Długi sezon narciarski
Globalne ocieplenie i związane z nim kapryśne warunki pogodowe dają się we znaki, jeśli chodzi o planowanie urlopów w zimie i wyjazdów na zimowe szaleństwa na stoku. Nic więc dziwnego, że coraz bardziej doceniane są przez turystów ceniących sobie aktywny zimowy wypoczynek miejsca, gdzie albo zainwestowano w rozbudowane systemu dośnieżania uniezależniające stoki od temperatur, albo mają one wyjątkowy mikroklimat, w którym wyjątkowo długo utrzymują się korzystne warunki dla narciarzy. Gdzie w Polsce znaleźć ośrodki o szczególnie długim sezonie zjazdowym dla narciarzy i snowboardzistów – oto lista najlepiej wyposażonych tego typu miejsc.
Położony w Sudetach ośrodek Ski Arena w Zieleńcu charakteryzuje się przede wszystkim nietypowym w Polsce mikroklimatem porównywanym do alpejskiego. To właśnie dzięki temu sezon narciarski trwa tutaj wyjątkowo długo – śnieg może utrzymywać się bowiem przez 250 dni w roku, nawet w czasie kiedy okolice już dawno zapomniały o jego opadach. Dzięki temu Zieleniec ze swoimi długimi, liczącymi w sumie ponad 22 kilometry trasami oraz dużą liczbą wyciągów, jest jednym z najpopularniejszych w Polsce ośrodków aktywnej rekreacji w zimie. Położenie w Kotlinie Kłodzkiej zapewnia też przyjeżdżającym tutaj turystom wyjątkowe widoki ze stoków, a bogata baza noclegowo-restauracyjna pozwala na zarezerwowanie miejsc w różnych standardzie w zależności od możliwości finansowych.
Kolejnym miejscem w Sudetach, gdzie sezon narciarski trwa wyjątkowo długo, bo od początku grudnia aż do początku kwietnia, jest Czarna Góra – później rozwijany niż Zieleniec ośrodek narciarski. Znajdująca się w miejscowości Stronie Śląskie Czarna Góra zaprasza narciarzy na stoki położone w masywie Śnieżnika, które przeznaczone są dla bardziej doświadczonych amatorów tego sportu, choć osoby początkujące oraz dzieci też znajdą tu odpowiednie dla siebie trasy. Dodatkowym atutem tego miejsca jest rozbudowany system dośnieżania, pomagający w przedłużeniu sezonu narciarskiego oraz wyjątkowo piękne widoki rozciągające się na Sudety z tras narciarskich, szczególnie ze szczytu Czarnej Góry, gdzie umieszczono punkt widokowy.
Położone w Beskidzie Sądecki Dwie Doliny to jeszcze jeden ośrodek narciarski, w którym panują zdecydowanie sprzyjające białemu szaleństwu warunki. Niższa zwykle o 4 stopnie temperatura w porównaniu z położonymi w pobliżu miastami, pozwala na funkcjonowanie wyciągów i stoków od początku grudnia do początku kwietnia. Dwie Doliny to do tego jeden z najoryginalniejszych pomysłów na zorganizowanie ośrodka narciarskiego przez połączenie ze sobą dwóch miejscowości położonych w odległości 30 kilometrów przez wyciągi i trasy narciarskie. Dwie kolejki krzesełkowe w Wierchomli oraz od strony Muszyny połączono bowiem ciągiem tras, z których rozciągają się bajeczne widoki na Tatry oraz Beskid Sądecki. Długość tras licząca sobie ponad 10 kilometrów w tych wyjątkowych warunkach, wygodny hotel zbudowany w Wierchomli, baseny, możliwości zorganizowania kuligów czy wypraw z psimi zaprzęgami oraz uzdrowiskowe właściwości Muszyny powodują, że jest to idealne miejsce dla narciarzy ceniących sobie właśnie tego typu warunki zjazdowe oraz świetny cel na wakacje zimowe razem z dziećmi, które mogą skorzystać z tej bogatej oferty dodatkowych atrakcji.
Jednym z najpopularniejszych w Beskidzie Sądeckim szczytów narciarskich jest Jaworzyna Krynicka, królująca nad tym znanym uzdrowiskiem górskim. Także tutaj śnieg potrafi leżeć przez 150 dni w roku, utrzymując się do końca marca. Najbardziej charakterystycznych punktem na Jaworzynie jest jej słynna kolejka gondolowa, pozwalająca dostać się na sam szczyt i zjechać trasą liczącą sobie ponad 2, 6 kilometrów. Jedynym minusem jest fakt, że Jaworzyna to szczyt dla nieco bardziej zaawansowanych narciarzy, choć ci mniej doświadczeni mogą próbować swoich sił i rozwijać umiejętności na Słotwinach, gdzie znajduje się ośla łączka i szkółki narciarskie dla dzieci. Poza atrakcjami dla narciarzy leżąca u stóp Jaworzyny Krynica Zdrój przyciąga poza tym swoim klimatem uzdrowiskowym, wodami słynącymi z właściwości leczniczych ( w tym najsłynniejszą z nich wodę Zuber) oraz malowniczym deptakiem, na którym można podziwiać charakterystyczną dla tych terenów Polski architekturę.
Na długi sezon narciarski możemy liczyć także w Białce Tatrzańskiej, będącej jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się ośrodków zimowych w ostatnich latach. Od samego początku inwestowania w to miejsce postawiono na sztuczne, niezwykle skuteczne dośnieżanie umożliwiające korzystanie ze znajdujących się tutaj stoków do początku kwietnia. Szczególnym powodzeniem wśród stoków narciarskich cieszy się tutaj Kotelnica Białczańska ceniona ze względu na urozmaicenie terenu. Poza trasami i wyciągami, ogromną popularność zdobyły także świetnie zorganizowane Termy Bania – połączenie aquaparku ze strefą odnowy biologicznej i całego szeregu saun, które przyciągają zmęczonych po szaleństwach na stoku narciarzy oraz osoby ceniące sobie bardziej wodne rozrywki.
Ile można o nartach pisać?