Ciekawostki

Ciekawostki o Wodzie w Ciele Człowieka

ciało człowieka

Pomyśl o tym, czego potrzebujesz, by przeżyć, po prostu przetrwać. Jedzenie? Woda? Powietrze? Facebook? Instagram? Tik Tok? Naturalnie, skoncentruję się tutaj na wodzie. Woda ma duże znaczenie dla wszystkich organizmów żywych, a w niektórych organizmach do 90% ich masy ciała pochodzi z wody. Woda stanowi do 60% dorosłego ciała człowieka. Sprawdź też inne nasz teksty na temat ciekawostek o wodzie w ciele człowieka i też ciekawostki o wodzie mineralnej.

Każdego dnia ludzie muszą spożywać pewną ilość wody, aby przeżyć. Oczywiście różni się to w zależności od wieku i płci, a także od miejsca zamieszkania. Ogólnie rzecz biorąc, dorosły mężczyzna potrzebuje około 3 litrów dziennie, podczas gdy dorosła kobieta potrzebuje około 2,2 litra dziennie. Woda, której dana osoba potrzebuje, nie musi pochodzić z płynów do picia, ponieważ część tej wody jest zawarta w spożywanym przez nas pożywieniu.

Woda w naszym ciele znajduje się w dwóch głównych miejscach, w naszych komórkach (66%) i poza naszymi komórkami (33%).

Na przykład ciało 70-kilogramowego mężczyzny zawiera około 42L wody – 28L wewnątrzkomórkowej i 14L zewnątrzkomórkowej, w tym:

  • 3L to osocze krwi
  • 1L to płyn transkomórkowy (płyn mózgowo-rdzeniowy, opłucnow itd)
  • 10L jest płynem śródmiąższowym czyli wodnym podłożem otaczającym komórki.
  • Ilość wody w organizmie człowieka różni się w zależności od wieku. Na przykład ciało noworodka składa się z większej ilości wody (75%) a ciało osoby starszej w mniejszym stopniu (50%).

Woda jest głównym budulcem komórek. Działa jak izolator, regulując temperaturę ciała. Dzieje się tak częściowo dlatego, że woda ma wysokie ciepło właściwe, a ponadto organizm wykorzystuje pot i oddychanie do regulowania temperatury.

Woda, którą pijemy, jest wchłaniana przez jelita i krąży w całym organizmie w postaci płynów ustrojowych, takich jak krew.

Zmniejszający się procent wody przez lata wynika w dużej mierze z większej ilości tkanki tłuszczowej i mniejszej masy beztłuszczowej w miarę upływu lat. Tkanka tłuszczowa zawiera mniej wody niż chuda tkanka, więc waga i skład ciała wpływają na procent wody w organizmie.

Woda jest potrzebna do metabolizowania białek i węglowodanów używanych jako żywność. Jest podstawowym składnikiem śliny, używanym do trawienia węglowodanów i wspomagającym połykanie pokarmu.

Nasze organy życiowe również składają się z różnych ilości wody. Mózg, płuca, serce, wątroba i nerki zawierają dużo wody – od 71% do 84%, w zależności od organu. Nasze kości to 31% wody.

Woda izoluje mózg, rdzeń kręgowy, narządy i płód. Działa jak amortyzator.

Woda wykorzystywana jest do wypłukiwania odpadów i toksyn z organizmu poprzez mocz.

Woda jest głównym rozpuszczalnikiem w organizmie. Rozpuszcza minerały, rozpuszczalne witaminy i niektóre składniki odżywcze.

Woda przenosi tlen i składniki odżywcze do komórek.

Im bardziej umięśnione jest ciało, tym więcej wody zawiera. I odwrotnie, im więcej tłuszczu jest w organizmie, tym mniej wody będzie obecne.

Procent wody zależy od poziomu nawodnienia. Ludzie czują się spragnieni, kiedy stracili około 2-3% wody w organizmie. Wydajność umysłowa i koordynacja fizyczna zaczynają się pogarszać, zanim pojawi się pragnienie, zazwyczaj około 1% odwodnienia.

Z całą tą wodą w twoim ciele, możesz się zastanawiać, gdzie jest ona przechowywana w twoim ciele. Poniższa lista pokazuje, ile wody znajduje się w organach, tkankach i innych częściach ciała.

  • płuca 83%.
  • mięśnie i nerki 79%.
  • mózg i serce 73%.
  • skóra 64%
  • kości 31%.
  • Osocze (płynna część krwi) to około 90% wody. Osocze pomaga przenosić komórki krwi, składniki odżywcze i hormony w całym organizmie.

Czytaj dalej: Ciekawostki o wodzie