Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek i Faktów o Kormoranach

kormoran
Fot. Gouwenaar / Wikipedia

Kormorany to duże ptaki wodne, wyróżniające się czarnym upierzeniem i haczykowatym dziobem, dzięki któremu z powodzeniem poluje na ryby.

Są jedynymi przedstawicielami swojej rodziny, które gniazdują w Polsce. Co warto o nich wiedzieć?  Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Występowanie

Kormorany występują w Europie, Azji, Afryce oraz we wschodniej części Ameryki Północnej. W Polsce można je zaobserwować nad morzem oraz na Mazurach.

2. Potrafią nurkować

Kormorany potrafią zanurkować nawet na głębokość trzydziestu metrów. Zanim to zrobi, zanurza tylko głowę, aby sprawdzić, czy pod powierzchnią wody znajduje się jakiekolwiek pożywienie.

3. Żywienie

Kormorany żywią się przede wszystkim średniej wielkości rybami. Codziennie muszą przyjąć do pół kilograma pokarmu.

4. Gniazda

Kormorany tworzą swoje gniazda na drzewach lub stromych skałach. Budowane są one z gałęzi, ale w środku wyściełane są miękkimi roślinami. Można więc powiedzieć, że ptaki te dbają o wygodę swoich młodych.

5. Samice

Samice kormoranów składają jaja między kwietniem a czerwcem. Mają one jasnoniebieski kolor i są wysiadywane przez matkę i ojca na zmianę przez niecały miesiąc.

6. Pisklęta

Pisklęta są w stanie opuścić gniazdo po pięciu tygodniach, a po sześciu potrafią już latać. Nie zmienia to jednak faktu, że pod opieką rodziców znajdują się przez kolejnych kilkanaście tygodni.

7. Rzadko spotykane

Jeszcze na początku lat dwutysięcznych kormorany były rzadko spotykane w Polsce. Działo się tak, ponieważ tępili je rybacy, dla których stanowią sporą konkurencję. Dziś jednak ich populacja jest spora i nie są zagrożone wyginięciem.

8. Pióra kormoranów

Pióra kormoranów nie są odporne na wodę. Po każdym zanurzeniu ptaki te siadają na brzegu i suszą się w słońcu z rozłożonymi skrzydłami. Potrafią siedzieć w ten sposób nawet kilka godzin.

9. Współpraca

Kormorany potrafią ze sobą współpracować podczas polowania na pożywienie. W ten sposób zwiększają szansę na powodzenie.

10. Niszczą drzewa

Kormorany mają destrukcyjny wpływ na drzewa, na których zakładają gniazda. Odłamywane na potrzeby konstrukcji gałęzie nie są w stanie szybko odrosnąć, a ponadto odchody tych ptaków mają negatywny wpływ na roślinność.