17 Ciekawych Faktów na temat Mediolanu
Więcej ciekawych faktów i ciekawostek! Tym razem opowiadamy wam wszystkie zabawne sekrety o Mediolanie.
Mediolan może Cię zaskoczyć. To miasto jest warte włączenia do swojej listy obowiązkowych miejsc które musisz zobaczyć. Moda, dobre jedzenie, tętniące życiem nocnym miasto – czego jeszcze można chcieć więcej?
- Aperitivo to nie tylko doskonały sposób na zaangażowanie gości przed kolacją lub rozpoczęcie ciekawej rozmowy podczas popijania wina lub innego napoju, ale również włoska wersja angielskiej „happy hour”.
- Mediolan, liczący ponad 1,3 mln mieszkańców, jest drugim co do wielkości miastem Włoch, a także centrum mody.
- Miasto posiada najwięcej drapaczy chmur we Włoszech.
- Gdy Napoleon przybył na te ziemie, utworzył Królestwo Włoch i został koronowany na króla w katedrze w Mediolanie w 1805 roku, kiedy miasto zostało ogłoszone stolicą królestwa.
- Podczas austriackich rządów Mediolanu miasto stało się centrum opery. Mozart dał trzy premierowe występy na scenie Teatro Regio Ducal.
- Mediolan ma najsłynniejszą operę w Europie. Teatro alla Scala może pomieścić dwa tysiące gości i jest jednym z najlepszych teatrów operowych i baletowych na świecie. Znajdują się w nim Chorus Teatralny La Scala, Balet Teatru La Scala i Orkiestra Teatralna La Scala. Cała jego magia ukryta jest w dość dyskretnej szarej kamienicy na placu o tej samej nazwie (piazza della Scala) z widokiem na pomnik Leonarda Da Vinci i ratusz Mediolanu.
- Pod względem gotowania i smaku Mediolan wyróżnia się spośród innych włoskich miast. Tutaj nie znajdziemy zamiłowania do tradycyjnej pizzy i potraw z makaronu. Oto kilka prawdziwych dań miasta: Risotto Milanese (ryż z szafranem), Ossobuko i Cotolette alla Milanese (smażone kotlety wołowe).
- Idealne rozwiązanie dla zakupów bez podatku. Mediolan posiada jedną główną powierzchnię handlową, plac składający się z następujących ulic: Via della Spiga, Via Manzoni, Via Sant’ Andrea i Via Montenapoleone. Tworzą to, co potocznie nazywa się Quadrilatero d’ Oro (prostokąt złota). W Mediolanie znajduje się również wspaniała galeria handlowa Galeria Vittorio Emanuele.
- Katedra w Mediolanie jest piątą co do wielkości katedrą na świecie. Jej budowa rozpoczęła się w 1386 roku i trwała ponad 600 lat. Duomo zostało ukończone dopiero w 1965 roku.
- Kościół Santa Maria delle Grazie słynie z faktu, że mieści się w nim oryginalny obraz Leonarda da Vinci „Ostatnia Wieczerza”. Przed wizytą większość zwiedzających nie zdaje sobie sprawy, że malowano go na ścianie w jadalni klasztoru.
- Mediolan jest miejscem narodzin dwóch najsilniejszych drużyn włoskiej ligi piłkarskiej – Inter Mediolan i FC Milan. Co ciekawe, ta ostatnia należy do byłego premiera kraju Silvio Berlusconiego, który jest wielkim kibicem piłki nożnej. Obie drużyny grają na Stadionie San Siro – największym we Włoszech.
- Zamek został zbudowany w XV wieku przez księcia Mediolanu, Francesco Sforzę. Jednak jego współczesny wygląd definiuje przede wszystkim rekonstrukcja podjęta w XX wieku przez Lukę Beltrami. We wnętrzach sali do dziś jednak zachowały się prace Leonarda da Vinci i Bramante oraz Piety Rodandiniego Michała Anioła. Istnieje również muzeum instrumentów muzycznych i otwarte laboratorium.
- Dla mieszkańców Mediolanu moda odzwierciedla nastrój w danym dniu, a nie pokazanie statusu społecznego i sukcesu.
- Wewnątrz miasta znajdowało się pięć kanałów oraz okrągły kanał łączący kanały radialne. Budowa całego systemu trwała 700 lat: między XII a XIX wiekiem.
- Leonardo da Vinci wynalazł pierwszą blokadę wodną dla kanału Mediolanu. Miała zrekompensować różnicę w poziomie wody pomiędzy Naviglio di Martesana, a kanałem okrągłym. Została ona zaprojektowana przez Leonarda da Vinci podczas jego pierwszej podróży do Mediolanu w 1482 roku, a obecnie jest najpopularniejszą blokada wodna na świecie.
- Szacuje się, że w Mediolanie mieszka jedna trzecia ludności filipińskiej na świecie.
- Mediolan posiada również kanały – w dzielnicy Navigli. Zostały one zbudowane w celu ułatwienia transportu towarów z lokalnych jezior do miasta. Na przykład wykorzystano je do przywiezienia marmuru używanego do budowy katedry w Mediolanie. Obecnie kanały nie są już wykorzystywane do transportu towarów, ale zamiast tego można podziwiać łodzie turystyczne.