10 najlepszych atrakcji dla dzieci góry świętokrzyskie

pole

Jednym z najpiękniejszych łańcuchów górskich są położone w centralnej części Wyżyny Kieleckiej, Góry Świętokrzyskie. Obszar ten jest pełen zapierających dech w piersi krajobrazów takich jak skałki, doliny, potoki czy lasy jodłowe i bukowe. Niezliczone ilości atrakcji nieustannie przyciągają ogromne ilości turystów wraz z ich pociechami. Warto zatem rozważyć wycieczkę w rejony Gór Świętokrzyskich, których listę ciekawych miejsc przeznaczonych dla dzieci przedstawiamy poniżej.

1. Muzeum Zabawek i Zabawy

W Kielcach znaleźć można najstarsze muzeum zabawek w Polsce, w którym znajdują się zarówno historyczne okazy, jak i te bardziej współczesne. W zbiorach umieszczone są zabawki polskie, niemieckie, czeskie oraz słowackie, wykonane z naturalnych materiałów i ręcznie malowane. W muzeum oglądać można również kolekcje modelarskie oraz kolejkę elektryczną. Prócz kilku tysięcy eksponatów trzy razy dziennie z wieży zegarowej ujrzeć można świętokrzyską Babę Jagę, która również stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Gór Świętokrzyskich.

2. Park Sabat Krajno

Następną przygotowaną dla dzieci atrakcją jest park Sabat Krajno. Na terenie obiektu znajduje się park linowy, wypożyczalnie quadów oraz przeznaczony dla nich tor do jazdy, plac zabaw wraz z basenami czy eurobungee (połączenie trampoliny i bungee). Dmuchany zamek jest idealną rozrywką dla najmłodszych dzieci, które rozpiera energia, natomiast dla starszych pociech bardziej atrakcyjny będzie park Miniatur „Wonderful World”. W obiekcie znajdują się popularne światowe zabytki w małych rozmiarach. Lunapark znajdujący się w Parku Sabat Krajno wyposażony jest w rollercoaster, elektryczne samochodziki i symulującą zachowanie się podczas sztormu łódź.

3. Energetyczne Centrum nauki

Złożone z trzech stref „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek” Energetyczne Centrum nauki odpowie na wszelkie pytania ciekawskich świata dzieci. To właśnie tutaj za pomocą dwudziestu ośmiu interaktywnych stanowisk, można pokonać grawitację, przepompować wodę oraz przeprowadzać szereg innych eksperymentów i doświadczeń, które sprawią, że nauka przekształci się w niezapomnianą zabawę.

4. Bałtowski Park Jurajski

Park Jurajski jest kolejną atrakcją Gór Świętokrzyskich. Zbudowany w okolicach miejsca odnalezienia pierwszych śladów allozaura, stegozaura czy kompsognata park stanowi swoistą podróż w czasie do świata dinozaurów. Można tu zdobyć wiedzę o okresach geologicznych, skamieniałościach, a także zobaczyć niemal sto modeli dinozaurów przedstawionych w swoich naturalnych rozmiarach. W Muzeum Jurajskim znajduje się ścieżka edukacyjna, podczas której dzieci mogą obejrzeć wystawy kości dinozaurów oraz szczątki morskich gadów. Na obszarze Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego znaleźć można również ranczo, skansen oraz prehistoryczne oceanarium.

5. Oceanika i Kompleks Świętokrzyska Polana

Oceanika stanowi najbogatszą wystawę niemal trzystu gatunków ryb akwariowych w Polsce. Wystawa podzielona jest według miejsca występowania zwierząt wodnych. Dzieci mogą samodzielnie nakarmić i dotknąć ryb poprzez nieckę z akwarium dotykowym. Na Kompleks Świętokrzyska Polana składa się prócz Oceaniki kraina zabaw, park miniatur, Brzozowa Zagroda, Lipowy Dwór, stajnia, basen oraz liczne restauracje o kawiarnie.

6. Bonanza

Położona w Zielonce wioska indiańska jest kolejną rozrywką, jaką oferują Góry Świętokrzyskie. Na jej obszarze znajduje się kino, wystawa indiańskich przedmiotów oraz noclegi. Ponadto, do dyspozycji zwiedzających znajdują się także place zabaw, tory przeszkód, zoo oraz stanowiska łucznicze.

7. Jaskinia Raj

Powstała niemal trzysta sześćdziesiąt milionów lat temu jaskinia stanowi niezwykły obiekt rezerwatu przyrody nieożywionej. Przemierzając trasę długości niemal stu osiemdziesięciu metrów, można tu podziwiać przepiękne stalaktyty, perły jaskiniowe, kolumny nacieków oraz skamieniałości koralowców.

8. Mobius Studio

Fani wspinaczek w każdym wieku mogą znaleźć co dla siebie w Mobius Studio. W ogromnej hali mieszczą się ścianki wspinaczkowe dla dzieci i dorosłych, na początkującym oraz zaawansowanym poziomie. Najmłodsi pod opieką instruktorów, po trwającym kwadrans bezpłatnym szkoleniu mogą skorzystać ze ścieżek tematycznych takich jak kosmos, dżungla oraz ocean.

9. Skansen Wsi Kieleckiej

W Tokarni znajduje się Skansen Wsi Kieleckiej, składający się z niemal trzydziestu budynków w swojskim klimacie dawnych osad i staropolskich wsi. Na terenie skansenu odbywają się festyny, kiermasze, prezentacje rękodzieł oraz występy zespołów folklorystycznych. Dzieci mogą poznać kunszt dawnych szewców, kowali oraz stolarzy, a także przyjrzeć się niezwykłym narzędziom i meblom powszechnym w dawnej Polsce.

10. Park Bolmin

Na terenie zalewu w miasteczku Bolmin znajduje się ośrodek rekreacyjny z wieloma atrakcjami takimi jak kino sferyczne 3D, baseny, wypożyczalnie rowerów i kajaków, rejsy wycieczkowe, sala gier czy dmuchane place zabaw.

Góry Świętokrzyskie stanowią idealne miejsce dla rodzin, które cenią sobie aktywny odpoczynek na łonie natury z widokiem na pięknie górskie pasma. Szeroka oferta atrakcji dla dzieci z pewnością umili im spędzony tam czas i sprawi, że chętnie będą chciały powrócić na łono natury i odkryć więcej zakątków tego niezwykłego obszaru.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.