20 Ciekawostek dla Dzieci o Ludzkim Mózgu
Mózg to jeden z najważniejszych organów w całym ciele. Jego lista zadań do naszego prawidłowego funkcjonowania jest bardzo długa, a mózg nie może pozwolić sobie na to, żeby choć jeden z punktów na tej liście nie został odhaczony.
Jest on takim centrum dowodzenia, skąd zarządza się całą resztą zespołu odpowiedzialnego za pracę naszego ciała. Nigdy nie ma on przerwy i ciężko pracuje nawet wówczas, kiedy my smacznie śpimy.
Ale! Obok swojej ważności, mózg jest też naprawdę fascynującą częścią nas samych. Nie wierzycie mi? To udowodnię Wam, że się nie mylę. Oto przed Wami 20 ciekawostek dotyczących mózgu, które sprawią, że będziecie mogli przyznać mi rację!
1. Światło proszę!
Kiedy nie śpisz, Twój mózg jest w stanie wyprodukować od 25 do 35 watów. To taka ilość energii, że byłaby w stanie…zapalić żarówkę. Teraz ten obrazek z bajek, kiedy bohaterowi po wpadnięciu na świetny pomysł nad głową zaczyna migać żarówka nabiera już kompletnie nowego znaczenia!
2. Dużo, więcej, najwięcej…
Pierwsze neurony, czyli ci odbierający i przekazujący dalej informacje kurierzy naszego mózgowego centrum dowodzenia, pojawiają się jeszcze zanim przyjdziemy na świat i siedzimy bezpiecznie u mamy w brzuchu. Kiedy kończymy 18 lat mamy ich już mniej więcej 100 miliardów! Jesteście w stanie wyobrazić sobie taką liczbę? Bo ja nie!
3. Z czego składa się mózg?
Pewnie dla wielu z Was nie będzie zaskoczeniem, kiedy powiem, że mózg składa się przede wszystkim z wody (jak zresztą większość całego naszego ciała). Gdybyśmy robili ciasto, z którego chcielibyśmy potem wypiec mózg, musielibyśmy wymieszać ze sobą półtora litra wody, 130 gram białka i 95 gram tłuszczu.
4. Konsystencja mózgu
Poznaliśmy już przepis na mózgowe ciasto. Ale jakiej konsystencji byłby nasz wypiek? Cóż, niestety nie byłby specjalnie apetyczny. Tkanka naszego mózgu jest bowiem dość galaretowata i najbliżej jej do wyglądu rozpuszczonej żelatyny.
5. Wiem co robić
Podejmowaniem decyzji zajmuje się nasze mózgowe centrum dowodzenia. Aż 90% z nich jest jednak podejmowanych podświadomie. Oznacza to, że o ogromnej części rzeczy, które są wykonywane przez Twoje ciało, Ty zasadniczo nie zdajesz sobie nawet sprawy! Uff, dobrze, że mózg ogarnia.
6. Auć, to…nie boli?
Neurony, o których już była mowa, przekazują pomiędzy sobą nie tylko same fajne rzeczy. Czasem informacja, które przeskakuje pomiędzy nimi ma za zadanie powiedzieć nam, że coś nas boli, jak otarte kolano, czy rana na palcu. Sam mózg jednak nie ma zaprogramowanej w sobie opcji bólu. Choć znajduje się on w centrum naszego układu nerwowego, to sam nie posiada nerwów (jako jedyny organ w naszym ciele!).
7. Autostrada A-Mózg
Choć nerwów nie posiada, to mózg jest prawdziwą autostradą naczyń krwionośnych. Gdyby je rozsupłać i ustawić w linii prostej miałyby aż 160 tysięcy kilometrów! Dla porównania, cała Polska od północy do południa ma „tylko” 850 kilometrów.
8. Neurony Babci
Pod tą niepozorną nazwą, kryje się hipotetyczna (czyli taka jeszcze nie do końca potwierdzona przez naukowców) grupa komórek nerwowych, których rolą jest rozpoznawanie znajomych twarzy w tłumie ludzi. To one zapamiętują to, jak wyglądają ludzie, których kochamy i dzięki nim możemy „widzieć” w myślach ukochane dla nas osoby.
9. Mam dwa mózgi
Znaczy, mamy jeden. Ale posiadamy jeszcze jedno miejsce w ciele, które jest drugim co do wielkości ogromnym skupiskiem neuronów i stąd niekiedy bywa nazywane drugim mózgiem właśnie. To układ pokarmowy, który pochwalić może się około 100 milionami komórek nerwowych.
10. O czym myślisz?
Jeśli odpowiesz mi, że o niczym to Ci nie uwierzę! Przecież nawet teraz myślisz o tym, że nie myślisz. Każdego dnia nasz mózg generuje ponad 70 tysięcy myśli, a to daje nam prawie jedną myśl…na sekundę.
11. Zważ mnie
Nasz mózg nie jest zawodnikiem wagi ciężkiej. Przeciętnie ważny on półtora kilograma, co stanowi raptem 2% całkowitej masy ciała.
12. Wielkie umysły = małe mózgi?
Jeżeli ktoś kiedyś będzie próbował się z Was śmiać mówiąc, że macie mózg mniejszy niż innych ludzi – nie przejmujcie się. Jeden z najgenialniejszych ludzi w historii, Albert Einstein, miał mózg ważący 1 kg 230 gramów. Anatole France z kolei – laureat prestiżowej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – mógł się z kolei pochwalić mózgiem ważącym już tylko kilogram. Większy nie oznacza więc wcale, że mądrzejszy!
13. Czyj ten mózg?
Czy sam mózg wystarczy, żeby określić płeć? Tak, bo mózgi mężczyzn są o jakieś 10% większe od kobiecych. My już jednak dobrze wiemy, że nie jest to tożsame z byciem mądrzejszym. Co ciekawe, ośrodek w mózgu odpowiedzialny za pamięć jest proporcjonalnie większy u dziewczyn aniżeli u chłopaków.
14. Parametry
Gdyby nasz mózg był komputerem mógłby pochwalić się praktycznie nieograniczoną pojemnością pamięci masowej, która nie zużywa się tak jak pamięć RAM. Ludzkie mózgi byłyby w stanie przechować w sobie dane, które zawiera w sobie cały Internet. Prędkość z jaką informacje dochodzą do naszego mózgu wynosi zaś 100 megabajtów na jedną sekundę.
15. Co ci się śniło?
I znów nie uwierzę, że nic! Fakt – sporej części snów nie zapamiętujemy, ale śnimy za każdym razem, kiedy idziemy spać. Śni każdy człowiek, również niewidomy. Podczas nocy nasz mózg spędza od jednej do dwóch godzin na marzeniach sennych, a tych serwuje nam – w zależności od długości spania – od czterech do siedmiu.
16. Wiem co robić
Każdy element naszego mózg ma określone zadanie do spełnienia. Kiedy jednak jakaś część ulega uszkodzeniu, inny obszar może zacząć spełniać również i jego role.
17. Znam cię – mignąłeś mi na ulicy pięć lat temu!
Nasze mózgi filtrują ogromne ilości danych. Co więcej, wcale nie muszą być długo stymulowane jakimś widokiem, czy dźwiękiem, aby proces gromadzenia informacji musiał się rozpocząć. Wystarczy raptem 13 milisekund żeby mózg zacząć przetwarzać zarejestrowany przez oko obraz. To mniej czasu niż potrzebujemy, żeby mrugnąć.
18. Dorastanie mózgu
Zgodnie z prawem, za prawdziwie dorosłych możemy uważać się, kiedy skończymy osiemnaście lat. Gdybyśmy jednak za miernik dorosłości przyjęli moment, kiedy to nasz mózg osiąga pełną dojrzałość, na dowód osobisty musielibyśmy poczekać trochę dłużej. Mamy dwadzieścia pięć lat, kiedy mózg uznaje, że jest już w pełni wykształcony.
19. Załóż czapkę, bo ciepło ucieka
Ileż to razy każdy z nas usłyszał od mamy lub babci, że ma obowiązkowo założyć czapkę, bo ciepło ucieka przez głowę i na pewno się przeziębimy, kiedy jej nie zabezpieczymy w mroźną pogodę. W tych słowach jest sporo racji, bo – przez naszą krwionośną autostradę w mózgu – faktycznie jakieś 90% energii cieplnej wydostaje się właśnie przez głowę.
20. Z ilu procent mózgu korzystamy?
Popularnym mitem jest, że wykorzystujemy tylko 10% potencjału naszego mózgu. To nieprawda, bo nasza mózgowa machina jest tak doskonale zaprojektowana, że każdy jej element pracuje na pełnych obrotach przez cały czas. Co więcej, możemy jeszcze zwiększać potencjał naszego mózgu. Na przykład regularne czytanie książek może pozytywnie wpłynąć na naszą pamięć dzięki poprawie kondycji komórek mózgowych.
A nie mówiłam, że mózg jest fascynujący!?