10 najlepszych atrakcji w Frankfurcie nad Menem

wieżowce

Frankfurt nad Menem, finansowa stolica Niemiec jest miejscem, które spodoba się przede wszystkim miłośnikom nowoczesnych miast, choć pięknie odrestaurowana jest tam także doszczętnie zniszczona po wojnie starówka.

Miasto często nazywane jest europejskim Nowym Jorkiem i nie sposób zaprzeczyć, że podobnie do tego amerykańskiego giganta jest to miejsce niezwykle ciekawe i tętniące życiem. Frankfurt nie jest typową destynacją turystyczną, a raczej popularnym węzłem komunikacyjnym Europy, w którym turyści częściej zatrzymują się „po drodze”. Zwykle jednak mają ochotę na więcej. Jakie atrakcje ma do zaoferowania to miasto? Poniżej opisano 10 najciekawszych, których nie wolno przegapić.

1. MAINHATTAN – W Frankfurcie znajduje się jedna z najważniejszych dzielnic finansowych na świecie, znana jako Mainhattan. Lśniące w słońcu drapacze chmur, mieszczące siedziby banków i międzynarodowych koncernów robią dosyć imponujące wrażenie. Jedną z największych atrakcji jest możliwość wjechania na szczyt jednego z najwyższych budynków, Main Tower, mającego 55 pięter i wznoszącego się na 220m. Na jego fasadę składa się 2550 okien. Widok z góry robi oszałamiające wrażenie.

2. RZEKA MEN – Mainhattan potrafi zaimponować, ale także przytłoczyć. Na szczęście finansowe centrum miasta znajduje się tuż obok przepływającego przez nie Menu. Przy rzece znajduje się promenada stanowiąca popularne miejsce spacerów, znajduje się tam także wiele klimatycznych knajpek. Dodatkową atrakcją jest możliwość odbycia turystycznego rejsu po rzece i obejrzenie miasta z innej perspektywy.

3. BORNHEIM – Ponieważ Frankfurt został w trakcie wojny doszczętnie zrównany z ziemią większość obecnej zabudowy to rekonstrukcje. Namiastkę tego, jak wyglądało miasto przed wojną stanowi Bornheim, dzielnica leżąca na wschód od centrum, tam bowiem zachowało się najwięcej autentycznych budynków. Dzielnica ma ponadto swój własny klimat, pełno tam klimatycznych kawiarni i restauracji, lokalnych inicjatyw społecznych, ciekawej architektury, sklepów z pamiątkami i straganów z owocami.

4. ALTSTADT – Stare Miasto jest miejscem, w którym przedwojenna architektura i zabudowa zrekonstruowana została z niesamowitą pieczołowitością. Warte zobaczenia są pochodząca z XIV stulecia katedra św. Bartłomieja, Stara Opera, Römerberg, brukowany plac z dawnym ratuszem oraz Dom Goethego.

5. PALMENGARDEN – Palmiarnia we Frankfurcie, to 22-hektarowy ogród botaniczny, który podzielony został na sekcje odpowiadające strefom klimatycznym. Przemieszczanie się pomiędzy klimatem lasów tropikalnych, tundry czy stepów robi niesamowite wrażenie. Warto przyjść tu i odpocząć od zgiełku wielkiego miasta.

6. WYCIECZKA ZA MIASTO – Jeszcze bardziej odpocząć od zgiełku wielkiej metropolii można podczas wycieczki za miasto. W niespełna 45 minut przy pomocy kolei aglomeracyjnej S-Bahn dotrzeć można do Wiesbaden czy Mainz. W Weisbeden znajduje się znane uzdrowisko, piękne parki oraz kolejka na górę Neroberg. Mainz zaś pełne jest zabytków – warto zobaczyć Kościół Św. Stefana z witrażami Chagalla czy muzeum Gutenberga z warsztatami druku.

7. MUZEA – Będąc we Frankfurcie warto odwiedzić jedno z popularnych muzeów. Wspomnieć wystarczy choćby Niemieckie Muzeum Architektury, Muzeum Historyczne, Muzeum Sztuki Współczesnej MMK, Muzeum Sztuki Städel, Niemieckie Muzeum Filmu czy Frankfurckie Muzeum Sztuki. Każdy znajdzie coś dla siebie.

8. ZEIL – Zeil to największa ulica handlowa w Niemczech i jedna z największych w Europie. Co ciekawe napotkać tam można nie tylko witryny sklepowe największych i najbardziej ekskluzywnych światowych marek, ale też mnóstwo ulicznych artystów – żonglerów, kuglarzy, malarzy czy śpiewaków.

9. LOKALNA KUCHNIA – Będąc we Frankfurcie koniecznie spróbować trzeba tamtejszej kuchni. Największym lokalnym specjałem jest „Grüne Soße”, czyli zielony sos. Przyrządza się go na wiele różnych sposobów, podstawę stanowi jednak zielenina (szczypiorek, rzeżucha, natka pietruszki, ogórecznik i trybula, które miksuje się i łaczy z olejem, żółtkiem i sokiem z cytryny). Sosem polewa się obficie dania mięsne, szparagi czy inne potrawy. Inne popularne – i smaczne – danie to Lumpen und Flöhe, potrawa z przyprawionej kminkiem i boczkiem kiszonej kapusty. Kolejnym lokalnym specjałem jest handkäse, czyli marynowany ser podawany z krążkami cebuli. Jesienią natomiast warto skosztować dań przyrządzonych z gęsiny. Na koniec wspomnieć należy o frankfuterkach, znanych na całym świecie krótkich, cienkich parówkach, które właśnie w tym mieście zostały wymyślone.

10. CYDR – Niemcy słyną z miłości do dobrego piwa, jak i niezwykłego talentu do jego warzenie. Będąc we Frankfurcie warto jednak skosztować innego alkoholowego napoju, a mianowicie tutejszego cydru. Za najsmaczniejsze uchodzą te produkowane przez rodzinne gospodarstwa, na przykład cydry Schneider, produkowane przez Andreasa Schneidera. Plantacja znajduje się kilkanaście kilometrów na północ od Frankfurtu, trunków skosztować można jednak w wielu miejscach w mieście (np. w uhonorowanym dwoma gwiazdkami Michelina lokalu Villa Merton na Am Leonhardsbrunn). Przez wieki stał się częścią miejscowej kultury a mieszkańcom Frankfurtu trudno uwierzyć, że napój ten nie ma niemieckich korzeni.

4.4/5 - (liczba ocen: 27)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.