Co to jest Uber i jak działa

bmw

Aplikacja Uber to specjalnie napisany program, który pomaga kojarzyć osoby poszukujące transportu z kierowcami, którzy chcą taką odpłatną pomoc zaoferować. Uber jest bardzo popularną usługą, która jest dostępna aż w 737 miastach w 84 krajach świata.

W Polsce można korzystać z usług oferowanych przez aplikację od grudnia 2013 roku. Wówczas oficjalnie ogłoszono rozpoczęcie działalności w Warszawie. Od tego czasu rynek usług Ubera rozszerzył się w naszym kraju na obszar dużych miast takich jak Kraków, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Łódź oraz teren Aglomeracji Śląskiej. Kierowcy to zarejestrowani w aplikacji użytkownicy, którzy zadeklarowali chęć oferowania usług transportowych w danym mieście.

Dzięki temu, że kierowcy podają swoje dane podczas rejestracji na portalu, klienci mogą czuć się bezpiecznie korzystając z ich usług. Osoba, która zgłasza w aplikacji potrzebę podwózki w dane miejsce musi podać swoją dokładną lokalizację, by program mógł znaleźć najbliższy samochód zarejestrowanego kierowcy.

Aplikacja zgłasza osobie kierującej znaleziony pojazd, gdzie powinna się udać i automatycznie przelicza czas dojazdu do klienta. Program umożliwia osobie zamawiającej Ubera także śledzenie na bieżąco dość dokładnej lokalizacji zamówionego pojazdu a także odliczanie czasu, jaki pozostał do przyjazdu samochodu.

Po pomyślnym transporcie klienta w wybrane miejsce, ma on możliwość ocenienia usługi w aplikacji mobilnej. Dzięki temu pozostali użytkownicy mogą zasięgnąć opinii innych, zanim zdecydują się na skorzystanie z usług danego kierowcy.

Jak zamówić Ubera?

Aby zamówić transport Uberem wystarczy pobrać dedykowaną aplikację mobilną, która umożliwia wyszukanie najbliższego zarejestrowanego pojazdu. Aplikację można pobrać w jednym ze sklepów internetowych takich jak Google Play, AppStore lub Windows Store. Aby móc w pełni korzystać z oferowanych przez aplikację usług, należy założyć konto. Rejestracja może przebiegać na dwa sposoby.

Można podać bezpośrednio wymagane dane osobowe lub w szybszy sposób połączyć konto Ubera z kontem na portalu społecznościowym. Po udanej rejestracji można już bez problemu zamawiać transport w dowolne miejsce w naszym mieście. Aplikacja wyszukuje wówczas najbliższych kierowców i pozwala nam wybrać jednego z nich. Po dokonaniu wyboru, program automatycznie wysyła kierowcy powiadomienie o zamówieniu.

Pozostaje nam tylko czekać na przyjazd zamówionego samochodu. Płatność odbywa się w bardzo prosty sposób. Naliczona przez aplikację kwota zostaje pobrana z karty, którą upoważnia się podczas rejestracji konta. Dzięki jednej z przydatnych funkcji aplikacji mobilnej można sprawdzić szacowany koszt przejazdu na wybranej trasie. Opłata za przejazd stanowi sumę kilku składowych:

1. 4 zł – opłata początkowa, która jest niezależna od długości trasy
2. 1,30 zł za każdy kolejny pokonany kilometr
3. 0,25 zł za każdą kolejną minutę spędzoną w samochodzie

W ostatecznym przeliczeniu kwota, którą trzeba zapłacić za jeden kilometr trasy wynosi nieco poniżej 2zł. Co więcej, istnieje również kwota minimalna za przejazd i wynosi ona aktualnie 10zł. W zależności od długości trasy koszty są różne. Nie jest to bardzo tania usługa, ale czasami jest ona po prostu konieczna. W przypadku braku lub niedyspozycji samochodu lub przewozu ciężkiego bagażu czasami naprawdę trudno jest korzystać z komunikacji miejskiej, na której niestety nie zawsze można polegać. Uber jest naprawdę przydatną aplikacją, która może stanowić świetną i tańszą alternatywę dla tradycyjnych taksówek.

Jak zostać kierowcą Ubera?

Podjęcie się dodatkowej pracy jaką jest kierowanie Ubera jest całkiem niezłym pomysłem na dorobienie do głównej pensji w wolnych chwilach. Zaletą takiej pracy jest to, że samemu można ustalić czas i ilość godzin swojej pracy.

Jeżeli kierowca lubi obcować z ludźmi to taka praca może być naprawdę przyjemna, ponieważ spotyka się tam ich naprawdę wielu. Pierwszym krokiem jaki należy podjąć w celu stania się kierowcą Ubera jest rejestracja na stronie internetowej. Uber zastrzega sobie prawo do pozyskiwania od potencjalnych kierowców pewnych danych osobowych oraz informacji dotyczących pojazdu. Przy rejestracji wymagane są skany odpowiednich dokumentów.

Firma musi dbać o bezpieczeństwo i komfort swoich usług, dlatego też kierowcy świadczący usługi pod jej szyldem muszą być wiarygodni i sprawdzeni. Główne wymagania stawiane potencjalnym usługodawcom to posiadanie zaświadczenia o niekaralności oraz prawa jazdy, które jest ważne od przynajmniej roku.

Samochód zarejestrowany do świadczenia usług musi przede wszystkim posiadać ważny przegląd techniczny, a także ubezpieczenie OC. Auto musi spełniać także kilka istotnych wizualnych i technicznych wymogów, które są wymienione na stronie internetowej Ubera.

Po dopełnieniu wszystkich formalności warto zapoznać się z działaniem i funkcjami programu. Aplikacja mobilna jest dość przejrzysta i łatwa w obsłudze, więc nie powinna sprawiać większych problemów. Gdy czujemy, że jesteśmy już gotowi, możemy ruszać w drogę prosto po pierwszego klienta.

4/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.