Dokąd polecimy na urlop i kto odwiedzi nasz kraj

Dokąd polecimy na urlop i kto odwiedzi nasz kraj

Według badań portali turystycznych i zajmujących się rezerwacją biletów lotniczych oraz miejsc hotelowych, trendy dotyczące miejsc, w które chętnie podróżujemy zmieniają się mniej więcej co 20 lat. Wyprawy wakacyjne oczywiście zależą w dużej mierze od możliwości finansowych, długości urlopu czy wielkości rodziny, jednak są miejsc za granicą, w które od kilku lat latają chętnie Polacy, można więc założyć, że będą to także destynacje wybierane w najbliższe wakacje. Co ciekawe, coraz większym powodzeniem wśród zagranicznych turystów cieszy się także nasz kraj. Może nie jest jeszcze aż tak popularny wśród wakacyjnych miejsc, jak Hiszpania, Włochy czy Grecja, ale znalazł się m. in. wśród poleceń kultowego wydawcy przewodników, do spędzenia tutaj urlopu. Warto więc wiedzieć, kto spośród turystów ze świata wybiera Polskę jako miejsce wypoczynku i dlaczego.

Klasyką wśród wybieranych najchętniej przez rodziny z dziećmi miejsc wakacyjnego wypoczynku są kraje zapewniające słoneczną pogodę i możliwość ciepłej kąpieli w morzu. Są więc wśród nich Tunezja, Egipt, Turcja czy Grecja. Wprawdzie kraje takie jak Tunezja, Egipt czy Turcja pojawiają się też na listach odradzanych przez MSZ, jako ewentualne cele ataków terrorystycznych, jednak ich władze robią wszystko, aby zapewnić odwiedzającym je turystom pełne bezpieczeństwo. Można przypuszczać, że także w tym roku wiele osób wybierze znane kurorty mieszczące się w tych krajach jako miejsca wypoczynku, przede wszystkim stawiając na wygodę hoteli all inclusive, które zapewniają pełną rozrywkę dla dzieci i osób dorosłych, a poza tym są jedną z tańszych opcji podróżowania za granicę, porównywalną cenowo z wyjazdem do polskich popularnych miejscowości urlopowych. Rosnącą popularnością, jeśli chodzi o wyjazdy urlopowe cieszą się też kraje europejskie takie jak Hiszpania, Francja, Chorwacja czy Włochy, cenione nie tylko ze względu na swoje plaże, ale też liczne zabytki czy znakomitą kuchnię.

Osoby mniej zobowiązane rodzinnie chętnie wybierają się do tych krajów na wyjazdy tematyczne, na przykład połączone z poznawaniem sekretów kuchni i umiejętności gotowania regionalnych przepisów. Wśród niezależnych, młodych osób rośnie też moda na wyjazdy ekstremalne, do dżungli w Ameryce Południowej czy samotne włóczęgi z plecakami po krajach Dalekiego Wschodu. Tradycyjnie już największym uznaniem wśród nich w trakcie wyjazdów urlopowych będą cieszyć się Indie czy Tajlandia, ale też Japonia czy Chiny kuszące swoją egzotyką i szybki rozwojem miast. Przyciągają na bardziej nietypowe i oryginalne urlopy także takie kraje, jak Bułgaria czy Rumunia, w szczególności w tej drugiej tajemnicza Transylwania, będąca nie tylko legendarną krainą hrabiego Draculi, ale też dobrym miejscem trekkingowym, który cieszy się uznaniem wśród młodych, aktywnych turystów znudzonych leżeniem na nadmorskich plażach.

Z kolei dla cudzoziemców przyjeżdżających w coraz większej liczbie do Polski, wzrosło zainteresowanie tym krajem również ze względu na częstsze kontakty z polską emigracją. Nic więc dziwnego, że najliczniej przybywają do Polski turyści z krajów takich jak Niemcy, Anglia, Włochy czy kraje skandynawskie, będących często celem podróży zarobkowych i nowymi ojczyznami dla współczesnej fali emigracyjnej. Chętnie przyjeżdżają do Polski też nasi bliżsi sąsiedzi, turyści z Litwy czy Rosji. Jeśli chodzi o popularność Polski na świecie jako celu turystyki wyjazdowej, znajdujemy się w pierwszej dwudziestce, a jeśli chodzi o rankingi europejskie, nawet w pierwszej dziesiątce, wyprzedzając przy tym Czechy, Węgry czy Słowację.

Wśród turystów z zagranicy szczególnym uznaniem cieszą się takie części Polski, jak województwo pomorskie, z racji wyjątkowo urokliwych, szerokich i piaszczystych plaż oraz atrakcji kulturalnych oferowanych przez Trójmiasto z Gdańskiem na czele oraz Sopotem będącym popularnym miastem rozrywki. Kuszące są także tereny warmińsko-mazurskie, ze względu na znakomite warunki dla zapalonych żeglarzy oraz wyjątkowy urok mazurskich jezior. Często odwiedzane jest także województwo mazowieckie, głównie ze względu na odwiedziny w Warszawie, uznawanej za wyjątkowo szybko i intrygująco rozwijające się miasto oraz województwo małopolskie – gdzie powodzeniem cieszy się Kraków ze swoją wyjątkową atmosferą i licznymi zabytkami.

Wśród innych zalet Polski wymienianych przez obcokrajowców, które przyciągają ich do naszego kraju, znajdują się przede wszystkim nadal zachowane piękne naturalne krajobrazy, fascynująca dla gości z zagranicy zabytki historyczne oraz dobra kuchnia. W porównaniu z innymi krajami europejskimi, które wprowadziły walutę EURO, Polska jest również stosunkowo niedrogim krajem, jeśli chodzi o organizację wypoczynku, co także jest dużym plusem dla odwiedzających ją turystów. Eksperci prognozują, że Polska może także w przyszłości stać się podobnie chętnie odwiedzanym miastem europejskim, co Londyn czy Mediolan, ze względu na poszerzającą się ofertę zakupową. Ich zdaniem, dzieli nas od tego czasu jedynie perspektywa kilku lat.

 

3.9/5 - (liczba ocen: 9)

Liczba komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.