100 Interesujących Ciekawostek o Azji
Azja to część świata, która razem z Europą tworzy Eurazję i stanowi największy kontynent na Ziemi. Ze względu na ogromne zróżnicowanie zarówno pod względem budowy, jak i kulturowym nazywana jest kontynentem kontrastów. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajduje się sto ciekawostek na temat niesamowitej Azji.
1. Na terenie Azji znajduje się aż 48 niepodległych państw.
2. Największym państwem znajdującym się w dużej mierze na terenie Azji jest Rosja, która ma ponad siedemnaście milionów kwadratowych, a z kolei najmniejsze są mające trzysta kilometrów kwadratowych Malediwy.
3. Azja jest zamieszkiwana przez 4,5 miliarda mieszkańców, co sprawia, że na jednym kilometrze żyje średnio około stu osób.
4. Pod względem gęstości zaludnienia Azja jest bardzo zróżnicowana. Na terenie Rosji i Mongolii zdarzają się ogromne tereny, które są opustoszałe. Z kolei w Chinach i Japonii zdarzają się bardzo gęsto zaludnione miasta.
5. W Azji znajduje się wiele największych metropolii na całym świecie. Należą do nich na przykład Tokio, w którym żyje ponad 37 milionów mieszkańców, jak i Mombaj w Indiach, Szanghaj w Chinach czy też Seul w Korei Południowej.
6. Nazwa kontynentu pochodzi z języka greckiego. Tym słowem Grecy określali wszystkie tereny znajdujące się na Zachód od ich imperium. W późniejszych epokach Azją nazywano coraz dalsze tereny na świecie.
7. Malediwy w Azji są najniżej położonym państwem na całym świecie. Najwyższy punkt w tym wyspiarskim kraju znajduje się zaledwie na dwóch metrach nad poziomem morza.
8. Na terenie Azji znajdują Himalaje i Karakorum, czyli najwyższy łańcuch górski na świecie. To tutaj znajduje się najwyższy szczyt świata, czyli Mount Everest, a także osiem innych szczytów przekraczających wysokość ośmiu tysięcy metrów.
9. Na granicy Europy i Azji znajduje się największe jezioro na świecie, czyli Morze Kaspijskie. Ma powierzchnię liczącą około 370 000 kilometrów
10. W rosyjskiej miejscowości Tomtor odnotowano najniższą temperaturę w historii Azji, a mianowicie 72 stopnie Celsjusza na minusie. Miało to miejsce 14. stycznia 2004 roku.
11. Kuchnia azjatycka jest bardzo zróżnicowana, a w wielu krajach jada się produkty, które są z trudem akceptowane przez Europejczyków. W Chinach popularne jest psie mięso, a z kolei w Tajlandii bardzo powszechne są owady serwowane w różnej formie.
12. Borneo jest największą azjatycką wyspą, która jest podzielona między Malezję, Bruneę i Indonezję.
13. Na wyspie Borneo w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat odkryto ponad 360 nowych gatunków zwierząt. Wyspa ta jest rajem dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku.
14. Azja jest bardzo zróżnicowana pod względem religijnym. Kontynent ten zamieszkują wyznawcy największych religii na świecie, a mianowicie chrześcijanie, żydzi, buddyści oraz wyznawcy hinduizmu.
15. Na terenie Azji w Rosji znajduje się najgłębsze jezioro na świecie, a mianowicie Bajkał. Jego maksymalna głębokość to nawet 1600 metrów.
16. Półwysep Arabski znajdujący się w Azji jest największym półwyspem na całym świecie. Na terenie tego półwyspu znajdują się takie państwa, jak Arabia Saudyjska, Oman, Jemen, Jordania, Irak, Katar, Kuwejt czy Emiraty Arabskie.
17. Chiny to jedno z największych państw na świecie, a jego ludność stanowi około 18 procent całej światowej populacji.
18. W Chinach żyje około pięćdziesięciu różnych grup etnicznych, które różnią się nie tylko kulturą i dialektem, ale również wyznawaną religią.
19. Na granicy Palestyny, Jordanii i Izraela znajduje się Morze Martwe, które w rzeczywistości jest jeziorem o wysokim zasoleniu. W niektórych miejscach można podziwiać piękne formy z soli, a jej ilość w wodzie sprawia, że nie da się tutaj utopić.
20. Mongolia jest państwem o jednej z najmniejszych gęstości zaludnienia na całym świecie. Na jeden kilometr kwadratowy żyje tutaj od jednej do dwóch osób.
21. Najdłuższą rzeką całej Azji jest przepływająca przez Chiny Jangcy. Jest ona też trzecią najdłuższą rzeką na całym świecie. Aż czterdzieści procent chińskiej ludności mieszka w dorzeczu Jangcy.
22. Popularny szczególnie w Indiach hinduizm jest uznawany za najstarszą religię na świecie.
23. Odległość między Ameryką Północną i Azją jest niewielka. Te dwa kontynenty oddziela Cieśnina Beringa, która ma tylko 85 kilometrów szerokości.
24. Znajdująca się w Azji Birma uchodzi za jedno z najszczęśliwszych państw na świecie. Miejsce to ma jednak limity dotyczące ilości wpuszczanych turystów w trosce o spokój mieszkańców oraz w trosce o tutejszą przyrodę.
25. Aż 75 procent Azji pokrywają wyżyny, a średnia wysokość wynosi tutaj około 1000 metrów nad poziomem morza.
26. Największą pustynią w Azji jest pustynia Gobi. Znajduje się na ona terenie Mongolii oraz Chin, a jej całkowita powierzchnia wynosi około dwóch milionów kilometrów kwadratowych.
27. Wielki Mur Chiński to system murów obronnych, którego historia sięga aż III wieku przed naszą erą. W latach osiemdziesiątych XX wieku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku znalazł się na liście siedmiu nowych cudów świata.
28. Pięć najwyższych budynków na całym świecie znajduje się w Azji, a konkretnie w Chinach, Arabii Saudyjskiej, Korei Południowej oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
29. Granica między Koreą Północną i Koreą Południową jest najpilniej strzeżoną granicą na całym świecie.
30. W Korei Północnej czytanie Biblii może zostać ukarane śmiercią, podobnie jak oglądanie filmów pornograficznych.
31. Flaga Afganistanu zawiera szehedę, czyli napis oznaczający muzułmańskie wyznanie wiary. Identyczna flaga jest jednym z symboli popularnej organizacji terrorystycznej.
32. W Bangladeszu uśmiechanie się jest uważane za oznakę braku dojrzałości, dlatego jego mieszkańcy bardzo rzadko uśmiechają się w miejscach publicznych.
33. „Niebiański trakt stu tysięcy zakrętów” znajduje się w Bhutanie, ma 600 kilometrów długości i łączy wschodni oraz zachodni brzeg państwa. Na jego przejechanie potrzeba aż trzech dni.
34. Bhutan jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadził całkowity zakaz palenia. Wyrobów tytoniowych nie można kupić ani też palić w żadnych miejscach publicznych. Z kolei przed 13 godziną nie można kupić alkoholu, a we wtorki obowiązuje całkowita prohibicja.
35. Mieszkańcy Birmy praktycznie nie używają sztućców podczas jedzenia. Większość potraw je się rękami.
36. Największym szczytem w Indiach jest Kanczendzonga należąca do grupy ośmiotysięczników. To właśnie tam zginęła wybitna polska himalaistka, czyli Wanda Rutkiewicz.
37. W Indiach wierzy się w to, że lewa ręka jest nieczysta, a wobec tego nikt nie używa jej do jedzenia.
38. Bollywood produkuje rocznie więcej filmów niż Hollywood.
39. W latach osiemdziesiątych w Indiach walczono z plagą kradzieży kości na cmentarzach. Były one kradzione w ogromnych ilościach. Część z nich trafiała na Zachód do celów naukowych, a na przykład piszczele były wykorzystywane do produkcji fletów wykorzystywanych podczas niektórych obrzędów.
40. Indonezja jest największym wyspiarskim krajem na świecie. W jej skład wchodzi około 17 tysięcy wysp, z czego tylko sześć jest zamieszkanych. Niektóre z nich po latach znikają pod wodą.
41. Indonezja ma w skali całego świata najwięcej wulkanów. Jest ich około pięciuset, z czego aż sto czterdzieści to wulkany aktywne.
42. Miasto Persepolis w Iranie zostało założone w 518 roku przed naszą erą, a jego ruiny stanowią dziś największą atrakcję kraju. Na terenie kompleksu można podziwiać fragmenty świątyni czy murów otaczających miasto.
43. Iran jest jedynym krajem na Bliskim Wschodzie, w którym oficjalnie obowiązuje muzułmański kalendarz księżycowy. Pierwszym rokiem, od którego odmierza się lata jest w tym wypadku rok 622 kalendarza gregoriańskiego.
44. Izrael został proklamowany w 1948 roku i niemal od razu zaatakowany przez ościenne państwa arabskie. Konflikt między Żydami i Arabami trwa więc od kilkudziesięciu lat.
45. Popularnym śniadaniem w Izraelu jest szakszuka, czyli jajka sadzone na duszonych pomidorach z czosnkiem i cebulą. W kraju tym popularne są również przepisy żydowskie przywiezione tam przed laty przez Żydów aszkenazyjskich, takie jak czuleni, cymes czy wątróbka z rodzynkami.
46. Tokio to miasto, w którym jest więcej neonów niż w Nowym Jorku czy Las Vegas.
47. W Tokio znajduje się więcej najlepszych restauracji na świecie niż gdziekolwiek indziej. Aż dwanaście tokijskich restauracji może poszczycić się trzema gwiazkami Michelin.
48. Flaga Nepalu jest jedyną flagą na świecie, która nie jest czworokątem. Zdecydowana większość flag to prostokąty, flagi Szwajcarii i Watykanu są kwadratowe, a z kolei flaga Nepalu kształtem nawiązuje do azjatyckich chorągwi. Dwa trójkąty symbolizują w tym wypadku Himalaje oraz dwie religie, czyli hinduizm i buddyzm.
49. Korea Południowa jest krajem trzy razy mniejszym od Polski, a mimo to znajduje się na jego terenie aż dwadzieścia parków narodowych. Ponadto ponad 60 procent kraju stanowią lasy.
50. Koreanki mają obsesję na punkcie wyglądu. Badania wykazują, że ponad połowa młodych dziewcząt w Korei ma za sobą zabiegi lub operacje plastyczne.
51. Wielkim przysmakiem kuchni kambodżańskie jest smażony pająk z rodziny ptasznikowatych.
52. Singapur to państwo-miasto znajdujące się na Półwyspie Malajskim, które było kiedyś brytyjską kolonią.
53. Zdobycie Singapuru w 1942 roku Winston Churchill uznał za największą porażkę Anglików podczas drugiej wojny światowej. Była to wówczas brytyjska baza wojenna, którą nazywano Gibraltarem Wchodu.
54. Pomiędzy Sri Lanką i Indiami znajduje się tak zwany Most Adama, czyli łańcuch raf koralowych i niewielkich wysepek.
55. W południowo-wschodniej Azji, a więc na terenie Kambodży i Wietnamu, można spotkać latającego węża. Sam Wietnam słynie z bardzo dużego bogactwa, jeśli chodzi faunę.
56. Azjatycka Brązowa Chmura to zjawisko, które pojawia się w okresie stycznia i marca. Jest wynikiem braku opadów deszczu, a wówczas na niebie pojawia się niebezpieczna dla zdrowia masa w kolorze brązowym.
57. W wielu częściach Azji powitanie w wolnym tłumaczeniu oznacza pytanie „Czy już jadłeś?”
58. W Japonii występuje najdłuższy wskaźnik życia. Kobiety żyją w Japonii średnio około 87 lat, a mężczyźni około 83.
59. Po Indonezji, Filipiny są drugim największym państwem wyspiarskim na świecie. Żeby spędzić przynajmniej po jednym dniu na każdej z filipińskich wysp potrzeba by dwudziestu jeden lat.
60. Filipińczycy okazują szacunek starszym osobom poprzez przyłożenie ich ręki do własnego czoła.
61. Od lat siedemdziesiątych XX wieku do 2015 roku w Chinach obowiązywał zakaz posiadania większej ilości dzieci niż jedno. Było to spowodowane przeludnieniem kraju.
62. W Chinach po solidnym posiłku kultura nakazuje bardzo głośno beknąć. Jest to wyraz uznania dla starań gospodarza i potwierdzenie, że jedzenie bardzo smakowało.
63. Czwórka jest bardzo pechową liczbą w Chinach. Mieszkańcy tego kraju obawiają się jej do tego stopnia, że wolą zastępować ją napisami.
64. W Chinach bardzo często można spotkać w toaletach butelkowaną wodę do mycia zębów. Wynika to z tego, że woda z kranu nie nadaje się do picia.
65. W Kirgistanie najpopularniejszym napojem jest mleko końskie, które nosi nazwę „kumyz’.
66. Obywatele Kuwejtu osiągają pełnoletniość w wieku 21 lat, ale legalne jest zawieranie związków małżeńskich w wieku 15 lat.
67. Kuwejt był pierwszym krajem na świecie, na terenie którego zorganizowano wyścigi wielbłądów sterowanych przez dżokejów w formie robotów.
68. Rosja jest największym krajem na świecie, a jej powierzchnia podzielona jest na dziewięć różnych stref czasowych.
69. Rosja może poszczycić się najdłuższą linią kolejową na całym świecie. Długość kolei Transsyberyjskiej wynosi aż 9200 kilometrów.
70. Oman jest jedną z sześciu monarchii absolutnych na świecie. Do pozostałych należą Eswatini, Katar, Watykan, Brunei i Arabia Saudyjska.
71. Oman jest krajem, przez który nie przepływają żadne rzeki. Podczas opadów deszczu wodą napełniają się głębokie doliny.
72. Na terenie Omanu znajduje się wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO stanowisko archeologiczne Bat, gdzie można zobaczyć nekropolię oraz starożytną osadę sprzed 6 tysięcy lat.
73. Ułan Bator w Mongolii jest nazywany jedną z najzimniejszych stolic na całym świecie. Latem temperatura wynosi około 16 stopni, natomiast zimą spada nawet do minus 40 stopni.
74. Balut to kacze jajo z zarodkiem w środku, które stanowi wielki przysmak w paru krajach azjatyckich, takich jak Wietnam czy Filipiny. Dla ludzi z innych części świata zjedzenie tego nietuzinkowego przysmaku stanowi często wielkie wyzwanie.
75. Jednym z przysmaków w Wietnamie jest bijące jeszcze serce węża, które popija się jego krwią.
76. Z Indonezji pochodzi najdroższy rodzaj kawy na świecie, czyli luwak. Ziarenka kawy są zjadane przez cywetę, a później przez nią wydalane. Dopiero później robi się z nich kawę.
77. Szarańcza i świerszcze różnego rodzaju to wielki przysmak w Kambodży i Laosie. Podaje się je w wersji grillowanej lub smażonej.
78. Ceniony w wielu krajach Azji owoc durian uznawany jest za najbardziej śmierdzący owoc na świecie. Jego zjedzenie stanowi wyzwanie i lepiej nie robić tego w pomieszczeniach zamkniętych.
79. W Pakistanie za import, eksport, sprzedaż, a nawet posiadanie narkotyków grozi kara śmierci.
80. Wiele kobiet w Wietnamie zakrywa się od stop do głów nawet podczas silnych upałów. Chcą zachować jasną karnację i bardziej przypominać ludzi z Zachodu.
81. W Wietnamie wierzy się, że picie alkoholu z macerowanymi w środku wężami, konikami morskimi czy skorpionami jest bardzo dobre dla zdrowia. Trunki tego rodzaju można spotkać w wielu sklepach.
82. W Wietnamie bardzo silny jest kult przodków. W każdym domu znajduje się ołtarzyk ze zdjęciami zmarłych członków rodziny, którym oddaje się cześć.
83. Kuchnia Hindusów słynie z ostrych przypraw. Są one tak powszechne w codziennych potrawach, że nawet dzieci jedzą w Indiach potrawy, które dla Europejczyków są za ostre.
84. W Indiach panuje kult świętych krów, a mimo to kraj ten jest jednym z największych eksporterów mięsa wołowego na całym świecie.
85. Przyprawa curry kojarzy nam się przede wszystkim z Indiami, ale tam wzbudziłaby oburzenie. Hindusi w ogóle nie korzystają z gotowych mieszanek przypraw, tylko dodają poszczególne przyprawy w odpowiednich ilościach.
86. Tajowie są bardzo dumni z faktu, że ich kraj nigdy nie został skolonizowany.
87. Największą obelgą w Tajlandii jest porównanie kogoś do zwierzęcia. Szczególnie wyczuleni są Tajowie na porównanie do bawoła, który uchodzi za leniwego, czy też do jaszczurki wodnej.
88. Kraje azjatyckie mogą poszczycić się pięknymi rafami koralowymi, które regularnie przyciągają miłośników nurkowania z całego świata. Królują tutaj głównie Tajlandia i Malediwy.
89. Liban nazywany jest Szwajcarią Bliskiego Wschodu, ponieważ funkcjonuje w nim wiele potężnych przedsiębiorstw finansowych. Stolica kraju, Bejrut, jest największym centrum finansowym na Bliskim Wschodzie.
90. Jednym z symboli Libanu jest drzewo cedrowe, który powszechnie tutaj występuje. O drzewach cedrowych w tej części Azji wspominano już w Starym Testamencie.
91. Do państw azjatyckich, które nie są oficjalnie uznawane, należą Górski Karabach, Cypr Północny, Osetia Południowa, Abchazja oraz Tajwan.
92. Azja jest kolebką najstarszych cywilizacji w historii. To właśnie stąd pochodzili między innymi Sumerowie, Persowie czy Hetyci, których kultury są do dzisiaj badane przez orientalistów.
93. Miasto aniołów, wielkie miasto, wieczny klejnot, niezdobywalne miasto boga Indry, wspaniała stolica świata wspomaganego przez dziewięć pięknych skarbów, miasto szczęśliwe, obfitujące w ogromny Pałac Królewski, który przypomina niebiańskie miejsce gdzie rządzi zreinkarnowany bóg, to miasto dane przez Indrę, zbudowane przez Wisznu to pełna nazwa Bangkoku i jednocześnie najdłuższa nazwa miasta w ogóle.
94. W Chinach kultura picia herbaty jest tak wielka, że w niektórych miastach kawa jest bardzo trudna do kupienia.
95. Tokio to miasto, w którym występują nie tylko ruchome schody, ale też ruchome chodniki, które transportują ludzi z jednego punktu miasta do drugiego.
96. W Tirat Cewi w Izraelu odnotowano najwyższą temperaturę w Azji. Wynosiła ona nieco ponad 53 stopnie Celsjusza.
97. Himalaje powstały około 50 milionów lat temu i są jednym z najmłodszych łańcuchów górskich na naszej planecie.
98. Po Arktyce i Antarktyce Himalaje stanowią największe na świecie skupisko śniegu.
99. Ze wszystkich znanych szczytów w Himalajach Mount Everest uchodzi za jeden z łatwiejszych do zdobycia, dlatego odbywają się na tę górę nawet wycieczki komercyjne z przewodnikiem.
100. Japonia jest jednym z nielicznych państw na świecie, które nie obchodzą dnia niepodległości. Przyczyną jest fakt, że nigdy w historii nie była okupowana.