystów, a na jego terenie mieści się także luksusowy hotel. Niedaleko Lądka-Zdroju, w Kletnie, znajduje się także ogromna atrakcja turystyczna, jaką jest Jaskinia Niedźwiedzia. Z kolei w Złotym Stoku warto koniecznie udać się do Kopalni Złota.

Lądek-Zdrój to wspaniałe miejsce z piękną i bogatą w atrakcje okolicą, godne polecenia nie tylko dla osób z problemami zdrowotnymi, ale także dla turystów ceniących sobie naturę i uroki niewielkich miejscowości. Ze względu na dużą liczbę kuracjuszy, w Lądku-Zdroju istnieje bogata baza noclegowa.

Historia miejscowości Lądek-Zdrój

Prawa miejskie zostały nadane temu miastu przez Henryka IV Prawego, księcia wrocławskiego, krakowskiego i ścinawskiego, który żył w XIII wieku. Wydarzenie to miało miejsce w 1282 roku. Według niektórych źródeł już w roku 1241 w Lądku-Zdroju znajdowały się obiekty uzdrowiskowe, w których można było korzystać z leczniczych kąpieli, dzięki czemu to właśnie w tym miejscu rozpoczęła się historia uzdrowiskowa miasta.

Lądek-Zdrój uznawany jest za najstarsze uzdrowisko w Polsce. Od roku 1871 miasto należało do Niemiec, a jego nazwę zmieniono na niemiecką – Bad Landeck. II wojna światowa okazała się łaskawa dla tej miejscowości, ponieważ miasto nie zostało zniszczone.

9 maja 1945 r. Lądek-Zdrój został przekazany pod władzę Armii Czerwonej bez najmniejszych oporów. To spowodowało napływ polskiej ludności do miasta i stopniowe wysiedlenie niemieckiej ludności. W 1946 roku zmieniono nazwę na dzisiejszą, czyli Lądek-Zdrój.