Polska

Co Warto Zobaczyć w Zamościu w Jeden Dzień

Co warto zobaczyć w Zamościu

Zamość nie jest zbyt popularnym miejscem wypoczynkowym. Jest to jednak duży błąd, ponieważ w tym mieście znajduje się całkiem spora ilość ciekawych miejsc do zobaczenia. Miasto na szczęście coraz bardziej zaczyna interesować się tym, aby przyciągnąć do siebie turystów.

Zobacz też -> Najważniejsze atrakcje dla dzieci w Zamościu i okolicach

W Zamościu znajdziemy ogród zoologiczny. ZOO te zostało założone w roku 1918, więc już dosyć dawno. Jeśli więc nie byliśmy nigdy w ZOO w Krakowie, ani we Wrocławiu czy Chorzowie, a jesteśmy właśnie w Zamościu, to warto się tutaj wybrać. Znajdziemy tutaj ponad dwa i pół tysiąca zwierząt, które znajdują się na powierzchni około 14 hektarów. Trzeba przyznać, że ten ogród zoologiczny jest bardzo ciekawie urządzony. Nie zobaczymy tu zniszczonych obiektów. Zadbano o wszystko, o najdrobniejszy szczegół.

Oczywiście nie jeździ nikt raczej do Zamościa po to, aby pójść do tutejszego ZOO. Przynajmniej nikt nie robi tego tylko wyłącznie w tym celu. Jeśli więc już do Zamościa się udajemy, to warto zobaczyć także tutejszy Wielki Rynek. Jest to rynek Starego Miasta. Jest on naprawdę ogromnych rozmiarów. Każdego roku na powierzchni rynku rozkładane są parasolki, pod którymi możemy usiąść, napić się czegoś, a także coś zjeść. Jest to również świetne miejsce do spacerów, aby móc przy okazji podziwiać przepiękne budynki, które znajdują się w okolicy rynku. Trzeba przyznać, że rynek ten jest sporą atrakcją Zamościa.

Będąc na zamojskim rynku nie ma możliwości nie zauważyć ogromnego ratusza. Wieża, która do niego należy ma aż 52 metry wysokości. Prowadzą do niego skręcane schody, które nadają uroku temu miejscu. Z atrakcji przy zamojskim ratuszu warto również wspomnieć o takiej, jak odgrywany hejnał. Gra się go tutaj tylko w letniej porze roku. Co ciekawe hejnał grany jest tylko na trzy strony świata. Ma to podobno związek z historycznymi upodobaniami Jana Zamoyskiego.

Będąc w mieście nie wolno zapomnieć o katedrze jaka się tutaj znajduje. Jest to Katedra Zmartwychwstania Pańskiego, a także Św. Tomasza Apostoła. Jest to zabytkowa i prześliczna katedra, która została wybudowana dzięki wsparciu finansowemu Jana Zamoyskiego. Zachwyca ona swoim zewnętrznym wyglądem ale także wnętrze należy do bardzo ładnych i ciekawych. Co ważne, w katedrze tej normalnie odbywają się msze święte, ponieważ funkcjonuje ona jako jedna z zamojskich parafii.

Warto także odwiedzić kościół Klarysek, który został wybudowany pod koniec XVII wieku. Głównie obiekt ten będziemy mogli zobaczyć z zewnątrz jednak i tak jak najbardziej warto to zrobić. Obok tak historycznego i wiekowego już miejsca naprawdę ciężko przejść obojętnie bez okazania mu jakiegokolwiek zainteresowania.

Ci, którzy myśleli, że Zamość posiada tylko jeden rynek Starego Miasta będą na pewno zaskoczeni. W Zamościu mamy także Rynek Solny, który jest jeszcze jednym rynkiem tutejszego Starego Miasta. Nie jest on bardzo znany z tego względu, że nie był dawniej traktowany jako rynek. Było to natomiast miejsce sprzedaży i zakupu towarów, tak zwane targowisko.

Na pewno w Zamościu powinniśmy odwiedzić także tutejszy Arsenał. Czym on mianowicie jest? Otóż jest to miejsce, w którym dawniej funkcjonowała zbrojownia tego miasta. Dziś w tym mieście funkcjonuje jedno z ciekawszych muzeów znajdujących się w okolicy. Osoby odwiedzające Zamość, powinny właśnie tu pokierować swoje kroki jeśli zastanawiają się nad tym co można byłoby zobaczyć. Muzeum te zachwyca ilością ciekawych eksponatów.

W bardzo wielu miastach na terenie naszego kraju znajdują się Synagogi. Również w Zamościu takiego obiektu nie mogło zabraknąć. W miejscu gdzie dziś leży zamojska synagoga znajdowała się żydowska dzielnica. Synagoga, którą dziś możemy tu podziwiać pochodzi z około 1610 roku. Jest to naprawdę wiekowy już zabytek. Na szczęście bardzo zadbany, dzięki czemu będzie cieszył nie tylko nas ale również jeszcze kolejne pokolenia. Do synagogi możemy jak najbardziej wejść i co więcej mamy możliwość dowiedzenia się czegoś na temat ludności żydowskiej pochodzącej z tych terenów. Miejsce warte uwagi, podobnie jak inne w Zamościu.

Z innych ciekawych miejsc w Zamościu należy wymienić Pałac Zamoyskich, a także obiekty takie jak Stara Brama Lubelska, Stara Brama Lwowska, czy Nowa Brama Lubelska. Warto także odwiedzić Bramę Szczebrzeską. Brama ta została wybudowana już dawno temu bo w latach 1603-1605. Warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ jest bardzo dobrze zachowana, a to dzięki renowacji jakiej została poddana. Bramą tą dawniej wyruszano z miasta w kierunku Krakowa a także Szczebrzeszyna. Ogólnie w Zamościu warto zobaczyć na własne oczy wszystkie tutejsze bramy, które niegdyś prowadziły do i z miasta.

Zamość jest ciekawą miejscowością z dosyć dużą ilością zabytków, którym warto poświecić czas. Jest to jednak mało popularne miasto turystycznie. Jeśli mamy jednak czas i możliwości to jak najbardziej warto się wybrać właśnie tutaj. Ceny w mieście nie są wygórowane, więc za stosunkowo niewielką kwotę możemy miło i ciekawie spędzić czas, co nie nadwyręży naszego domowego budżetu.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć w Zamościu.

Czytaj dalej -> Najlepsze atrakcje w Zamościu