Co to jest VPN: do czego jest przydatny?

Co to jest VPN

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o VPN. Spotkać się z tym określeniem możemy niemal wszędzie, w prasie, w internecie, mediach społecznościowych, na blogach czy vlogach i w wielu innych miejscach. Czym jednak jest VPN? Co oznacza ten skrót i czy właściwie jest to potrzebne do czegokolwiek?

Za skrótem VPN kryją się angielskie słowa Virtual Private Network, czyli Prywatna Sieć Internetowa. Są to więc połączenia w przestrzeni wirtualnej tworzone tak, by były niewidoczne. Połączenie takie ma być zgodnie z założeniem bezpieczne. Wewnątrz tej sieci można spokojnie wymieniać się plikami, informacjami czy współpracować ze sobą w pełni bezpiecznie, a żadna z tych informacji nie może trafić w niepowołane ręce. Zgodnie z założeniem, sieć ta ma tworzyć powiązanie pomiędzy określonymi użytkownikami i siecią, dzięki czemu powiązanie to jest w pełni bezpieczne i anonimowe.

Tradycyjne surfowanie po internecie to w pełni otwarty spacer, który może zobaczyć każdy, kto tylko tego zapragnie. Bez najmniejszego problemu może podążać naszym śladem, odwiedzać dokładnie te same miejsca co my i zbierać na nasz temat dowolną ilość danych. Bez większych problemów może również poznać wszystkie nasze hasła (zwłaszcza te zapisane), czytać poufne wiadomości i robić, co tylko zechce. W taki również sposób ściągamy na siebie najczęściej sporą ilość problemów.

Jeśli tylko znajdzie się ktoś, kto zechciałby na nasz temat zyskać dowolną ilość informacji, z pewnością może zrobić to za pomocą tradycyjnej sieci internetowej. Często, pomimo wielu zabezpieczeń, nie jesteśmy w stanie ochronić się przed byciem obserwowanymi. Nawet stosując wymyślne hasła, czy ukrywając swoje dane w sieci, nie pozostajemy anonimowi, a osoby chcące dowiedzieć się o nas jak najwięcej, mogą zrobić to w dowolnej chwili i w niemalże nieograniczonym stopniu. To własnie ze względu na to powstała sieć VPN. Jej zadaniem jest przede wszystkim ochronić nas i nasze dane przed wszelkim, nawet jedynie potencjalnym zagrożeniem.

Jej działanie przypomina trochę korzystanie z peleryny-niewidki. Możemy bowiem podążać w dowolną stronę, odwiedzać dowolne serwisy, pozyskiwać dowolne informacje, a przy tym będziemy zupełnie niewidoczni. Nikt, pomimo wielu starań, nie zdoła wejść w posiadanie informacji, które bardzo chcielibyśmy zachować dla siebie. Nie będzie również możliwym podążanie naszym śladem, ustalenie, jakie strony przeglądamy czy jakie informacje wymieniamy z innymi użytkownikami internetu.

Bezpieczeństwo w sieci jest dla nas wszystkich bardzo ważne. Szukamy więc różnych sposobów na to, by w sposób bezpieczny korzystać z możliwości, jakie niesie za sobą internet. Od pewnego czasu w sieci został wprowadzony specjalny protokół, który ma za zadanie dodatkowo szyfrować wszystkie połączenia i nie pozwalać na to, by nasze hasła czy numery i kody PIN naszych kart kredytowych mogły zostać wykryte i wykorzystane w niewłaściwy sposób. Jednak sam protokół to nie wszystko.

Nie jest w stanie ochronić nas w pełni. Dlatego też powstało VPN, jako dodatkowa alternatywa do tego, by internet przeglądać w niemalże anonimowy sposób. Nagle, z wystawionych na dowolny atak celów, stajemy się w pełni bezpiecznymi użytkownikami sieci, którzy nie są możliwi do wykrycia, zidentyfikowania czy choćby śledzenia. To wyjątkowe połączenie, nazywane tunelowym, szyfruje wszystko to, co robimy w sieci.

Zarówno informacje, które wysyłamy jak i te, które otrzymujemy są nie do wychwycenia. Sieci VPN mają ogromną zaletę, ponieważ w wystarczającym stopniu chronią użytkowników sieci przed ewentualnym niebezpieczeństwem, jakie może czyhać na nich w internecie. Dzięki temu jesteśmy bezpieczni i ataki hakerów przestają być dla nas zagrożeniem. Zaś wszelkie informacje, jakie chcemy zataić czy wolelibyśmy nie ujawniać ich na swój temat, pozostają wyłącznie naszą tajemnicą.

Istotność sieci VPN widoczna zwłaszcza w obecnych czasach. Niemal każdy z nas choć raz korzystał z publicznej sieci internetowej. Informacje o nas często przechowujemy również w telefonach, które posiadają dostęp do internetu.

Za każdym razem, kiedy logujemy się do publicznej sieci internetowej, zwłaszcza za pomocą telefonu, wystawiamy się jako najłatwiejszy cel na cyberatak. Logując się do takiej sieci niemal jawnie zapraszamy każdego, nawet domorosłego hakera do tego, by zajrzał w nasze dane, poznał ulubione strony, miejsca w sieci, sprawdził nasze wiadomości czy nawet poznał stan konta. Dlatego właśnie, zwłaszcza w takich wypadkach, szyfrowanie za pomocą VPN ma szczególnie istotne znaczenie.

Jeśli mamy ochotę skorzystać z internetu w miejscu publicznym, a przy tym zalogujemy się do publicznej sieci, zawsze musimy liczyć się z ogromnym ryzykiem. Aby jednak przestać być wyłącznie celem, a stać się niewidocznym i w pełni bezpiecznym użytkownikiem sieci, powinniśmy skorzystać z sieci VPN, która nam to w pełni umożliwi.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.