Polska

10 Najlepszych Atrakcji na Dolnym Śląsku w 2024 roku

Wrocław

Graniczące z dwoma państwami województwo dolnośląskie położone jest w południowo-zachodniej części Polski. Większość jego terenu zajmują góry i tereny wyżynne. Ze względu na swoje położenie i ukształtowanie terenu stanowi doskonałą bazę do organizowania rodzinnych wypadów rekreacyjnych. Obfituje w dużą ilość miejsc, w których dorośli jak również dzieci zaspokoją swoją aktywność i ciekawość. Podróż z powodzeniem można rozpocząć od stolicy województwa Wrocławia.

1. Wrocław

Jedno z największych polskich miast z bogatą historią i wieloma współczesnymi zachętami zapraszającymi do odwiedzenia. Co roku z możliwości poznania tego miasta korzysta kilka milionów turystów, jest miejscem do którego bardzo często organizowane są wycieczki dla dzieci i młodzieży z innych rejonów Polski.

GOjump, GOair – dwa położone obok siebie miejsca zajmujące łącznie powierzchnię 5000 metrów kwadratowych. Trampoliny, tory przeszkód, zjeżdżalnie, baseny z gąbki to atrakcje dla nieco starszych dzieci, znajdują się w części Gojump. Najmłodsze dzieci zaspokoją swoją aktywność w Goair, wyposażonym w przeróżne dmuchańce, specjalnie przygotowane dla małych dzieci.

Hydropolis – wodny świat przedstawiony w imponujący multimedialny świat. Dzięki XXI wiecznej technice można tu przenieść się w morskie oraz oceaniczne głębiny i zobaczyć jak wygląda życie podwodnego świata. Hydropolis to również miejsce, w którym poznać można zasady funkcjonowania wielu urządzeń hydrotechnicznych. Pobyt w takim miejscu może nauczyć szacunku dla wody i całego wodnego świata.

Kolejkowo – 335 metrów kwadratowych jeżdżących kolejek, semafory, przekładnie, przejazdy samochodowe, precyzyjnie odwzorowane budynki, wszystko to znajduje się na szlaku torów długości 460 metrów, po których nieustannie porusza się 15 miniaturowych pociągów. Miłośnicy kolejowych makiet mogą czerpać z tego miejsca wiele wzorców i zaspokajać swoją pasję.

Park Kleciński – zwolennicy zabaw na świeżym powietrzu znajdą w tym miejscu możliwość połączenia aktywności fizycznej z ruchem pod gołym niebem.

Uliczne Krasnale -Wrocław to nie tylko miejsca zabaw i rozrywki dla dzieci to także miasto pełne zabytków, które można poznać podczas spaceru po starym mieście. Zachętą dla dzieci do spaceru mogą być figurki krasnali, które w ilości 382 sztuk można spotkać niemalże na każdym kroku.

2. Góry Stołowe

Zwolennicy górskich wędrówek wybierając się w rejon Gór Stołowych zabierając z sobą dzieci, mogą zapewnić im niezwykłe atrakcje związane z pokonywaniem labiryntów Szczelińca i Błędnych Skał. W taki łatwy sposób można zaszczepić w dzieciach pasję do górskich wędrówek.

3. Nowa Ruda

Miasto, które znalazło sposób na promocję, aby ściągnąć turystów. W starej nieczynnej kopalni węgla uruchomiono trasę turystyczną, powiązaną z pokonywaniem jej przy użyciu podziemnej kolejki. Ten prosty manewr sprawia, że wyprawa dorosłych w towarzystwie swych pociech może być doskonałą lekcją poglądową, pokazująca pracę górników i historię powstawania węgla.

4. Kletno

Niewielka typowo turystyczna osada, słynie z niezwykłego miejsca, którym jest Jaskinia Niedźwiedzia. Miejsce to pełne niesamowitych zjawisk krasowych stanowi ucztę poznawczą do zrozumienia zjawisk zachodzących w podziemnych strefach górskich.

Nieczynna Kopalnia Uranu – w niedalekiej odległości od parkingu przy Jaskini, jadąc w kierunku Sienny, znajduje się stara sztolnia po nieczynnej Kopalni Uranu. Miejsce to ma podwójne znaczenie, pokazuje jak wydobywano rudę uranu i zarazem przypomina o czasach, w których wykorzystywano do niewolniczej pracy ludzi nieprzychylnych ówczesnej władzy.

5. Dolina Pałaców i Ogrodów

Cały obszar dolnośląski to kraina zamków, pałaców i tego co po nich i ich latach świetności pozostało. Spośród wielu propozycji godny uwagi jest obszar niespełna 100 kilometrów kwadratowych, na którym znajduję się 30 obiektów wartych obejrzenia.

Dolina Pałaców i Ogrodów to obszar mniej więcej całej Kotliny Jeleniogórskiej między Górami Kaczawskimi, Rudawami i Karkonoszami.

Dobra mapa i wcześniejszy wybór obiektów do odwiedzenia może stanowić niezłą wyprawę dla całej rodziny, połączoną z wieloma tajemniczymi owianymi legendą miejscami.

6. Pławna Górna

Ciekawa wieś położona w pobliżu Lubomierza. Sławę zawdzięcza artyście malarzowi Dariuszowi Milińskiemu, pomysłodawcy niezwykłego miejsca. Znajduje się tu między innymi Arka Przymierza, Koń Trojański, Gród Rycerski i wiele innych wykonanych z drewna budowli, rzeźb. Wszystko to trochę poplątane i pomieszane, tworzy niesamowity klimat, w którym element edukacyjno poznawczy jest dominujący. Świetne miejsce pełne niesamowitości atrakcyjnych dla dzieci i dorosłych.

7. Bogatynia

Niezwykle urokliwe miasteczko położone w Worku Turoszowskim, otoczone ze wszystkich stron potężnymi wyrobiskami pobliskiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Uroku temu miejscu dodają niezwykłe budynki wykonane w technice szachulcowej. Przechadzając się po tym niezwykłym miejscu można odnieść wrażenie przeniesienia się w baśniową krainę.

8. Kłodzko

Miasto położone u podnóża Gór Bardzkich sławę zawdzięcza potężnej twierdzy wzniesionej na przełomie XVII i XVIII wieku. Do dziś zachowana w doskonałej formie udostępniona jest do zwiedzania.

Dodatkową atrakcją miasta jest system podziemnych tuneli, korytarzy i piwnic przebiegających pod budynkami starówki.

9. Złoty Stok

Miłośnicy cennych kruszców znajdą tutaj możliwość zapoznania się ze sposobem pozyskiwania złotego kruszcu, odbywa to się podczas zwiedzania Kopalni Złota. W trakcie zwiedzania podziemi dużą atrakcją nie tylko dla dzieci jest przejażdżka kopalnianą kolejką. Wiele atrakcji dostarcza również poszukiwanie złota podczas płukania złotonośnego piasku.

10. Dolnośląskie Uzdrowiska

Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój. Wyprawa do tych miejsc dostarczy dzieciom i ich opiekunom wiele ciekawych wrażeń, połączonych z możliwością korzystania z dobrodziejstw Parków Zdrojowych, znajdujących się w każdej z tych miejscowości.

Dolny Śląsk to kraina niezwykle tajemnicza i bogata w wiele ciekawych miejsc, do których można udać się z całą rodziną. Wycieczki do tej krainy dostarczy każdemu wielu wrażeń i nie dopuści do najmniejszej nawet nudy.

11. Karpacz

Parafia Wang w Karpaczu

Parafia Wang
Kościół ten został przeniesiony tutaj w 1842 roku z miejscowości Vang w Norwegii. Miejsce to powstało na przełomie XVII i XVIII wieku. Kościół jest zbudowany z sosnowych bali. Uznaje się, że ta ewangelicka świątynia jest najstarszym kościołem w Polsce. Cała konstrukcja tego miejsca została stworzona bez użycia gwoździ. Wszystkie połączenia są stworzone przy użyciu złączy ciesielskich. Znajduje się tutaj również przykościelny cmentarz, na którego terenie są pochowani wierni z tej parafii, a także duszpasterze. Miejsce tutaj znalazły również osoby, które straciły życie w górach. Co ciekawe w 2014 roku na cmentarzu świątyni Vang został pochowany Tadeusz Różewicz.

Kolejka linowa na Kopę

Kolejka linowa

Od 1959 roku w Karpaczu działa Miejska Kolej Linowa na Kopę, która jest położona 1375 m n. p.m.

Śnieżka

Góra Śnieżka

Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz Sudetów. Jej wysokość wynosi 1602 m n. p.m. Z śnieżki roztacza się malownicza panorama na góry.