10 Najlepszych Atrakcji w Chorzowie

Parafia św. Barbary w Chorzowie
źródło: Lestat / Wikipedia

Chorzów to miasto na prawach powiatu, leżące w południowej części Polski – w województwie śląskim. Miasto stanowi również centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).

Miasto podzielone jest na dzielnice: Centrum, Chorzów II, Chorzów Stary, Chorzów Batory. Park Śląski wchodzący administracyjnie w skład Chorzowa, nie należy do żadnej z jego dzielnic. Władze miasta chciały w taki sposób upamiętnić ponadregionalny charakter tego miejsca. W mieście znajduje się wiele mniej bądź bardziej znanych miejsc, które z pewnością są warte uwagi. Oto 10 najciekawszych atrakcji Chorzowa.

1. Śląski Ogród Zoologiczny położony jest na terenie chorzowskiego Parku Śląskiego. Zajmuje on powierzchnię 47, 5 ha, co oznacza że jest on jednym z największych ogrodów zoologicznych w Polsce ( większe są tylko ogrody zoologiczne w Gdańsku-Oliwie i Poznaniu). Na obszarze ogrodu zamieszkuje niespełna 2700 zwierząt, będących przedstawicielami ponad 300 różnych gatunków. Udając się do tego miejsca warto również wiedzieć, że zostało ono wpisane do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych (podobnie ja Ogrody Zoologiczne znajdujące się w Toruniu, Wrocławiu, Płocku, Warszawie, Opolu, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Zamościu).

2. Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko to idealne miejsce dla wszystkich lubiących dobą zabawę i niezapomniane, niezwykle ekscytujące wrażenia. W miejscu tym znaleźć można mnóstwo atrakcji, często nie spotykanych w innych tego typu miejscach w kraju. Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko to zbiór wielu tematycznych atrakcji na światowym poziomie. To wyjątkowe miejsce bowiem każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od upodobań. .

3. Rzeźba Theodora E. Kalidego ”Chłopiec z łabędziem” znajduje się nieopodal kościoła pw. św. Antoniego. Rzeźba powstała w 1833 roku. Przedstawia ona postać chłopca obejmującego prawą dłonią szyję niemego łabędzia. Jego lewa dłoń uniesiona jest nad jego głową. Rzeźba została wykonana w Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach, do Chorzowa trafiła dopiero w po roku 1870.

4. Teatr Rozrywki w Chorzowie istnieje od 1985 roku, ciesząc się niezmiennie od wielu lat ogromnym zainteresowaniem. Siedziba Teatru mieści się w budynku przedwojennego hotelu Graf Reden. Repertuar jest tak bogaty, że z całą pewnością każdy znajdzie dla siebie coś najbardziej interesującego. Liczne musicale, imponujące spektakle taneczne, komedie i spektakle dramatyczne czy przedstawienia dedykowane najmłodszym to tylko część interesujących inicjatyw artystycznych osób tworzących Teatr Rozrywki.

5. Rosarium Chorzów otwarte zostało 24 czerwca 1968 roku równocześnie z otwarciem Pierwszej Międzynarodowej Wystawy Róż ( co ciekawe z okazji wystawy Poczta Polska wydała serię pięknych kolekcjonerskich znaczków). Rosarium w Chorzowie jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie ogrodem różanym. W miejscu tym spotkać można aż 300 różnych gatunków róż, rozlokowanych na 7 ha.

6. Szyb Prezydent to obowiązkowa pozycja na mapie Chorzowa dla wszystkich tych, którym zależy na zapoznaniu się z niezwykle bogatą historią miasta (Szyb w Chorzowie znajduje się od roku 1933). Pierwsza jego nazwa brzmiała Wielki Jacek, jednak bardzo szybko nazwa została zmieniona na Prezydenta, na cześć Ignacego Mościckiego- ówczesnego prezydenta RP, który w wielu momentach swojego życia był ogromnie związany z miastem. Szyb sprawnie
działał do 1993 roku, kiedy to został zamknięty i poddany różnym pracom renowacyjnym. Na samej górze Szybu utworzona została platforma widokowa – aby jednak mieć widok na panoramę miasta pokonać należy 201 schodów.

7. Kontenery Kultury w Chorzowie to miejsce idealne do tego, aby się w pełni zrelaksować przy dobrej muzyce, pięknym piaszczystym otoczeniu, przy czym przy okazji napić się można dobrego piwa bądź idealnie schłodzonego dowolnego napoju. To miejsce które uwielbiają nie tylko turyści, ale również i mieszkańcy Chorzowa ze względu na to, że miejsce to pozwala im oderwać się od męczącego miejskiego zgiełku.

8. Lifeage, to jak mówią mieszkańcy Chorzowa miejsce idealne zarówno dla ducha jak i ciała. Jest to profesjonalna siłownia ze strefą fitness, saunarium, spa i bistro. Szeroki zakres usług gwarantuje, że każdy przybywający w to miejsce znajdzie coś najodpowiedniejszego dla siebie. Każdy detal w Lifeage przemyślany został bardzo starannie, aby wszyscy klienci korzystający z tego miejsca byli maksymalnie usatysfakcjonowani.

9. Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” to skansen położony na terenie Parku Śląskiego. Zajmuje on ogólną powierzchnię wynoszącą 22 ha. Na terenie parku etnograficznego można znaleźć ponad 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Wszystkie znajdujące się na terenie muzeum obiekty pochodzą z pięciu podregionów Górnego Śląska, czyli:
– podregionu beskidzkiego,
– podregionu podgórskiego,
– podregionu pszczyńsko-rybnickiego,
– podregionu przemysłowego,
– podregionu lublinieckiego.

10. Planetarium Śląskie to miejsce które warto odwiedzić będąc w okolicach Parku Śląskiego. Planetarium w Chorzowie funkcjonuje od roku 1955, co czyni je nie tylko najstarszym w całym kraju, ale również i największym, bowiem tylko ta placówka jest w stanie jednocześnie na pokazie pomieścić nieco ponad 400 osób. Śląskie Planetarium oferuje mnóstwo interesujących atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

3.8/5 - (liczba ocen: 6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.