Jak podróżują kobiety

Jak podróżują kobiety

Współczesne, samodzielne i przedsiębiorcze kobiety przestają stopniowo obawiać się podróżowania w pojedynkę. Świat coraz bardziej stoi przed nimi otworem, dostęp do Internetu jest powszechny niemal w każdym miejscu, więc bez problemu nawet w samotności możemy odnaleźć się w zupełnie obcym kraju, znajdując nocleg dzięki specjalnym serwisom czy znajomych, którzy zabiorą nas do swojej ulubionej knajpy, a nie tej polecanej przez przewodnik, która już od paru lat straciła znacznie na swoim klimacie.

Według badań platform zajmujących się rezerwowaniem biletów lotniczych i miejsc noclegowych, w ostatnich latach coraz więcej kobiet wybiera się samotnie nawet w najdalsze podróże, decydując się na wyprawy poza kraje europejskie.

Programy Martyny Wojciechowskiej czy książki Beaty Pawlikowskiej – podróżniczek, które odważnie przemierzyły dżungle i były w stanie znieść nawet wyjątkowo ekstremalne warunki, stały się przykładem dla innych kobiet, które zmęczone rutyną życia w korporacji mogą sobie pozwolić na wyjazd w najodleglejsze rejony świata jako odskocznię od codzienności.

Z badań wynika także, że w dalekie podróże ruszają głównie kobiety w przedziale wiekowym od 25 do 35 lat, rzadko związane na stałe z rodziną, sprawnie korzystające z dobrodziejstw współczesnej technologii i dzięki temu czujące się swobodnie niemal w każdym miejscu świata. Samotne kobiety coraz częściej nie chcą też korzystać z popularnych jeszcze parę lat temu wakacji all inclusive, wybierając zamiast tego nieco bardziej wyczerpującą, ale także zdecydowanie bardziej ekscytującą włóczęgę z plecakiem umożliwiającą dotarcie w nietypowe miejsca niewymieniane przez przewodniki.

Wśród celów podroży podejmowanych przez kobiety znajdują się popularne kraje azjatyckie, wśród nich Wietnam, Tajlandia czy Indie, a rosnącym zainteresowaniem cieszy się Ameryka Południowa i takie jej kraje, jak Argentyna, Peru i Urugwaj. Samotne kobiety chętne są do zmierzenia się z kulturami i celami odległymi i odmiennymi od naszej kultury, a ich elastyczność i umiejętność przystosowywania się do rozmaitych warunków ułatwia im znacznie odnalezienie się nawet na końcach świata.

Wśród korzyści wymienianych przez kobiety, które decydują się na samotne, niezorganizowane wyjazdy wymieniane są także możliwość poznawania obcych krajów w swoim własnym tempie, ułatwione kontakty z osobami zamieszkującymi inne kraje, które chętniej udzielają pomocy samotnej turystce, nauka zaradności i samodzielności wykształcana w trakcie takich wyjazdów oraz pełny, świadomy odpoczynek od codziennego życia, dużo łatwiejszy do osiągnięcia, jeśli nie wyjeżdżamy w znanym nam już gronie.

Wśród aplikacji Internetowych, które są pomocą dla samotnie podróżujących kobiet, znajduje się m. in. popularna witryna couchsurfing. com, która umożliwia znalezienie noclegu w domach lub mieszkaniach osób zarejestrowanych i zaangażowanych w tej społeczności.

Dodatkowym plusem couchsurfingu poza obniżeniem kosztów podróży jest możliwość spotkania osób, które na stałe mieszkają w danym kraju i chętnie dzielą się swoją wiedzą na temat jego ciekawostek i miejsc wartych odwiedzenia w mieście, niekoniecznie będących zatłoczonymi atrakcjami turystycznymi.

W dobie przemęczenia tłumem przewalającym się po miejscach, które koniecznie należy „zaliczyć” w trakcie swojego pobytu w obcym kraju i bardziej świadomego podróżowania doceniającego koloryt lokalności, couchsurfing jest idealnym sposobem na bliższe poznanie obcego kraju z punktu widzenia mieszkających w nim ludzi.

Wśród przydatnych w Internecie serwisów dla kobiet podróżujących samotnie, znajdziemy też takie strony jak budgettravel. com, przybliżająca specyfikę i ciekawostki związane z danymi krajami, co bywa szczególnie przydatne w momencie planowania samotnej podróży w bardziej egzotyczne zakątki świata i zadbania o dostosowanie się do panujących w nich zwyczajach.

Z myślą specjalnie o samotnych podróżnikach i podróżniczkach powstał z kolei serwis travelingalone. co. uk pomagający zaplanować budżet podróży i przekazujący wszelkie przydatne informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych krajach.

Wybierając się w samotną podróż w przypadku kobiet zadbać także o zachowanie podstawowych warunków bezpieczeństwa, a więc przygotować m. in. kserokopie paszportu, wiz oraz innych dokumentów istotnych za granicą, na wypadek ich zgubienia bądź kradzieży.

Jeśli chcemy zorientować się nieco lepiej w warunkach i zasadach panujących w kraju, do którego się wybieramy, warto odwiedzić jego ambasadę, nie tylko w celu wyrobienia wiz, ale też uzyskania szczegółowych informacji od jej pracowników, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą.

W samotnej podróży przyda się także odpowiednio wyposażona podręczna apteczka z podstawowymi lekami czy środkami higienicznymi, które są szczególnie ważne dla kobiet. Jeśli planujemy podróż z przewodnikiem, wybierzmy sprawdzony i często aktualizowany, m. in. bardzo lubiany przez backpackersów ceniących sobie nietypowe wyprawy przewodniki z serii Lonely Planet podający mnóstwo ciekawostek lokalnych.

3/5 - (liczba ocen: 5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.