Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Grubodziób zwyczajny

Grubodziób zwyczajny
źródło: Hubert Joswowitz-Niemierski / Wikipedia

Grubodziób zwyczajny, zwany również pestkojadem, to niewielki ptak z rodziny łuszczakowatych, który występuje w Europie, Azji i Afryce. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Grubodziób, który jest większy od wróbla, jest największym ptakiem z rodziny łuszczakowatych, jakiego można spotkać w Polsce.

2. Grubodziób ma dużą głowę, krótką szyję i ogon, a przede wszystkim masywny dziób, który zapewnił mu miano „latających kombinerek”. Ma brązowo-pomarańczowe upierzenie z szarą potylicą, a także czarny podbródek, granatowe i granatowe skrzydełka z białymi elementami. To barwne upierzenie sprawia, że nie sposób o pomylić z żadnym innym ptakiem.

3. Nacisk szczęk grubodzioba, który rozłupuje jedzenie, może wynosić nawet siedemdziesiąt kilogramów.

4. Jeśli ktoś zobaczy dwa grubodzioby o podobnym upierzeniu, ale piórka jednego z nich będą bardzej wypłowiałe i mniej błyszczące, to znaczy że ma do czynienia z parę. Samce w tym wypadku prezentują się o wiele piękniej niż samice.

5. Chociaż sylwetka grubodzioba wydaje się niezgrabna, potrafi on bardzo szybko i zwinnie latać. Nie przepada za eksponowanymi miejscami, dlatego rzadko można go zobaczyć w stanie spoczynku.

6. Grubodzioby najczęściej słychać, kiedy latają w poszukiwaniu pokarmu lub gdy całą rodziną opuszczą gniazdo. Wówczas można usłyszeć charakterystyczne i dość głośne cykanie. Śpiew jest u nich rzadkością, ale zdarza się, że ptaki te kreują piękne melodie.

7. Okręs lęgowy trwa od maja do czerwca, a wówczas para tworzy gniazdo z piór, gałązek i mchu. Samica składa kilka jaj, które trzeba wysiadywać około dwóch tygodni. W opiece nad młodymi bierze udział zarówno matka, jak i ojciec.

8. Warto podkreślić, że grubodzioby tworzą parę monogamiczne i pozostają sobie wierne.

9. Mocny dziób grubodziobów ma swoje uzasadnienie w naturze, ponieważ ptaki te żywią się przede wszystkim pestkami owoców lub nasionami drzew, które są bardzo twarde. W okresie lęgowym grubodzioby jadają też gąsienice, a z kolei młode karmione są rozmiękczonymi nasionami z dodatkiem pająków i innych owadów.

10. Grubodzioby, chociaż gustują głównie w nasionach, bardzo dobrze radzą sobie w łapaniu owadów w locie.

11. Szacuje się, że na świecie istnieje obecnie od 10 do 20 milionów dorosłych osobników, a w związku z tym nie jest to gatunek zagrożony. W Polsce gatunek ten jest jednak objęty ścisłą ochroną gatunkową.

12. Grubodzioby są czasem uważane za szkodniki, które szukając pożywienia niszczą sady czereśniowe. Jeśli mają dostęp do tych owoców, to zjadają nie tylko pestki, ale również miąższ słodkich owoców.

13. Grubodzioby budzą respekt ze względu na swoją budowę, ale w rzeczywistości mają bardzo łagodny charakter. Są gotowe zaatakować, tylko jeśli czują się zagrożone, czego doświadczają ornitolodzy wyciągający je z sieci czy próbujący je zaobrączkować.

14. W Polsce najwięcej grubodziobów można zaobserwować na Górnym Śląsku, a także na zachodniach oraz południowo-zachodnich krańcach kraju.

15. W związku z tym, że grubodzioby występują w Europie, Azji i Afryce, wyewoluowało do tej pory aż pięć różniących się nieco od siebie podgatunków.