Eskimosi – ciekawostki, informacje i fakty

renifery

Są oni czasami nazywani Eskimosami, słowem, które prawdopodobnie pochodzi z języka Algonquin i może oznaczać „jedzący surowego mięsa”. Większość Eskimosów woli być nazywana własnym imieniem, albo bardziej Innuitami w Kanadzie, albo ich prawdziwymi plemieniem.

Eskimosi jedli zarówno surowe, jak i gotowane mięso i ryby.

Eskimosi byli także nomadami, ale nie udomowili żadnych zwierząt z wyjątkiem psów, które psy ciągnęły sosy i pomagały w polowaniu. Byli myśliwymi/zbieraczami. Bardzo starannie wykorzystywali każdą część zabitych zwierząt. Szacunek dla ziemi i zebranych przez nich zwierząt był i jest głównym elementem ich kultury.

Ludność Eskimosów mieszka w dalekich północnych obszarach Alaski, Kanady, Syberii i Grenlandii.

Początkowo mieszkali wzdłuż wybrzeża Alaski, ale wyemigrowali do innych obszarów. Na wszystko w życiu Eskimosów wpływa zimny klimat tundry, w którym żyją.

W jakich domach mieszkali?

W zamarzniętej tundrze Arktyki trudno znaleźć typowe materiały do produkcji domów, takich jak drewno i błoto. Inuici nauczyli się robić z śniegu i lodu ciepłe domy na zimę. Domem dla Eskimosów jest „iglo”.

Jak wyglądała ich odzież?

Eskimosi potrzebują grubej i ciepłej odzieży, aby przetrwać zimną pogodę. Użyli skóry zwierzęcej i futra do utrzymania ciepła. Robili koszule, spodnie, buty, kapelusze i wielkie kurtki.

Co ludzie Eskimosi jedz?

Eskimosi nie byli w stanie uprawiać własnej żywności na ciężkiej pustyni tundry. Przeważnie żyją z mięsa zwierząt łowieckich. Wykorzystywali oni harpuny do polowania na foki, morsy i wieloryby. Zjadają również ryby. Wysoki procent ich jedzenia jest tłusty, co daje im energię w zimną pogodę.

Jak polują na wieloryby?

Aby polować na większe zwierzęta jak morsy i wieloryby, myśliwi Inuici gromadziliby się w dużej grupie. Aby polować na wieloryb, typowo co najmniej 20 myśliwych zbierało się na dużej łodzi uzbrojonej w szereg harpunów. Duży wieloryb mógł wyżywić małą społeczność przez rok.

Inuit musiał być dobrym myśliwym, aby przeżyć. Gdy zwierzę zostało zabite w polowaniu, dziękujemy mu z szacunkiem za ofiarowanie się myśliwemu. Uważali, że to miało być darem dla przetrwania myśliwego i jego dzieci. Ich wdzięczność była bardzo szczera i jest ważnym aspektem ich systemu przekonań.

Czytaj dalej: ciekawostki o Eskimosach

4.8/5 - (liczba ocen: 146)1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 1 listopada 2021 o 14:29

    Dzięki za pomoc

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.