10 Intrygujących ciekawostek o Samochodach

Pierwsze pomysły na stworzenie pojazdu poruszającego się bez większego wysiłku człowieka pojawiły się już w XVII wieku.

Wówczas rozwiązaniem był napęd parowy. Niemniej, ostatecznie uznano, że pionierem w tej materii był francuski wynalazca Nicolas Joseph-Cugnot, który stworzył konstrukcję z silnikiem parowym w drugiej połowie XVIII wieku.

Nikt wówczas nie mógł przypuszczać, że ponad dwieście lat później pojawią się prototypy samochodów latających.

1. Pierwsze pojazdy

Pierwsze pojazdy tego typu pojawiły się już na początku XX wieku. Powstał tylko jeden model Convair Model 103. Posiadał skrzydło typu parasol i budowę pozwalającą na sprawne poruszanie się po zwykłych drogach. Był konstrukcją, w której mieścił się tylko pilot-kierowca.

2. Convair Model 116

W 1946 roku powstał Convair Model 116. Twórcą był Theodore Hall, człowiek zafascynowany możliwością stworzenia samochodu, który może wznieść się w powietrze i pełnić funkcję samolotu.

3. Aerocar

Aerocar jest z kolei konstrukcję z 1949 roku. Powstało tylko sześć tego rodzaju pojazdów. Konstruktorom zależało na tym, by maszyna w sposób sprawny była w stanie przeistoczyć się ze zwykłego samochodu w samolot, co udało się uzyskać.

4. Terrafugia

Kolejnym wynalazkiem napędzanym zwykłym paliwem była Terrafugia. Urządzenie zostało przetestowane w 2009 roku. Zdobyło również zaświadczenia dopuszczające zarówno do ruchu lotniczego, jak i drogowego.

5. Pal-V

Pal-V to konstrukcja Johna Bakkera. Głównym założeniem było stworzenie czegoś na wzór połączenie motocykla z helikopterem. Pojazd posiada śmigło i świetnie radzi sobie w powietrzu, jak i na lądzie.

6. Skycar

Skycar to wynalazek Poula Mollera z Kanady. W pojeździe mieszczą się dwie osoby, a pierwsze testowe loty odbyły się w 2007 roku.

7. Moller M200X

Moller M200X na pierwszy rzut oka nie przypomina ani samochodu ani samolotu. Kształt nawiązuje raczej do statków kosmicznych rodem z filmów science fiction. Niemniej, maszyna potrafi unieść się na wysokość 3m i ma za sobą sporo udanych lotów.

8. Milner AirCar

Milner AirCar to kolejny wynalazek XXI wieku. Konstrukcja jest udanym połączeniem samolotu i samochodu. Założeniem konstruktorów jest uruchomienie seryjnej produkcji.

9. Parajet SkyCar

Parajet SkyCar to niezwykle nowoczesny projekt pochodzący z Wielkiej Brytanii. W powietrzu napęd stanowi śmigło z mocnym silnikiem. Na drogach potrafi rozpędzić się nawet do 180 kilometrów na godzinę.

10. Macro SkyRider X2R

Dosyć intrygującym projektem jest również Macro SkyRider X2R. Założenia konstruktorów są bardzo śmiałe, aczkolwiek w dalszym ciągu nie ruszyła zapowiadana głośno seryjna produkcja.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.