Jak zorganizować sobie bezpieczne wakacje

 

genoa

Hotel tuż nad morzem czy górska chata? W Polsce czy za granicą? Zorganizowane wczasy czy wyjazd na własną rękę? To najczęstsze pytania, które zadajemy sobie planując podróż. Pamiętajmy jednak, że bez względu na to, jakie będą nasze ostateczne wybory, na pierwszym miejscu podczas takiego wypoczynku powinniśmy zadbać o samo bezpieczeństwo. W końcu wszyscy chcemy, aby wakacje były pełne przygód, ale jednak bez przykrych niespodzianek!

Słońce kontrolowane

Wylegiwanie się godzinami na plaży to jeden z ulubionych sposobów spędzania czasu na upragnionym urlopie. Nie oznacza to jednak, że planując takie właśnie wakacje możemy zapomnieć o odpowiedniej ochronie siebie i bliskich. Duże zagrożenie podczas tej formy wypoczynku stanowi bowiem to, co dostarcza najwięcej przyjemności – słońce. Jego promienie w nadmiarze mogą skutecznie zepsuć pobyt powodując bolesne poparzenia. Bez względu na to zatem, gdzie spędzamy wczasy, powinniśmy wyposażyć się w krem z wysokim SPF i unikać przebywania na słońcu w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia, czyli od 11:00 do 14:00. Warto mieć przy sobie również okulary z filtrem UV, nakrycie głowy oraz odpowiednią ilość wody.

Nad wodą i w górach

Wybierając się na odpoczynek nad wodą powinniśmy uwzględniać tylko miejsca dopuszczone do kąpieli oraz strzeżone. Pamiętajmy również o zasadach powtarzanych jak mantra przez ratowników – nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu czy długim opalaniu oraz nie skaczemy do niej z miejsc niedozwolonych. Przestrzeganie tych kilku prostych reguł pozwoli uniknąć groźnych sytuacji, a nawet tragicznych konsekwencji niefrasobliwego postępowania nad jeziorem czy morskim brzegiem.

A o czym pamiętać wybierając się na górski szlak? – Przede wszystkim zawsze powiadamiajmy o tym, w jakie miejsce się wybieramy i jaką drogą zamierzamy tam dotrzeć. Wiadomość możemy zostawić w miejscu naszego pobytu, np. na kartce w recepcji. – mówi dr Maciej Możejewski z Zespołu BezpieczneWakacje.pl

Ponadto wychodząc w góry dobrze się przygotujmy – dobierzmy trasę odpowiednio do naszych możliwości, sprawdźmy prognozy meteorologiczne, załóżmy obuwie usztywniające kostkę oraz ubranie dostosowane do bardzo zmiennej górskiej pogody. Koniecznie zabierzmy ze sobą mapę z zaznaczonymi schroniskami i miejscami, w których schowamy się np. w czasie ulewy, a także naładowany telefon, apteczkę, latarkę i zapałki.

4.7/5 - (liczba ocen: 13)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.