AzjaCiekawostki

Informacje i mało znane ciekawostki o Malezji

Malezja

Malezja szczyci się jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek Azji Południowo-Wschodniej, owocem dziesięcioleci wzrostu przemysłowego i stabilności politycznej.

Malezja to piękna kraina z unikalną historią i mnóstwem rzeczy do zrobienia. Jednym z najbardziej intrygujących miejsc w Malezji jest z pewnością jej stolica.

Wraz z ukończeniem Putrajaya pod koniec lat 90-tych, kapitał administracyjny został przeniesiony do Putrajaya. Kuala Lumpur jest domem jednego z najwyższych budynków na świecie, Petronas Twin Towers.

Kuala Lumpur ma klimat tropikalnego lasu deszczowego.

Roczny zakres temperatur w Kuala Lumpur jest niewielki, tylko 1°C. Nie ma wyraźnej sezonowej różnicy temperatur w mieście. Kuala Lumpur jest gorący przez cały rok. Średnia roczna temperatura wynosi 26,5 °C.

Roczne opady deszczu w Kuala Lumpur są wysokie: 2393 mm. Rozkład opadów jest równomierny nawet w mieście, z obfitymi opadami przez cały rok. W kwietniu i listopadzie miesięczne opady są nieco wyższe.

Niektórzy nazywają Malezję Krainą Pięknych Wysp. Niezależnie jednak od tego, co nazywasz tym rajem, Malezja jest prawdziwie ukrytym klejnotem Azji. W każdym zakątku kraju zawsze jest dobre jedzenie, piękna sceneria i bogata kultura.

Flaga malezyjska została zaprojektowana przez architekta. Mohamad Hamzah, 29-letni architekt Wydziału Robót Publicznych, stworzył ją w 1963 roku, kiedy wygrał konkurs na zaprojektowanie nowej flagi.

Jakieś domysły na temat najstarszej nazwy Malezji? Grecko-rzymski geograf Ptolemeusz po raz pierwszy nazwał kraj Aurea Chersonesus, co oznacza „złoty półwysep”. Nazwa została znaleziona w książce Ptolemeusza Geographia, napisanej o A.D. 150.

Malezja jest jedynym krajem, który obejmuje terytorium zarówno na kontynencie Azji Południowo-Wschodniej, jak i na wyspach rozciągających się pomiędzy azjatycką masą kontynentalną a Oceanią.

Borneo jest trzecią co do wielkości wyspą na świecie, po Grenlandii i Nowej Gwinei. Trzy kraje dzielą wyspę: Niezależny sułtanat Brunei, Indonezja i Malezja.

Dwunastoletnia wojna partyzancka prowadzona przez siły komunistyczne została ostatecznie przerwana w 1960 roku. Okres ten znany był jako kryzys malajski.

Petronas jest jedyną malezyjską firmą w rankingu Fortune Global 500. Jedna z najbardziej rentownych firm na świecie, w 2011 roku przyniosła około jednej trzeciej szacowanych przez rząd Malezji przychodów w wysokości 183 mld RM (55 mld USD).

Największą jaskinią na świecie pod względem powierzchni jest komora Sarawak w Parku Narodowym Gunung Mulu w malezyjskim Sarawaku. Często twierdzi się, że korytarz Deer Cave, 1-milowy/1,6-kilometrowy korytarz jaskiń, może pomieścić pięć rzędów po osiem Boeingów 747.

17-letni Kok Shoo Yin był pierwszym w historii posiadaczem certyfikatu obywatela Malezji, kiedy 14 listopada 1957 roku otrzymał oficjalną dokumentację.

Największe rondo na świecie znajduje się w Malezji. Sułtan Salahuddin Abdul Aziz Shah w Putrajaya ma średnicę 3,5 km.

Całkowita długość autostrady Malezji jest dłuższa niż obwód Ziemi. Malezja ma 65877 km autostrad. Obwód Ziemi to tylko 40075 km.

Kościół św. Jerzego w Penang został zbudowany w 1918 roku. Jest on najstarszym anglikańskim kościołem w Azji Południowo-Wschodniej. Wieża Kuala Lumpur jest najwyższą wieżą w całej Azji Południowo-Wschodniej i czwartą najwyższą wieżą na świecie. Ma 421 metrów wysokości.

Najbardziej wysuniętym na południe cyplem Azji kontynentalnej jest Tanjung Piai w południowym Johorze.

Malezja ma najniższy wskaźnik zgonów z powodu chorób układu oddechowego podobnie jak Katar, tj. 7,5 zgonów na 100000 osób rocznie.

Według najnowszych danych CIA, około połowa z 31 milionów Malezji to etnicznie Malajczycy. Chińczycy stanowią około 23% ludności, a Hindusi około 7%.

Różnorodność Malezji powoduje, że religia, żywność, język i kultura są ze sobą nierozerwalnie związane.

Historia Malezji obfituje w napięcia etniczne, które wpływają na jej politykę.

Zamieszki na tle rasowym w 1969 r. doprowadziły do powstania Nowej Polityki Gospodarczej, środka rządowego mającego na celu zmniejszenie nierówności między Malajami a bogatszą klasą Chin. Jest to rzadki przykład afirmatywnego programu działań, który przynosi korzyści dla większości rasy.

Noworodki i małe dzieci w dawnych społecznościach Iban są czule nazywane ulat (robakami). Do czasu nadania im oficjalnego imienia, dorośli nazywają je ulat, a ich oficjalna nazwa często pochodzi od zmarłego krewnego, w obawie, że używanie imienia żywego krewnego może skrócić życie dziecka.

Kraj ten czerpie korzyści ze wzrostu produkcji i turystyki, ale istnieją obawy, że rozwój może zaszkodzić środowisku, zwłaszcza lasom deszczowym północnego Borneo, które są pod presją nielegalnego wyrębu.

W przeciwieństwie do Polski, wybory w Malezji nie są zaplanowane na konkretny dzień i nikt nie wie, kiedy dokładnie odbędą się kolejne wybory.

Mandaty konstytucyjne Malezji wymagają, aby wybory federalne odbywały się co najmniej raz na pięć lat. Ale premier może wymusić przedterminowe wybory, rozwiązując w każdej chwili Parlament, skutecznie kontrolując, na który dzień wyborów przypada.

Malajskie państwo Penang, a w szczególności jego stolica George Town, jest uważane za jedno z najlepszych miejsc do jedzenia ulicznego w Azji, jeśli nie na świecie.

Czytaj dalej -> Ciekawostki o stolicy Malezji: Kuala Lumpur