Ciekawostki

Foka – 10 ciekawostek dla dzieci

Foka

Foki to wyjątkowo towarzyskie zwierzęta, które chętnie podziwiane są w wodnych parkach. Rzadziej spotkać je można w warunkach naturalnych, jednak podczas wizyty w Wielkiej Brytanii możemy wybrać się do jednego z kilku rezerwatu, w którym będziemy mogli podziwiać te zwierzęta. Przedstawiamy 10 ciekawostek o fokach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci!

1. Do drapieżnej rodziny fokowatych należy 19 różnych gatunków. Różnią się one między sobą długością i masą, zabarwieniem sierści i rejonem występowania.

2. Na polskim wybrzeżu można spotkać foki pospolite, których tutejsza populacja obejmuje około 700 osobników. W wodach Bałtyku żyją również szarytki morskie i nerpy obrączkowane. Aby obserwować foki w naturalnym środowisku warto wybrać się na jedną z bałtyckich wysp (np. Wolin, Uznam), rzadziej spotkać je można na plażach.

3. Do rodziny fokowatych należą mirungi, które zwane są częściej słoniami morskimi. Te ogromne zwierzęta mogą osiągać długość 5 metrów i wagę nawet 4 ton. Na szczególną uwagę zasługują potężne szczęki z długimi kłami.

4. Foki nalezą do podrzędu psokształtnych. Oznacza to, że są daleko spokrewnione z psami i wilkami, niedźwiedziami, łasicami i szopami.

5. Wszystkie gatunki fok są ssakami drapieżnymi. Żywią się rybami (foka pospolita poluje głównie na śledzie i dorsze) oraz morskimi bezkręgowcami. Większe gatunki fok polują m.in. na głowonogi i większe ryby.

6. Największe fokarium w Polsce to Sea Park w Sarbsku w pobliżu Łeby. Jest ono domem dla 4 gatunków ssaków morskich. Na terenie obiektu znajdują się również: Oceanarium Prehistoryczne 3D, Park Miniatur Latanii Morskich i Małpi Gaj.

7. Choć foki to głównie stworzenia wodne – zresztą to w wodzie są najszybsze i najzwinniejsze – odpoczywają głównie na lądzie. Zamieszkują wyspy, plaże i niewielkie skały przybrzeżne.

8. Foki potrafią spać w wodzie dzięki posiadaniu pewnej wyjątkowej cechy. Po uśnięciu w morzu automatycznie wynurzają się na powierzchnię wody w celu zaczerpnięcia oddechy.

9. Choć foki to zwierzęta drapieżne, także one mają swoich naturalnych wrogów. Polują na nie niedźwiedzie polarne i orki, często stają się również ofiarami rekinów. Także ludzie polują na foki w celu zdobycia tłuszczu i skóry (szczególnie w bardzo zimnych rejonach świata), a także w celu ograniczenia lokalnych populacji.

10. Foki potrafią się doskonale komunikować. Wydają specyficzne dźwięki oraz porozumiewają się przy pomocy uderzeń ogona w wodę.