Co warto zobaczyć w Lublinie w jeden dzień lub weekend

Lublin

Lublin jest miastem, które zlokalizowane jest we Wschodniej Polsce. Warto wiedzieć, że jest to miasto należące do jednych z większych w naszym kraju. Jak najbardziej powinniśmy je odwiedzić tym bardziej, że znajdziemy tutaj sporo miejsc wartych uwagi. Zatem co warto zobaczyć w Lublinie w jeden dzień lub weekend?

Na początek będąc w Lublinie warto odwiedzić tutejsze Muzeum Lubuskie, które należy do najstarszych tego typu obiektów w tej części naszego kraju. Muzeum te nie mieści się tylko w jednej lokacji. Tak naprawdę jest kilka jego oddziałów, które zlokalizowane są na terenie miasta Lublin, a także poza nim.

Na terenie Lublina mamy oddziały takie jak Muzeum Historii Miasta, Muzeum Martyrologii, a także Muzeum Literackie i Dworek Wincentego Pola. W każdym z nich warto jak najbardziej się pojawić. Wymaga to od nas poświęcenia jednak sporej ilości czasu. Nie zawsze możemy sobie na to pozwolić, a szacuje się, że zwiedzenie wszystkich oddziałów zajmie minimum jeden dzień.

Oprócz tego w Lublinie turyści powinni odwiedzić należący do Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Ogród Botaniczny. Powstał on dosyć już dawno, bo w roku 1965. Jest to jednak jak najbardziej godne uwagi miejsce. W ogrodzie znajdziemy około 1600 gatunków przeróżnych krzewów oraz drzew. Mamy tu także możliwość zobaczenia ponad stu drzew, których wiek przekroczył już jakiś czas temu 100 lat.

Ogród został podzielony na działy, które są udostępnione dla zwiedzających. Pośród nich są między innymi dział Roślin Cebulowych i Bulwiastych, dział Flory Polski, dział Roślin Ozdobnych, dział Roślin Tropikalnych i Subtropikalnych, a także wiele innych. Jest to przepiękne miejsce, szkoda tylko, że za wejście przyjdzie nam zapłacić. Jak najbardziej warto jednak to zrobić.

Jeśli lubimy roślinność to na pewno zainteresujemy się także miejscem jakim jest Park Saski. Jest to śliczny park miejski, który został założony w roku 1837. Z wiekiem park ten ulegał pewnym zmianom i rozbudowom. Z ciekawostek warto również wiedzieć, że na terenie Parku Saskiego rośnie topola biała o sporym obwodzie wynoszącym 610 centymetrów. Jest ona sporą atrakcją tego miejsca.

W dzielnicy Lublina zwanej Bronowice, znajduje się jeszcze jeden prześliczny i warty uwagi park, którego powierzchnia to prawie 3 hektary. Jest to Park Bronowicki, założony w XIX wieku. Pomimo tego, że lata świetności park ten ma już dawno za sobą, to i tak warto się nim zainteresować. Wiele osób jest zdania, że jest to bardzo dobre miejsce na wypoczynek.

Inne warte uwagi miejsca w Lublinie

Będąc w tym mieście warto także udać się do Starego Miasta, gdzie zlokalizowany jest ciekawy i warty poświęcenia mu uwagi Plac po Farze. W miejscu tym dawniej znajdował się kościół pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. Jego pozostałości zostały odnalezione w latach 1936-1938. Dziś w tym miejscu możemy podziwiać pozostałości po kościele. Głównie są to fundamenty. Jest to ciekawe miejsce, gdzie warto spędzić odrobinę czasu, tym bardziej, że można się tu na chwilę zatrzymać i odpocząć podczas wycieczki po Lublinie.

Skoro już mowa o obiektach sakralnych, to warto w Lublinie odwiedzić kaplicę Trójcy Świętej. Inaczej jest ona nazywana Kaplicą Zamkową. Jest to wiekowy już obiekt, który powstał w okolicach 1327 roku. Kaplica jest integralną częścią Zamku w Lublinie. Jest to obiekt, który ma sporą i ciekawą przeszłość, o której na pewno dowiemy się będąc w tym niezwykłym mieście. Oglądając kaplicę musimy również zwiedzić Lubelski Zamek Królewski. Został on wybudowany w wieku XII.

Na przestrzeni lat ulegał wielu modernizacjom. Przebudowywano go w XIII oraz XIV wieku, a także w latach 1520, oraz 1824 do 1826. W latach 1831 do 1954 pełnił funkcję tutejszego więzienia. Ostatnia przebudowa miała miejsce po zakończeniu pełnienia przez zamek właśnie tej funkcji. Dziś jest natomiast siedzibą Muzeum Lubelskiego.

Praktycznie w każdym mieście w naszym kraju mamy zabytki związane z kulturą żydowską. Takie występują również w Lublinie. Jest tu na przykład Brama Żydowska. Czemu się ona tak właśnie nazywa? Otóż dlatego, że oddzielała żydowską część miasta, dzielnicę, od Starego Miasta. Brama ta pozostała po murach obronnych miasta, które powstały w roku 1342. Na przestrzeni lat wymagała ona remontów. Jak najbardziej warto ją zobaczyć, choć i tak zapewne nie wygląda tak samo jak wieki temu.

Te osoby, które interesują się II Wojną Światową na pewno zainteresują się obozem koncentracyjnym, który był stworzony przez Niemców i funkcjonował w latach 1941 do 1944. Obóz ten zwany był KL Lublin lub Majdanek. Państwowe Muzeum na Majdanku funkcjonuje od roku 1947. Niestety pewna część zbiorów uległa zniszczeniu w wyniku pożaru jaki miał miejsce kilka lat temu. Jest to miejsce jak najbardziej godne uwagi i chyba będąc w Lublinie nie powinno się go ominąć. Oczywiście o ile jesteśmy w stanie poznawać miejsca, które wiążą się z ogromną ludzką tragedią.

Lublin jest miejscem pełnym atrakcji. W Polsce jest niewiele miast, które są w stanie zaoferować tak wiele atrakcji jak Lublin. Przepiękne kamienice, Zamek Królewski, obóz koncentracyjny, wspaniałe i śliczne parki, ogrody, wszystko to kusi i zaprasza, aby zapoznać się z tymi miejscami bliżej. Na wszystkie na pewno nie uda się znaleźć wolnego czasu, dlatego choć z kilkoma z nich powinniśmy się zapoznać. Miejsca te są naprawdę godne uwagi!

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć w Lublinie.

Czytaj dalej: 10 najlepszych atrakcji w Lubelskim

4.2/5 - (liczba ocen: 16)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.