Co to jest Blik, jak działa i czy warto kupować z Blik-iem

kod blik
źródło: blikmobile.pl

Blik to nowoczesny polski system mobilny umożliwiający płatność za pomocą telefonu komórkowego i zainstalowanej w nim dedykowanej aplikacji bankowej. Płatności mobilne mogą być realizowane zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych.

Aplikacja umożliwia także wpłatę i wypłatę gotówki z bankomatów i wpłatomatów. Za pomocą blika można również dokonywać przelewów błyskawicznych między bankami oraz generować czeki za pomocą 9-cyfrowego kodu.

Z blika można korzystać między innymi w bankach takich jak: Bank Millenium, Pekao SA, Santander Bank Polska SA, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Alior Bank a także PKO Bank Polski. Transakcje za pomocą blika są bardzo szybkie i wygodne, dlatego też cieszą się ogromną popularnością.

Tylko w 2017 roku za jego pomocą ok 6 milionów użytkowników wykonało 33 miliony transakcji.

.Jak korzystać z blika?

Korzystanie z blika jest możliwe tylko przy użyciu odpowiedniej aplikacji bankowej, np. IKO w przypadku banku PKO Banku Polskiego. Aplikację można pobrać ze sklepów internetowych takich jak Google Play, AppStore lub Windows Store.

Aplikacje bankowe są dość intuicyjne. Wśród innych, dobrze opisanych opcji widnieje także opcja blik z charakterystycznym białym napisem blik na czarnym tle, gdzie nad b znajduje się czerwona kropka.

Po kliknięciu tej opcji wyskakuje oryginalna kombinacja sześciu cyfr, czyli kod, który jest potrzebny w trakcie zakupów lub przelewu i jest ważny tylko 2 minuty. Transakcja polega na tym, że akceptant, czyli punkt usługowy lub sklep po złożeniu odpowiedniego zamówienia i przejścia do płatności żąda sześciocyfrowego kodu z aplikacji.

Po wpisaniu go w wymagane pole, w aplikacji bankowej powinno się pojawić zapytanie, czy potwierdzasz płatność. Jeżeli wszystko się zgadza, kwota oraz sklep są zgodne, można zaakceptować transakcję. W dalszej kolejności następuje autoryzacja transakcji przez bank. W taki sposób można płacić jedynie za pomocą urządzeń mobilnych.

Jakie funkcje ma blik?

Blikiem można nie tylko płacić za zrobione w internecie zakupy. Od października 2015 można wykonywać także bezpośrednie przelewy na telefon – błyskawiczne przelewy na telefon nie wymagają podawania rachunku bankowego, a jedynie numeru telefonu.

W marcu 2019r. wprowadzono natomiast możliwość opłacania blikiem opłat cyklicznych, np. zobowiązań ubezpieczeniowych w Link4, a także opłat w sieci komórkowej Play. Funkcja płatności powtarzalnych BLIK jest dostępna tylko w dwóch bankach: Pekao SA oraz ING Banku Śląskim. Dostępna jest także aplikacja, która umożliwi zastąpienie terminala POS telefonem, który będzie mógł przyjmować płatności od każdego użytkownika BLIK.

Korzyści użytkowania usługi BLIK

Transakcje za pomocą blika są przede wszystkim bardzo wygodne. Nie ma potrzeby przeszukiwania torebki w celu znalezienia portfela lub odliczania niesfornych monet. Uiszczanie opłat przy pomocy aplikacji mobilnej to tylko kilka kliknięć w ekran dotykowy, co trwa nie więcej niż kilkadziesiąt sekund.

Płacenie jeszcze nigdy nie było tak proste. Wygoda to nie jedyna zaleta tej usługi. Wiele sklepów i punktów usługowych współpracuje z blikiem, co sprawia, że można z niego korzystać w naprawdę dużej ilości miejsc. Warto jednak zawsze upewnić się przed zakupami, że w danym miejscu faktycznie można płacić za pomocą blika. Autoryzacja transakcji jest bardzo prosta i polega tylko na podaniu kodu i potwierdzeniu.

Dla zaufanych sklepów, które dodamy do naszej listy w aplikacji bankowej może być ona jeszcze łatwiejsza. W takiej sytuacji wystarczy jedynie potwierdzenie dla banku, np. kodem PIN. Ogromną zaletą korzystania z blik są wspomniane wcześniej błyskawiczne przelewy. Jest to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy trzeba np. na szybko rozliczyć się z przyjaciółmi po udanym wypadzie na pizzę lub do kina. Aplikacja bankowa z usługą blik jest wręcz idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają w zwyczaju nosić torebki czy saszetki z portfelem, dokumentami i innymi potrzebnymi rzeczami. Nosząc tego typu akcesoria w kieszeniach zazwyczaj chce się ograniczyć je do minimum. Blik umożliwia ograniczenie ich właściwie tylko do telefonu. BLIK z pewnością przyda się także rodzicom, których pociecha pierwszego dnia na kolonii wydała całą gotówkę i koniecznie potrzebuje pieniędzy. Płatność można wykonać błyskawicznie, dzięki czemu dziecko bardzo szybko dostanie dodatkowe kieszonkowe, a rodzice nie będą musieli się martwić o to jak radzi sobie ich pociecha na wyjeździe. Dodatkowym atutem korzystania z blika podczas płatności na popularnych platformach internetowych jest to, że często przynoszą one dodatkowe korzyści. Dzięki nim można uzyskać atrakcyjne bonusy. BLIK jest usługą, która nie bez powodu cieszy się bardzo dużą popularnością. Wygoda użytkowania, wiele przydatnych funkcji oraz pewność, że transakcje odbywają się w całkowicie bezpieczny sposób powodują, że coraz więcej osób chętnie z niego korzysta.

4.7/5 - (liczba ocen: 6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.