13 interesujących ciekawostek o Eskimosach

Eskimosi to unikalna grupa ludzi z całego świata. Są oni wyjątkowi pod względem stylu życia. Co myślisz, kiedy słyszysz słowo „Eskimos”? Mężczyzna, kobieta lub dziecko noszące futro przykrywające głowę do stóp w mroźnym świecie śniegu. Eskimosi to ludzie śniegu i żyją na zaśnieżonej ziemi. Przedstawiamy ciekawostki, fakty oraz mało znane informacje o Eskimosach.

1. Eskimosi pochodzą z północnej części Stanów Zjednoczonych na Alasce, w Kanadzie i Rosji. Obecnie Eskimosi znajdują się na Grenlandii i północnej części Ameryki Północnej. Mniejsza grupa Eskimosów mieszka na Syberii Wschodniej.

2. Około 80000 Eskimosów żyje na całym świecie.

3. Eskimos żyje w wyjątkowym domu zbudowanym z śniegu zwanym Iglo. To połowa prawdy. Śnieżny domek nazywany jest Igloo. Eskimos nie mieszka jednak w Iglo na zawsze. Jest to tymczasowy dom, budowla z blokami lodowymi z dziurą. Iglo to tymczasowe domy zimowe, które zapewniają Eskimosowi schronienie podczas polowań.

Iglo Eskimosów

4. Stałe domy Eskimosów zbudowane są w tym samym stylu co iglo. Domy te wykonane są z drewna, skóry fok i wielorybów. Skóra fok używana jest jako dach, który zapewnia ciepło. Ponadto podczas bardzo krótkich letnich dni Eskimos mieszka w domach wykonanych ze skóry zwierząt.

5. Materiały użyte do budowy domu zmieniają się w zależności od miejsca zamieszkania. W większości przypadków skóra zwierząt lądowych i morskich wykorzystywana jest do tworzenia schronisk.

6. O życiu Eskimosów decyduje to, co je otacza. Żyją w zimnym środowisku, głównie w pobliżu oceanów. Oczywiście ryba jest ich podstawowym posiłkiem. Bazują na mięsie zwierząt śnieżnych i morskich. Trudno im znaleźć owoce czy warzywa. Foki i niedźwiedzie polarne stanowią część ich pożywienia.

7. Jedzą surowe ryby i gotowane mięso z olejem fokowym. Olej z fok służy również do ogrzewania domów.

8. Eskimosi to ludzie, którzy ściśle przestrzegają i szanują swoją kulturę i tradycję. Żyją w grupach i szanują przywódcę grupy. Mają wielki szacunek dla kobiet. Pracują razem, aby przetrwać w mroźnych warunkach pogodowych. Mężczyźni są odpowiedzialni za jedzenie i schronienie, natomiast kobiety pracują nad tworzeniem ubrań i gotowaniem potraw.

9. Większość Eskimosów żyjących w czasach nowożytnych w świecie śniegu przeszła na chrześcijaństwo.

10. Eskimosi noszą sukienki wykonane ze skór zwierząt. Ponieważ klimat zawsze będzie zbyt zimny i mroźny, nie ma różnicy w odzieży między płcią i wiekiem.

11. Obuwie wykonane jest z wodoodpornej skóry uszczelniającej. Odzież, która jawi się jak długi płaszcz wykonany jest z niedźwiedzia polarnego lub lisa. Podobnie jak kangury, matka małego Eskimosa nosi dziecko w saszetce w futrze.

12. Eskimos to bardzo twórczy ludzie. Skóry zwierzęce są wykorzystywane przez nich na wiele sposobów np. do tworzenia dzieł sztuki. Na przykład maski, fantazyjne ubrania z futrem zwierzęcym, itp.

13. Udowodniono, że ciężkie produkty mięsne są niezdrowe. Niespodziewanie Eskimosi, którzy niemal polegają na mięsie, pozostają jedną z najzdrowszych grup ludzi na świecie.

Czytaj dalej: Eskimosi – ciekawostki dla dzieci

4.4/5 - (liczba ocen: 29)2 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 26 stycznia 2021 o 12:35

    Ciekawy temat …! Dziekuje ! 🙂

    Odpowiedz
  • 27 stycznia 2022 o 21:01

    Nie Eskimosi, lecz Inuici. Określenie Eskimos odbierają jako bardzo obraźliwe.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.