Polska

Co zwiedzić w Poznaniu w jeden dzień lub weekend

kościół

Czy miasto targowe może być atrakcyjne turystycznie. Oczywiście, że tak. Dobrym przykładem jest Poznań. Stolica Wielkopolski i zarazem największe miasto w regionie.

Cykliczne imprezy targowe odbywające się na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich ściągają spore tłumy odwiedzających. Przy okazji pobytu na imprezach targowych warto odwiedzić kilka atrakcji tego miasta. Oto poznańskie atrakcje na krótki wypad.

1. Koziołki poznańskie

Odwiedzając Poznań w niedzielę można załatwić dwie sprawy za jednym razem. Ratusz na poznańskim rynku słynie z koziołków. Codziennie w samo południe na ratuszowej wieży pojawiają dwa koziołki, które bodą się rogami w takt wybijanej liczby godzin. Można to wszystko zobaczyć stojąc na poznańskim bruku otaczającym ratusz. Niedzielne koziołki dostarczyć mogą jeszcze dodatkowej atrakcji. Tylko w niedzielę można wspiąć się na wieże i z bliska obserwować mechanizm napędzający ruchy koziołków.

2. Palmiarnia

Przechadzając się po Parku Wilsona zawędrować można do Palmiarni. Jest to kompleks 12 pawilonów w których zgromadzono około 1100 gatunków roślin i ponad 170 gatunków ryb oraz 50 gatunków roślin wodnych. Palmiarnia poznańska jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie.

3. Jezioro Malta

W granicach miasta znajduje się szczególny zbiornik wodny. Jezioro Malta. Sztuczny zbiornik wodny z przeznaczeniem na cyklicznie odbywające się tu zawody wioślarskie i kajakarskie. Obserwowanie tego typu imprez sportowych może dostarczyć niepowtarzalnych emocji. Dodatkową atrakcją związaną z Maltą jest kolejka wąskotorowa. Niebywała atrakcja dla najmłodszych jak i dla dorosłych. Przejażdżka kolejką wzdłuż brzegu jeziora dostarczy wielu wrażeń.

4. Poznańskie galerie handlowe

Jak przystało na miasto targowe znajduje się tu wiele centów handlowych. Najbardziej znana galeria to Stary Browar. Centrum handlowe umiejscowione w murach nieczynnego browaru. Niezwykła ceglana budowla z przestronnymi dużymi powierzchniami stwarza niepowtarzalny klimat. Galeria znajduje się w ścisłym centrum miasta w pobliżu dworca autobusowego i kolejowego.

5. Zamek Cesarski

Duża budowla w centrum miasta. Zamek wzniesiony został na początku XX wieku z przeznaczeniem na siedzibę cesarską dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II. Obecnie ma tu swoją siedzibę Centrum Kultury „Zamek”. W 2002 roku w jego siedzibie uruchomione zostało Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

6. Plac Mickiewicza

Początek ulicy Świętego Marcina. Znajduje się na nim pomnik Ofiar Czerwca 1956 roku. Stojąc na placu można podziwiać architekturę budynków Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Filharmonii Poznańskiej oraz wkomponowany w otoczenie nowoczesny budynek Akademii Muzycznej.

7. Poznański Okrąglak

Modernistyczny budynek z epoki socjalizmu wzniesiony na przełomie lat 40 i 50 XX wieku. Początkowo mieścił się tu Dom Towarowy. Budynek choć według niektórych szpecący tą część miasta, trwale jest wpisany w poznański krajobraz.

8. Ostrów Tumski

Samodzielna wyspa utworzona przez rzekę Wartę. Na jej powierzchni odnaleziono szczątki pierwszego jeszcze przedpiastowskiego grodu. Wyspa i wiele znalezisk z nią związanych dostarczyło informację o początkach polskiego państwa. Obecnie na terenie Ostrowa Tumskiego znajduje się wiele budowli sakralnych.

9. Park Cytadela

Duży ponad 100 hektarowy park, zajmujący tereny dawnych umocnień fortyfikacyjnych. Na jego terenie miłośnicy militariów znajdą wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań.

10. Muzeum Rogali

Poznań rogalami słynie. Co rok 11 listopada w mieście obchodzone jest święto ulicy Świętego Marcina, któremu towarzyszy tradycyjne święto poznańskich rogali Marcińskich. Rogale są tak mocno związane z Poznaniem, że doczekały się swojego muzeum. Mieści się ono na Starym Rynku. Można dowiedzieć się w nim wszystkiego na temat świętomarcińskich rogali, a przy okazji spróbować tego przysmaku.