Informacje i ciekawostki o sowach dla dzieci

zima

Sowa jest to niezwykły drapieżny ptak, polujący na swe zdobyczne nocą. Jest ona postrzegana jako symbol mądrości. Oczywiście, każda kultura sądzi o tym ptaku coś innego jednak zadziwia ona swym pięknem i dostojnością. Sowy żyją tak naprawdę na całym świecie poza Antarktydą, na której nie mogłyby żyć ze względów zimna i braku możliwości na zdobycie pokarmu. Są to niezwykle tajemnicze i inteligentne ptaki, zatem co jeszcze kryją?

Sowy dla dzieci

1. Sowa jest drapieżnikiem, polują one na myszy, jeże czy inne małe zwierzątka. Posiadają ostre pazury oraz dziób, przypominający pazur. Dzięki czemu ich polowania są często szybkie i owocne.

2. Ciekawostką jest, że sowa je jeże. Jest to jeden z nielicznych ptaków, który razi sobie z kolcami jeża.

3. Kolor oczu sowy, mówi nam o tym kiedy i w jaki sposób poluje.

4. Sowy są ptakami, które nienawidzą kruków. Zazwyczaj walczą o terytorium, głównie są to nowe i świeże osobniki.

5. Rozpiętość skrzydeł największych osobników to nieco ponad 2 metry. Jest to praktycznie tyle samo ile mierzy rozpiętość skrzydeł bociana.

6. Ptaki ten nie budują swoich gniazd, najczęściej przesiadują w koronach drzew iglastych. Przez cały dzień odpoczywają, by nocą wybrać się na łowy.

7. Są to bardzo ciche ptaki podczas lotu, spowodowane jest to tym, że polują one wtedy na pożywienie, co sprawia, że muszą zachowywać się maksymalnie cicho.

8. Dobrze odżywiona sowa może ważyć nawet do 7kg.

9. Sowie oczy są bardzo duże i okrągłe, lecz nie posiadają one zdolności poruszania się. Dlatego też matka natura wyposażyła sowy w szyję, która jest w stanie obrócić się nawet o 270 stopni. Przez to sowy mogą kontrolować co dzieje się wokół nich, nie obawiając się o atak.

10. Bez względu na płeć sowie osobniki dostają takie samo upierzenie. Zazwyczaj wśród ptaków jest inaczej, ale od reguły zawsze jest wyjątek.

11. Samice są większe od samców i zazwyczaj to one dominują.

12. Oczy sowy są około 100 razy bardziej wrażliwsze w trakcie nocy niż człowieka lub innego drapieżnika. W czasie dnia wyróżniają się one również większą ostrością widzenia niż oko człowieka.

13. Sowy są to ptaki, które gromadzą dużo zapasów. Jeśli nie mają możliwości zjedzenia dużej ilości pożywienia, magazynują go na gorsze czasy, dzięki czemu zabezpieczają się przed głodem.

14. Sowy są to osobniki, które nie reagują na polecenia oraz komendy. Dlatego też nie można wyszkolić sowy, oraz nie może ona zostać zwierzątkiem domowym ze względu na jej charakter i agresywną postawę. Mogłaby zrobić krzywdę swojemu właścicielowi.

15. Sowy nie są w stanie rozróżniać barw, lecz doskonale widzą w dzień i w nocy.

16. Sowy płomykówki są niezwykle jurne, potrafią łączyć się ze sobą nawet co pół godziny.

17. Sowy o pomarańczowych oczach często polują i ich porą jest zazwyczaj zmrok i szarówka. Sowy o oczach ciemno brązowych najczęściej polują nocą, zaś sowy o żółtym kolorze oczu polują za dnia. Jak widać, od koloru oczu sowy jest zależnych wiele czynników, które później kwalifikują sowę do danej grupy. Jedne są mniej łowne inne bardziej, lecz ich punkt wspólny do polowanie i szukanie pokarmu.
Sprawdź też:
Ciesz się naszą szeroką gamą ciekawostek o teatrze dla dzieci.