Fajne atrakcje na wakacje

Atrakcje na wakacje

Jakie atrakcje wybrać przygotowując wakacyjne plany? Wszystko zależy oczywiście od zasobności naszego portfela, sytuacji rodzinnej oraz liczby dni urlopowych. Inaczej swój wyjazd wakacyjny zaplanuje rodzina z małymi dziećmi, którym trzeba zapewnić atrakcje na czas wypoczynku, inaczej niezależny singiel szukający odskoczni od życia w codziennej rutynie. Jakie atrakcje na wakacje wybiorą polscy turyści – przekonamy się po najbliższym sezonie wakacyjnym – już dziś jednak można sprawdzić, jakie były najpopularniejsze w ostatnich latach wybierane przez nich miejsca.

Wśród rodzin z dziećmi szukających przede wszystkim mieszczącego się w budżecie wyjazdu od lat cieszą się takie popularne miejsca wakacyjnego wypoczynku, jak Egipt, Tunezja i Turcja. Swoją popularność kraje te zdobyły możliwościami zorganizowania niedrogiego wypoczynku w licznych tutaj hotelach all inclusive, stosunkowo niewielką odległością, jaką trzeba pokonać, aby się tam dostać oraz typowymi wypoczynkowymi atrakcjami, jakimi są ładne plaże i ciepłe morze.

Zważywszy na kapryśną pogodę nad polskim Morzem Bałtyckim i ceny, które porównywalne są do wyjazdów zagranicznych, nic dziwnego, że kraje z zapewnionym słońcem i ciepłem cieszą się zdecydowanie większą popularnością wśród polskich turystów.

Wprawdzie niepewna sytuacja polityczna i zamachy terrorystyczne w ostatnich latach sprawiły, że wymienione kraje, zwłaszcza Egipt i Tunezja, odnotowały spadek liczby przyjeżdżających turystów, ale władze obu zapewniają, że starają się robić wszystko, aby bezpieczeństwo w letnich kurortach było jak najwyższe.

Atrakcje wakacyjne, piękne zabytki, olśniewającą naturę i ciepłe morze zapewniają także takie kraje, jak Chorwacja czy Czarnogóra, znajdujące się na kolejnych miejscach najpopularniejszych destynacji wyjazdowych. Oba kraje zachwycają przede wszystkim krajobrazem, w którym płynnie łączą się imponujące górskie wzgórza z ciepłym morzem będącym rajem dla wielbicieli surfingu i nurkowania.

Wprawdzie sama Czarnogóra to kraj niewielki, który, jak mawiają doświadczeni podróżnicy, można zobaczyć w całości w jeden weekend, jednak połączenie wyprawy do Czarnogóry z pobliską Chorwacją może już spokojnie zająć cały czas dwutygodniowych wakacji.

W Czarnogórze koniecznie odwiedźmy więc Bokę Kotorską, uważaną za jedno z najpiękniej położonych miejsc w całej Europie, gdzie nad czterema mniejszymi zatokami malowniczo rozkładają się średniowieczne zabudowania miast, zobaczmy przerzucony nad rzeką Tarą most, z którego można podziwiać najgłębszy kanion Europy czy zajrzyjmy na starówkę w Kotorze, od której pochodzi cała nazwa zatoki z jej wyślizganymi przez miliony turystów chodnikami z kamiennych płyt i widowiskowymi murami obronnymi.

W Chorwacji z kolei obowiązkowymi punktami do zwiedzania poza leniwymi dniami na plaży będą Split z Pałacem Dioklecjana, w ramach którego powstało całe współczesne miasto oraz lśniący bielą murów i czerwienią dachów nad błękitnym morzem Dubrownik. To ostatnie miasto najlepiej podziwiać z wysokości murów miejskich, po których można udać się na spacer wokół starówki, znanych obecnie fanom seriali – tu bowiem kręcono część zdjęć do popularnej „Gry o tron”. Chorwacja i Czarnogóra to też świetne miejsca dla smakoszy, dostępność świeżych owoców morza oraz szczególnie cenionej tutaj jagnięciny skusi nawet najbardziej wybrednych wielbicieli poszukiwania oryginalnych smaków.

Jeśli szukamy atrakcji na wakacje w starożytnym stylu, a poza odpoczynkiem nad ciepłym morzem, cenimy sobie zwiedzanie – warto wybrać się na Kretę, która nadal znajduje się wśród największych atrakcji turystycznych Grecji. Kreta to Grecja w pigułce – na powierzchni wyspy znajdziemy bowiem wszystko to co najlepsze i najbardziej charakterystyczne dla tego kraju.

Wysokie góry, pokryte bardzo długo śniegiem, przepiękne, obszerne plaże i ciepłe morze, miejsca gdzie można odpocząć bardziej aktywnie w ramach trekkingu wąwozem Samaria polecanym dla bardziej wytrawnych i zaprawionych w bojach turystów czy wspomnienia ery dzieci kwiatów w Matali, która w latach 70. przyciągała tutaj zbuntowanych hippisów zamieszkujących skalne groty wznoszące się ponad plażą. Północna część Krety jest przy tym miejscem dla osób ceniących sobie wygodę i zorganizowany wypoczynek, z mnóstwem hoteli all inclusive i atrakcyjnymi miejscami do zwiedzania w Chanii, Rethymonie czy pałacem w Knossos.

Większy spokój panuje natomiast na południu Krety, ze względu na trudniej dostępne w tamtym rejonie plaże, które mimo to kuszą właśnie swoim spokojem. dodajmy do tego znakomite jedzenie greckie, w którym króluje grillowane mięso, ale też świeże owoce morza, a także cenione przez smakoszy wino, a znajdziemy się w miejscu, do którego rzeczywiście można wracać kilka razy w poszukiwaniu wytchnienia od zatłoczonych polskich plaż.

W zasadzie w ciągu dwutygodniowego urlopu można zwiedzić całą wyspę, która jest bardzo dobrze skomunikowana autobusami. Osoby czujące się pewnie za kierownicą mogą natomiast pokusić się o wypożyczenie samochodu i wyprawę krętymi zakrętami górskich szlaków, dzięki czemu mogą dotrzeć do mniej oczywistych miejsc na tej greckiej wyspie.

4.3/5 - (liczba ocen: 19)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.