Ciekawostki oraz informacje o pawiach

paw informacje ciekawostki

Pawie znane z masywnego ogona i bujnych kolorów. Dwa z trzech gatunków pochodzą z Azji. W starożytności Fenicjanie sprowadzali pawie do Egiptu, aby wykorzysta je jako zwierzęta ozdobne.

Pawie są ptakami jedzącymi owady, rośliny, owoce, nasiona, mrówki, muchy, węże i płazy. Żyją w lasach, na polach uprawnych, w buszu i innych ciepłych regionach z łatwym dostępem do niskich drzew.

Mimo że pawie są powszechnie spotykane w wielu krajach azjatyckich, dominują w Indiach, Sri Lance i Myanmarze.

Ptak ten od dawna fascynował swoich ludzkich obserwatorów – a my wciąż poznajemy jego tajemnice. W zależności od tego, czy chcą przyciągnąć samice z daleka czy z bliska, mogą zmieniać dźwięk poprzez potrząsanie różnymi częściami piór.

Te ptaki są nie tylko miłe do oglądania, ale także mądre, jak wynika z jednego z ostatnich badań.

W każdym momencie pawie mogą pokazać 200 piór na ogonach. Ich pióra zmieniają kolor w zależności od ilości światła i kąta nachylenia. Wynika to z krystalicznych struktur wbudowanych w pióra, które odbijają różne długości fal świetlnych w zależności od ich rozstawu.

Nie są to jedyne zwierzęta, które wytwarzają dźwięki infrasoniczne. Słonie wytwarzają je za pomocą strun głosowych, dzięki którym najczęściej komunikują się na duże odległości.

Na szczęście pawie co roku po sezonie godowym zrzucają swój ogon, więc pióra można zbierać i sprzedawać bez szkody dla ptaków. Średnia długość życia pawich dziko żyjących wynosi około 20 lat.

Pawie to ptaki żyjące na ziemi gdzie wolą przebywać na polach uprawnych, w lasach i ciepłych regionach. Lubią mieszkać w miejscach, które zapewniają im łatwy dostęp do roślin i niskich drzew. Można je znaleźć w lasach deszczowych.

Podczas ceremonii pawie piórami ogonowymi będą stać do góry, tworząc wachlarz, który rozciąga się na długości prawie 2 m. Ten kolorowy pokaz jest uważany za sposób na przyciągnięcie samic w celach godowych, a po drugie, aby pawie wyglądały na większe i zastraszające, jeśli czuje się zagrożony przez drapieżnika.

Głowa pawia jest grzebieniem z piórami tworzącymi koronę. Mają dziób przystosowany do żerowania na małych stworach takich jak owady.

Ich ciała pokryte są brązowymi piórami, a na samcach znajduje się wydłużony ogon z imponującym niebieskim i zielonkawym piórem. Ogon pawia stanowi 60% jego całej długości.

Pawie posiadają unikalną anatomię, która czyni je pięknymi ptakami.

Pawie są najlepszym wojownikiem w walce z wężami. Mogą żerować nie tylko na młodych wężach, w tym trujących, ale również nie wpuszczają węży na swoje terytorium.

Pawie są ptakami społecznymi i lubią wchodzić w interakcje z ludźmi, wykazując wielkoduszność lub przywiązanie do nich.

Ogon ma plamy przypominające oczy z czerwonymi, złotymi i zielonymi piórami otaczającymi „powieki”.

Pawie były przysmakiem/ozdobą w czasach średniowiecza. Ptaki zostały oskubane, prażone, a następnie ponownie ubrane w pióra, aby pojawić się w ich oryginalnym stanie żywym na stole obiadowym. Ptaki mogły wyglądać pięknie, ale podobno smakowały strasznie.

Co sprawia, że pawie pióra są tak błyszczące? Mikroskopijne „kryształopodobne struktury”, które odbijają różne długości fal świetlnych w zależności od tego, w jaki sposób są one rozmieszczone, dając w rezultacie jasne fluorescencyjne kolory.

Pomimo ich kolorowego wyglądu, pawie mają głośne zawołanie.

Najczęstszym typem pawia występującym w wielu ogrodach zoologicznych i parkach na całym świecie jest paw indyjski.

Pawie pióropusze wyglądają najlepiej, gdy samiec osiągna wiek 5 lub 6 lat.

W kulturze hinduskiej mówi się, że Lord Karthikeya, bóg wojny, jeździł na pawiu.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *