Ciekawostki

10 ciekawostkek o księżach

W 966 roku doszło do chrztu Polski, a pierwszy koronowany król, Bolesław Chrobry, zajął się chrystianizacją Polaków. Wiele stuleci później konstytucja 3 maja nazwała Polskę oficjalnie krajem katolickim, a to oznacza, że spora część obywateli regularnie chodzi do kościoła.

Jakie ciekawostki o księżach warto poznać?

1. Zostać księdzem można wyłącznie poprzez ukończenie seminarium duchownego.

2. Oficjalnie nie ma ograniczeń wiekowych w seminariach duchowych, ale nieoficjalnie przyjmuje się, że kandydat na księdza nie powinien mieć więcej niż trzydzieści pięć lat.

3. Jednym z najsłynniejszych polskich księży był Jerzy Popiełuszko, który pełnił posługę w czasach komunistycznych i został brutalnie zamordowany w 1984 roku.

4. Zdecydowanie najsłynniejszym polskim księdzem w historii był pochodzący z Wadowic Karol Wojtyła, który był pierwszym i jak do tej pory jedynym papieżem polskiego pochodzenia. Jego długi pontyfikat obfitował w pielgrzymki po całym świecie i przełomowe momenty historyczne.

5. Kształcenie w seminarium duchownym składa się z dwóch etapów. Przyszły ksiądz przez dwa lata studiuje filozofię, a następnie przez cztery lata oddaje się studiom teologicznym.

6. Katoliccy księża mają zakaz wstępowania w związek małżeński, ale mimo to istnieje kilkadziesiąt przypadków małżeństw księży, które zostały uznane przez Kościół.

7. Ksiądz Józef Tischner był jednym z najpopularniejszych współczesnych myślicieli polskich. Jego publikacje publicystyczne wywarły duży wpływ na polską kulturę.

8. Mikołaj Kopernik, polski astronom odpowiedzialny za teorię heliocentryczną, był również duchownym katolickim. Co ciekawe, jego teorie były sprzeczne z tymi, jakie głosił wówczas Kościół, a jego prace znalazły się w Indeksie Ksiąg Zakazanych.

9. Film „Spotlight”, który został laureatem Oscara, opowiada prawdziwą historię dziennikarzy z Bostonu, którzy odkryli dziesiątki księży wykorzystujących dzieci. To dzięki tym dziennikarzom poznano mechanizmy ochrony księży przez Kościół poprzez przenoszenie ich do innych parafii.

10. Toruński ksiądz Tadeusz Rydzyk uznawany jest za jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiego kościoła. Szacuje się, że jego majątek wynosi setki milionów złotych.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *