Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Elżbiecie I Tudor

źródło: Wikipedia

Elżbieta I Tudor była wielką monarchinią Anglii i Irlandii, która panowała na przełomie XVI i XVII wieku. Postać ta do dzisiaj silnie inspiruje twórców filmowych i historyków. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Elżbieta I Tudor była jedynym dzieckiem z małżeństwa króla Henryka XVIII i Anny Boleyn, które dożyło dojrzałego wieku. Jej ojciec marzył o tym, by mieć syna, ale to właśnie ona stała się pierwszą osobą w kolejce do tronu.

2. Nikt  nie spodziewał się, że to właśnie za panowania Elżbiety I Tudor, które trwało 44 lata, Anglia wyrośnie na jedno z największych mocarstw europejskich.

3. Tylko kilka pierwszych lat życia Elżbiety można nazwać szczęśliwymi. Kiedy miała trzy lata, jej ojciec kazał ściąć matkę, Annę Boleyn, podejrzewaną o uprawianie czarów i zdradę. Oskarżenia te były bezpodstawne i najpewniej miały pomóc w sfinalizowaniu związku z kolejnym obiektem westchnień króla, co nastąpiło 11 dni po egzekucji Anny Boleyn.

4. Po tragicznej śmierci matki oraz wujka, Elżbieta straciła tytuł księżniczki. Podczas gdy król Henryk XVII poślubiał kolejne kobiety, Elżbieta musiała żyć na wygnaniu. Pogodziła się z ojcem dopiero za sprawą Katarzyny Parr, która była jego ostatnią żoną.

5. Jej siostrą była Maria I Tudor, nazywana Krwawą Mary. To właśnie ona odpowiadała za uwięzienie Elżbiety w Tower po śmierci króla. Była nawet skazana na śmierć, a w tym czasie jej siostra próbowała ją wykluczyć z dziedziczenia. Na szczęście po kilku miesiącach wypuszczono ją na wolność.

6. W 1558 roku zmarła Krwawa Maria, a w związku z tym tron przejęła Elżbieta I Tudor. Fakt ten został bardzo dobrze przyjęty przez społeczeństwo. Na jej cześć od początku tworzono przedstawienia teatralne, a na ulicach była gorąco witana przez Anglików.

7. Elżbieta I Tudor nigdy nie zdecydowała się na zawarcie małżeństwa. Historycy dyskutują na temat tego, czy zraził ją do niego ojciec, który traktował kobiety instrumentalnie, czy też wstydziła się swojego ciała ze śladami po przebytej ospie.

8. W związku ze swoim stanem panieńskim, Elżbieta zaczęła być nazywana Królową Dziewicą. Niektórzy zastanawiali się nawet nad tym, czy nie jest mężczyzną.

9. Królowa miała rude włosy, co w tamtych czasach nie było zbyt mile widziane. Rudowłose osoby starały się je ukrywać, ale ona stwierdziła, że zrobi z nich swój znak rozpoznawczy.

10. Elżbieta I Tudor miała w swojej kolekcji ponad osiemdziesiąt peruk i chociaż mogła zdecydować się na dowolny kolor, zawsze wybierała tylko peruki rude, które przypominały jej naturalny kolor włosów.

11. Królowa, jak wiele innych dam w tamtym okresie, używała bieli ołowianej, aby nadać swojej cerze jasny, satynowy wygląd. Kontakt z tym środkiem był bardzo szkodliwy dla zdrowia, powodował wypadanie włosów i drgawki.

12. W 1560 roku Elżbieta interweniowała w Szkocji, popierając tam protestantów i wzmacniając anglikanizm.

13. Za jej czasów flotę angielską i założono giełdę w Londynie. Elżbieta I Tudor była przedsiębiorcza i sama również inwestowała w przedsięwzięcia handlowe.

14. Obecnie jest oceniana jako jeden z najwybitniejszych monarchów brytyjskich. Dopiero pod koniec jej panowania parlament brytyjski zaczął się wzmacniać i oponować wobec rządu monarchii.

15. Podczas jej panowania rozkwitła również sztuka angielska. To właśnie wtedy rozwinął się teatr elżbietański, a swoje dzieła tworzył największy dramaturg w historii, czyli William Szekspir.