Jeż Pigmejski – 10 ciekawostek i faktów dla dzieci
Jeże pigmejskie jako zwierzęta domowe cieszą się coraz większą popularnością. Są nie tylko urocze, ale również wyjątkowo inteligentne i sprytne. Ich oficjalna nazwa to afrojeż białobrzuchy, która podpowiada nam skąd pochodzą. To właśnie Afryka jest naturalnym środowiskiem życia jeży pigmejskich. Przedstawiamy 10 wyjątkowych ciekawostek o tych prześlicznych ssakach!
1. Gdy temperatury spadają poniżej 20 stopni, jeże pigmejskie mogą zapaść w długi sen zwany hibernacją. Co ciekawe, w podobny stan zapadają przy wyjątkowo wysokich temperaturach (powyżej 30 stopni). Jeśli niekorzystne warunki atmosferyczne utrzymują się przez dłuższy czas, mogą one doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.
2. W naturalnych warunkach jeże pigmejskie są zwierzętami nocnymi. W dzień śpią w wykopanych przez siebie jamach, nocą zaś poszukują pożywienia.
3. Jeże pigmejskie są wszystkożerne. Żywią się owadami, gąsienicami i ślimakami, jadają grzyby, orzechy i drobne owoce, mogą nawet polować na jadowite pająki, węże i skorpiony dzięki wyjątkowej odporności na wiele rodzajów jadu.
4. Jeże są samotnikami. Także w warunkach domowych zaleca się trzymania pojedynczych osobników lub pary samicy i samca. Większa ilość jeży tej samej płci w jednym terrarium (a w warunkach naturalnych – na jednym, niewielkim terenie) może wywoływać u nich zachowania agresywne.
5. Jeże pigmejskie mają niezbyt dobry wzrok, za to nadrabiają czułym zmysłem słuchu i węchu. W znajdowaniu pokarmu pomaga im również wydłużona budowa pyszczka.
6. Jeże pigmejskie potrafią świetnie kamuflować swój zapach. „Zbierają” zapach z różnych przedmiotów z otoczenia przy pomocy długiego języka, a następnie dokładnie liżą się po kolcach, dzięki czemu ich ciała przenika wiele różnych woni, co czyni je trudniejszymi do wytropienia przez drapieżniki.
7. Jeże pigmejskie są nieco mniejsze niż ich europejscy kuzyni. Osiągają długość od 15 do 25cm oraz masę ciała maksymalnie 700g.
8. Jeden osobnik tego gatunku może posiadać nawet 7 tysięcy kolców na grzbiecie.
9. Przez hodowanie jeży pigmiejskich wykształciło się wiele różnych podtypów kolorystycznych tych zwierząt: od białych jeży-albinosów, aż po ciemne i czarne ubarwienie niektórych osobników.
10. Młode osobniki zrzucają pierwsze kolce i wymieniają je na grubsze i twardsze – podobnie jak w przypadku zębów u człowieka, dla jeża jest to proces nieprzyjemny i niejednokrotnie bolesny, podczas którego może być nerwowy, a nawet agresywny w stosunku do opiekuna.