Co to jest Breaxit

Brexit

Brexit wywodzi się od słów British, czyli brytyjski i exit, czyli wyjście. Oznacza proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Państwo to jest członkiem Wspólnot Europejskich już od 1 stycznia 1973. Jednak po wielu latach obecności w Unii, obywatele Wielkiej Brytanii zdecydowały się opuścić Wspólnotę.

Specjaliści uważają, że głównym powodem, dla którego obywatele i władze tego kraju zdecydowały się na opuszczenie Unii Europejskiej był upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers.

To wtedy nastąpiło załamanie się gospodarek wielu krajów, w tym również spory kryzys dotknął Anglię. Wówczas otwarcie zaczęła rosnąć liczba eurosceptyków w tym kraju.

Dlaczego ogłoszono referendum w sprawie wyjścia z Unii?

Kryzys ekonomiczny dotknął nie tylko Anglię, ale również wiele innych krajów. Dlaczego więc jedynie Wielka Brytania zdecydowała się na głosowanie w sprawie wyjścia ze Wspólnoty?

Wielu znawców uważa, że był to błąd ówczesnego premiera tego kraju, Davida Camerona który licząc na poparcie obywateli w kolejnej kampanii zdecydował się na ten bardzo odważny krok.

Prawdopodobnie nie spodziewał się nawet, że jego działania okażą się tak skuteczne, a do urn podąży tak duża liczba obywateli. Okazało się jednak, że aż 72% uprawnionych osób zdecydowało się zagłosować w sprawie opuszczenia przez ich kraj Unii Europejskiej, a aż 51, 9% osób było zdania, iż należy Unię opuścić.

Oficjalnie, referendum pokazało, że Anglicy chcą opuścić Wspólnotę Europejską, a władze zaczęły przygotowywać się do wykonania tego wyjątkowo trudnego zadania.

Niestety, Brexit to nie tylko zerwanie kilku porozumień i ewentualne zamknięcie granic. Okazało się bowiem, że wraz z wyjście z Unii trzeba będzie rozwiązać wiele umów, zmienić wiele zasad, jak również panujące prawo.

Oczywiście, nie wszystko wymaga tych zmian, jednak większość przepisów, ustaw czy norm jest podporządkowanych tym ogólnym, międzynarodowym, które nie zawsze są korzystne dla danego kraju. Ponadto, w przypadku Wielkiej Brytanii spory problem dotyczy również imigrantów.

W celach zarobkowych czy na stałe do Anglii wyjechało wielu obywateli innych krajów, głownie pozostających w Unii Europejskiej. Dla nich Brexit jawi się największą niepewną. Specjaliści uważają, że sporym problemem może okazać się otrzymanie pozwolenia na pracę w UK, czy nawet sam przyjazd do tego kraju.

Wiele wskazuje również na to, że po wyjściu Anglii z Unii Europejskiej koniecznym będzie składanie wniosku o czasowy pobyt w tym kraju, a to może spowodować, że nie każdy takie pozwolenie dostanie.

Również przepisy związane z prawem pracy będą mogły ulec zmianie, a osoby pracujące w UK, ale nie będące jej obywatelem będą mogły być traktowane na innych warunkach niż dotychczas.

Nie da się ukryć, że Brexit wiąże się z wieloma kontrowersjami, niepewnością i obawą o to, co ulegnie zmianie i na jakich zasadach będzie obowiązywać. Nie wykluczone, że pewne zapisy okażą się bardzo niekorzystne dla obywateli tego kraju oraz osób pracujących w Anglii.

Choć od referendum, które odbyło się 23 czerwca 2016 roku minęło już sporo czasu, to przez bardzo długi czas nie było wiadomo, jak właściwie przebiegnie proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii. Władze tego kraju przez wiele miesięcy starały się wynegocjować możliwie jak najlepsze warunki wyjścia Wielkie Brytanii z Unii Europejskiej, jednak nie wszystko szło zgodnie z planem.

Nie było również dnia, by na Wsypach Brytyjskich nie słyszało się i nie mówiło o tym ważnym procesie. Ostatecznie, to jakie zasady opuszczenia Wspólnoty wynegocjują władze tego kraju będzie miało największy wpływ na to, jak dalej potoczą się losy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz wszystkich osób, które przebywają i zamieszkują ten kraj.

Z pewnością, jedni odczują efekty wyjścia z Unii Europejskiej silniej, inni słabiej. Obywatele krajów członkowskich mogą utracić wiele swoich przywilejów, a praca w tym kraju przestanie być już tak opłacalna.

Nie wykluczone również, że wielu przybywających do UK za pracą zdecyduje się na opuszczenie tego kraju ze względu na mało atrakcyjne warunki pracy, a część osób po prostu nie otrzyma pozwolenia na pobyt i pracę w Anglii.

Brexit jest już przesądzony. Jednak wciąż istnieją wielkie nadzieje, że wyjście UK ze Wspólnoty nie będzie wiązało się z wielką katastrofą dla tego kraju. Wiele umów pomiędzy krajami Unii i Wielką Brytanią będzie musiało ulec zmianie.

Jednak władze Wielkie Brytanii wciąż walczą o to, by zmiany te nie okazały się zbyt trudne do zaakceptowania i żeby nie przyniosły zbyt negatywnych skutków dla obywateli tego kraju oraz całej gospodarki. Od tego może zależeć przyszłość Brytyjczyków oraz całej Anglii, a także ludzi zamieszkujących ten kraj.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.