Czy gady to dobre zwierzęta dla dzieci?

Posiadanie zwierzątka domowego przez dziecko jest w stanie pomóc w prawidłowym i zdrowym rozwoju dziecka.

Kontakt ze zwierzęciem nauczy dziecko odpowiedzialności oraz nawiązywania relacji. Nawet nieśmiałe i wycofane dziecko posiadające zwierzątko bardziej się otworzy i łatwiej będzie nawiązywać znajomości. Wszystko zależy od odpowiedniego wyboru zwierzątka dla dziecka.

Gady nie są polecane dla dzieci, szczególnie tych młodszych. Głównym przeciwwskazaniem jest fakt, że nie są to zwierzęta udomowione i trzeba umieć się z nimi obchodzić. Gad, nawet oswojony wciąż pozostaje dzikim stworzeniem, którego zachowania trudno przewidzieć. Dodatkowo gady wymagają specyficznej opieki oraz żywienia, a także mają szczególne wymagania.

Gady ogólnie nie szukają towarzystwa człowieka i nie nadają się do przytulania. Ich oswojenie polega na braku strachu przed człowiekiem i tolerancji jego obecności. Nawet w trakcie obcowania z nimi należy uważać, gdyż nawet spokojny żółw może ugryźć.

Hodując gady należy stworzyć im optymalne warunki życia, co może być trudne. Problemem może być już zapewnienie im właściwej powierzchni życiowej (odpowiedniej wielkości terrarium). Większość gadów nie będzie opuszczać swego terrarium. Dodatkowo przy zakupie gada trzeba mieć świadomość, że w sklepach zoologicznych sprzedaje się młode osobniki, które jeszcze urosną. Trzeba mieć wiedzę, jakie rozmiary dany gatunek osiąga. Gady wymagają określonych temperatur, gdyż od tego zależy ich metabolizm (są to zwierzęta zmiennocieplne).

W wielu przypadkach konieczne jest naświetlania promieniami UV, gdyż bez tego zaczynają chorować.
Decydując się na gada niezbędne jest zamontowanie odpowiedniego oświetlenia i ogrzewania. Należy też zadbać o wilgotność powietrza, a nawet wystrój terrarium. Do tego dochodzi kwestia wyżywienia gada. Gady mogą być roślinożerne lub owadożerne (co sprawi już więcej kłopotu).

Z uwagi na problematyczne i wymagające wiedzy hodowanie gadów nie jest polecane dla małych dzieci. Będzie to ciekawy wybór dla nastolatka z pasją, który hodowlę gada to sposób na życie, a nie potrzeba posiadania przyjaciela, którego można przytulić.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.