20+ ciekawostek o Dubaju

dubaj

Publiczne całowanie w Dubaju jest zabronione i może prowadzić do deportacji.

Jedynie osoby niebędące muzułmanami mogą spożywać alkohol i tylko w licencjonowanych miejscach, takich jak hotele lub w domu za pozwoleniem.

Goście Dubaju nie mogą nosić „nieprzyzwoitych ubrań”, które odsłaniają zbyt wiele ciała.

Dubaj był czwartym pod względem popularności miastem turystycznym w 2015 roku.

Znajdują się tu jedne z najwyższych i największych obiektów na świecie. W Dubaju znajduje się największe centrum handlowe, najwyższy hotel, druga co do wielkości marina stworzona przez człowieka oraz największe na świecie akwarium. Z tych wszystkich powodów Dubaj jest tak atrakcyjny dla większości turystów i miliony turystów przyjeżdża tu każdego roku.

Nieruchomości i budownictwo, handel i usługi finansowe mają największy wkład w gospodarkę Dubaju. Przychody z ropy naftowej i gazu ziemnego stanowią mniej niż 5% przychodów emiratu.

Dubaj ma jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata, z dynamiką wzrostu na poziomie 6,1% w 2014 r.

Chiny są największym międzynarodowym partnerem handlowym Dubaju, na drugim miejscu plasują się Indie, a następnie Stany Zjednoczone.

Turystyka jest ważnym elementem strategii rządu Dubaju, mającej na celu utrzymanie przepływu gotówki z zagranicy do emiratu.

Międzynarodowy port lotniczy w Dubaju (DXB) był w 2014 r. siódmym pod względem natężenia ruchu pasażerskiego portem lotniczym na świecie, obsługującym 70,4 mln pasażerów.

Nie jest tak wysoki, jak myślisz. Dubaj liczy 1344 wieżowców – to mały narybek w porównaniu z Hongkongiem (6606 wieżowców) i Nowym Jorkiem (6180 wieżowców), według danych konstrukcyjnych ze strony emporis.com.

Położony na południowo-wschodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej, zamieszkały przez 2327000 mieszkańców (pod koniec 2014 roku), Dubaj jest najbardziej zaludnionym miastem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Oprócz tego, że Dubaj jest wiodącym miastem na świecie, Dubaj jest jednym z siedmiu emiratów, którzy tworzą Zjednoczone Emiraty Arabskie lub po prostu „Emiraty” lub „ZEA”. Powstały w grudniu 1971 roku, siedem emiratów ZEA to Abu Dhabi (które jest stolicą), Ajman, Dubaj, Fujairah, Ras al-Khaimah, Shar. Każdy emirat rządzony jest przez absolutnego monarchę; razem monarchowie tworzą Federalną Radę Najwyższą. Jeden z siedmiu monarchów został wybrany na prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dubaj i Abu Zabi są dwoma spośród siedmiu emiratów, którzy mają władzę weta nad krytycznymi sprawami o znaczeniu krajowym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dubaj z dnia na dzień staje się coraz bardziej rozwiniętym miastem. Wiele z największych i największych na świecie budynków i hoteli znajduje się w Dubaju, a ich liczba stopniowo rośnie. 20% światowych żurawi pracuje obecnie w Dubaju przy różnych konstrukcjach.

Chociaż język angielski jest powszechnie używany, arabski jest językiem urzędowym Dubaju i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Islam jest oficjalną religią Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Poziom przestępczości w Dubaju jest bardzo niski. Praktycznie 0% w Dubaju. Dlatego miasto to uważane jest za jedno z najbezpieczniejszych miast na świecie. Prawo w Dubaju jest surowe.

Burj Khalifa została zaprojektowana przez Adriana Smitha z Chicago. Budynek Burj Khalifa, otwarty w 2010 roku w ramach nowej inwestycji pod nazwą Downtown Dubai, został nazwany na cześć władcy Abu Dhabi i prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Khalifa bin Zayed Al Nahyan.

Mieszkańcy Dubaju nie płacą podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatek dochodowy wynosi więc 0%. Z tego powodu można zarobić dużo pieniędzy i zaoszczędzić.

Dubaj leży bezpośrednio na pustyni arabskiej. Płaska piaszczysta pustynia ustępuje miejsca zachodnim górom Hajaru, które biegną wzdłuż granicy Dubaju z Omanem przy Hatta.

Większość dni w Dubaju jest słoneczna.

Dubaj znajduje się w stabilnej strefie przy minimalnym ryzyku trzęsień ziemi lub tsunami. Wody Zatoki Perskiej nie są wystarczająco głębokie, aby wywołać tsunami.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *