Jakie zabytki warto zobaczyć w Gdańsku

Gdańsk jest miastem położonym nad Zatoką Gdańską, przy ujściu Motławy do Wisły. Należy do najstarszych polskich miast, które jest jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. W XVI wieku Gdańsk uchodził za najbogatsze miasto z całej rzeczpospolitej. Miasto było też świadkiem wydarzeń, które miały wpływ na cały świat. Poznaj zabytki które warto zwiedzić i zobaczyć w Gdańsku.

Fontanna Neptuna

Ulica Długa

Fontanna stojąca od 1633 roku przed Dworem Artusa jest jednym z symboli Gdańska. Inicjatorem jej powstania był burmistrz Bartłomiej Schachmann. Neptun nawiązuje do związków Gdańska z morzem.

Kościół św. Katarzyny

Najstarszy kościół parafialny na Starym Mieście w Gdańsku. Powstał w latach 1227-1239. Fundatorami kościoła byli książęta Pomorza Gdańskiego, rozbudowany został w XIV wieku. W latach 1555-1945 należał do protestantów. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.

Ratusz Głównego Miasta

Ratusz Głównego Miasta

Najcenniejsza budowla świecka Gdańska. Była to siedziba władz miasta. Ratusz Głównego Miasta budowany był od 1379 roku do 1492. Hełm wieży, stworzony przez Dirka Danielsa z Zelandii, wieńczy złocony posąg Zygmunta Augusta.

Panienka z okienka

Codziennie o 13.03 (w lato od 1 czerwca do 15 września również o godzinach 15.03 i 17.03) ze szczytowego okna kamienicy przylegającej do Dworu Artusa – Nowego Domu Ławy wygląda do przechodniów postać XVII-wiecznie młodą gdańszczankę.

Złota Brama

Złota Brama

W latach 1612-1614 została zbudowana według projektu Abrahama van den Blocke.  Charakteryzuje ją styl renesansowy. Kamienne rzeźby attyki z 1648 roku wykonał Ringering. Są one alegorycznym przedstawieniem cnót obywatelskich: Zgody, Sprawiedliwości, Roztropności oraz Pobożności.

Ratusz Starego Miasta

Ratusz został zbudowany w 1595 roku przez Antoniego van Obbergena. Ratusz Starego Miasta prezentuje klasyczne cechy manierystycznej architektury flamandzkiej.

Złota Kamienica

Kamienica jest jednym z piękniejszych budynków gdańskich. Złota Kamienica została wzniesiona dla burmistrza Speymanna. Był on bogatym kupcem i światłym mecenasem sztuk. Kamienica powstała przed 1609 rokiem, według projektu Abrahama van den Blocke.

Ulica Długa i Długi Targ

ulica długa

Tworzą one Trakt Królewski. Ulica Długa i Długi Targ należą do jednych z ładniejszych ulic Gdańska. Kiedyś mieszkali tu najzamożniejsi Gdańszczanie, bogaci kupcy burmistrzowie i prawie każda kamienica ma swoją własną historię.

Katedra Oliwska

Katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, św. Bernarda i Trójcy Świętej. Została ona wzniesiona jako świątynia cysterska w XIII w. Po pożarze w 1350 roku odbudowano ją w formach gotyckich. W ostatnich latach przeprowadzono gruntowną renowację zabytkowego prospektu. Odrestaurowano 445 piszczałek wykonanych przez Jana Wulffa.

Park Oliwski

Park Oliwski powstał w XVIII wieku na terenie dawnych ogrodów klasztornych cysterskich mnichów. Można tutaj spotkać okazy roślin sprowadzonych z całego świata. Znajduje się tutaj też alpinarium i groty szeptów. Warto zobaczyć 112- metrową aleję strzyżonych lip zwaną „Drogą do wieczności”. Park to idealne miejsce na romantyczne spacery.

Żuraw

Żuraw

Żuraw to największy dźwig portowy średniowiecznej Europy. Jest on położony nad Motławą. Służył on do stawiania masztów na statkach i przeładunku towarów. Żuraw pełnił funkcję bramy miejskiej. We wnętrzu żurawia znajduje się się zrekonstruowany i czynny mechanizm napędowy. Jest to ogromne drewniane koło, poruszane ongiś siłą ludzkich nóg. Żuraw to symbol Gdańska i morskiego charakteru miasta. Warto wejść do środka, by zobaczyć również górne koła.

Ulica Mariacka

Ulica Mariacka była w dawnych źródłach nosiła nazwę ulicy panieńskiej, w źródłach łacińskich platea dominae Mariae lub platea dominae nostrae. Ulica w XVI wieku była krótsza z powodu podmokłości terenu. Zmieniło się to po wybudowaniu Bramy Mariackiej wzmiankowanej już w 1484 roku. Wykopaliska potwierdziły istnienie przy niej licznych warsztatów szewskich w średniowieczu.

Brama Zielona

Zielona Brama

Prawdopodobnie najstarsza z bram wodnych Gdańska, wzmiankowana w roku 1357.  Brama Zielona to pierwszy w Gdańsku przykład manieryzmu niderlandzkiego, stylu, który nadał miastu charakterystyczne piękno.

Wielki Młyn

Został wzniesiony przez krzyżaków w 1350 roku. W 1391 roku częściowo spłonął. 5 lutego 1454 roku opanowali go gdańszczanie należący do antykrzyżackiego sprzysiężeni, co zapoczątkowało powstanie przeciwko zwierzchnictwu Zakonu. W przywileju wydanym w Elblągu, król Polski Kazimierz Jagiellończyk przekazał młyn gdańszczanom.

Brama Wyżynna

Powstała wraz z pierścieniem nowożytnych fortyfikacji bastionowych. Dawniej była głównym wjazdem do miasta. W górnej części bramy znajdują się trzy herby: w środku herb Polski, z prawej strony herb Gdańska, z lewej Prus Królewskich.

Dwór Artusa

Był jednym z najwspanialszych tego typu obiektów w Europie północnej. Dwór Artusa to jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw. Trakcie Królewskim w Gdańsku. Część traktu stanowi Długi Targ położony nieopodal historycznego portu nad rzeką Motławą, resztę ulica Długa.

Napisz koniecznie w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zwiedzić w Gdańsku według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Tobie atrakcje turystyczne?

Jakie zabytki warto zobaczyć w Gdańsku
4.4 (87.69%) 13 głosów