CiekawostkiEuropa

Interesujące ciekawostki o Kopenhadze

łodzie

Kopenhaga, stolica Danii, to kwitnąca miejscowość turystyczna, która zachwyci Twoje zmysły na niezliczone ilości sposobów. Kopenhaga jest jednym najbardziej kosmopolitycznych miast na świecie.

Prawie tysiącletnia Kopenhaga rozpoczęła swoją działalność jako prosta wioska rybacka i centrum handlowe. Dziś Kopenhaga jest najczęściej odwiedzanym miastem w Skandynawii, w którym odbywają się sceny i atrakcje turystyczne, od wycieczek po portach po innowacyjne centra handlowe. Stolica Danii przyciąga ponad milion turystów rocznie. Oto najlepsze ciekawostki o Danii.

W Kopenhadze znajduje się więcej restauracji z gwiazdkami Michelin niż w jakimkolwiek innym mieście w Skandynawii.

Według raportu o szczęściu na świecie, przeprowadzonego przez ONZ w 2013 r., Dania zajmuje pierwsze miejsce na świecie, jeśli chodzi o szczęśliwych obywateli.
Kopenhaga, trafnie nazwana rajem dla smakoszy, szczyci się kilkunastoma gwiazdami.
Michelin.Miasto posiada „autostradę rowerową” łączącą Kopenhagę z pobliskim przedmieściem Albertslund.
Miasto planuje stać się pierwszym miastem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla na świecie do 2025 roku.
Pierwotnie była to wioska rybacka znana jako „Havn” lub „port”. Pod koniec XII wieku biskup Absalon, doradca duńskiego króla Waldemara Wielkiego, zbudował fortyfikacje na Slotsholmen, wyspie w wewnętrznym porcie miasta. Wraz z rozwojem handlu w rodzącym się mieście, zaczęto nazywać to miejsce Køpmannæhafn, czyli „portem handlowym”, którego germańskie tłumaczenia ostatecznie skrócono do København, czyli Kopenhagi.

Jazda na rowerze jest jednym z podstawowych środków transportu w tym mieście. Prawie 50% mieszkańców Kopenhagi codziennie korzysta z roweru.

W 1416 roku Kopenhaga stała się stolicą nie tylko Danii, ale także Norwegii i Szwecji. Te trzy kraje razem utworzyły Unię Kalmar, która trwała 150 lat jako sojusz przeciwko ekspansji Niemiec, aż do 1523 roku, kiedy to Szwecja zdecydowała się odejść z Unii.

W regionie Kopenhagi znajduje się Bakken, park rozrywki, który został otwarty w 1583 roku.

Słynne ogrody Tivoli Gardens zostały otwarte w 1843 roku. Miejski park bajek mógł zainspirować Walta Disneya w jego tworzeniu parku rozrywki.

W 2014 roku miasto odwiedziło około 9 milionów turystów.

Dla miłośników sztuki, Kopenhaga oferuje szeroką kolekcję muzeów sztuki, które obejmują Kolekcję Davida, Duńską Galerię Narodową, Ny Carlsberg Glyptotek, Thorsvaldsens Museum, Arken Museum of Modern Art i wiele innych.

W ciągu ostatniej dekady Kopenhaga zmniejszyła swoje emisje dwutlenku węgla o prawie jedną trzecią dzięki wykorzystaniu energii wiatrowej i słonecznej, a także systemów grzewczych, które przetwarzają odpady. Morska farma wiatrowa, widoczna dla większości odwiedzających Kopenhagę, dostarcza obecnie miastu 4 procent energii.

To duńskie miasto, nagrodzone w 2014 r. tytułem Zielonej Stolicy Europy, posiada elektryczne autobusy i sklepy sprzedające szafy wykonane z naturalnego bambusa. Ponad 60% pokoi hotelowych w Kopenhadze zostało uznanych za przyjazne dla środowiska.

W 1711 roku przez Kopenhagę przetoczyła się dżuma. Po wybuchu epidemii miasto było strzeżone i wymagało, aby wszyscy przybywający podróżni i statki posiadały certyfikat komisji ds. zdrowia. Mimo to choroba przeszła przez bramy miasta i szybko zabiła jedną trzecią z 60 tysięcy mieszkańców Kopenhagi.

W 1728 roku pożar zniszczył prawie połowę średniowiecznych budowli miasta, w tym bibliotekę Uniwersytetu Kopenhaskiego, gdzie przechowywano ponad 35 000 książek i rękopisów. Kolejny pożar w 1793 roku zniszczył jeszcze więcej budynków.

W XIX wieku Kopenhaga zbudowała małe, stworzone przez człowieka wyspy w celach obronnych. Po II wojnie światowej, sztuczne wyspy rozwinęły się z twierdz wojskowych do użytku cywilnego i obecnie są tutaj restauracje i można przebyć wycieczki piesze.

Mały brązowy posąg syrenki jest jednym z najsłynniejszych zabytków Kopenhagi. Zainspirowana historią Hansa Christiana Andersena, statua została przekazana miastu przez Carla Jacobsena, duńskiego browarnika po tym, jak zobaczył balet z opowieści.

Stroget oferuje najdłuższą bezsamochodową strefę handlową w Skandynawii. W latach 60-tych przywódcy kopenhascy stworzyli ten kilometrowy deptak dla sklepów, restauracji i rozrywki ulicznej. Projekt, popularny wśród kupujących i kupców, rozprzestrzenił się na inne miasta świata.

Nudyści znajdą tutaj dla siebie wiele wiele darmowych plaż na których mogą się opalać.