Polska

16 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Małopolsce w 2024 👦

konie w Krakowie

Małopolska to region niezwykły, pełen zabytków oraz niesamowitych, zapierających dech w piersiach plenerów. Z roku na rok powstaje coraz więcej miejsc, które warto zobaczyć. Dziś pragniemy przedstawić Wam 10 atrakcji Małopolski, które trzeba koniecznie odwiedzić. Poznaj perły Małopolski.

Największa Papugarnia Egzotyczne Zakopane

papugarnia
źródło: www.zakoatrakcje.pl
źródło: www.zakoatrakcje.pl

W Zakopanem przy Krupówkach jest kilka papugarni. Jednak jeżeli chcecie się udać do którejś to my polecamy tą najfajniejszą i przede wszystkim Największą Papugarnię Egzotyczne Zakopane. Mieści się na Drodze do Olczy 11. i jako jedyna posiada patronat samego Burmistrza Zakopanego i to duży plus!

Podczas wizyty ręcznie karmione papugi wskakiwały nam na ramiona i tuliły się do nas. Ptaki uczą się mówić co skutkowało tym, że mówiły różne słowa w języku polskim tj. „halo”, „dzień dobry”, czy „kocham cię”.

Znajdziemy tutaj ponad 100 pięknych okazów takich jak Lorysy Górskie, Kakadu, Aleksandretty Chińskie i różne ich odmiany oczywiście nie brakuje pokaźnego stadka wielkich Ar Araraun, Chloropter i wielu innych. Papugi są bardzo różne, ale najczęstszą cechą wszystkich gatunków papug są ich przepiękne jaskrawo zabarwione pióra, choć są pewne wyjątki. Papugi mogą różnić się wielkością, ale większość gatunków ma kolor zielony. Wyróżniają się niesamowitymi zdolnościami naśladowania głosu człowieka. Niektóre gatunki papug są wielobarwne, z jasnoniebieskim, żółtym, zielonym lub białym upierzeniem. Obiekt ma 280m2. Jednak nie znajdziemy tutaj tylko papug. Spotkać możemy wiewiórki Kanadyjskie, Susła preriowego czy Wiewiórczaka trójbarwnego

Była tutaj również telewizja TVP i dziennikarze radia RMF FM. Papugarnia zajmuje całe pierwsze piętro budynku, a przy obiekcie jest bezpłatny parking.

Papugi są zadbane, a wewnątrz pomieszczenia w którym przebywają jest dużo miejsca. Zabawki dla papug wyglądały na nowe co jest dużym plusem.

Więc jeżeli planujecie odwiedzić Papugarnię to koniecznie tutaj.

Bilet normalny: 19 zł, Bilet ulgowy: 15 zł (są jeszcze różne pakiety rodzinne)

Strona www Papugarnii

1. Magiczny Kraków

Atrakcje w Krakowie

Zaczynając podróż przez Małopolskę, nie sposób pominąć stolicy regionu, czyli Krakowa. W zeszłym roku odwiedziła go rekordowa ilość ludzi. Miasto przyjechało odwiedzić 13, 5 miliona turystów. To naprawdę imponujący wynik. Każdy, kto jeszcze w Krakowie nie był powinien obowiązkowo zwiedzić Stare Miasto, z jednym z największych średniowiecznych rynków w Europie oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu, gdzie warto odwiedzić komnaty królewskie z tysiącami skarbów sztuki, katedrę, czyli miejsce koronacji pochówku polskich władców, a także smoczą jamę, w której według legendy żył potworny gad.

2. Iluzja Park

Budynek

W dolnej części Krupówek zaskoczyła nas nowa atrakcja Iluzja Park stając się hitem wycieczki. Sam budynek jest przepiękny i nawet przypomina swoją bryłą zaczarowaną budowlę niczym z Hogwardu Harrego Pottera. A w środku REWELACJA!

Mnóstwo przejść, ukrytych pomieszczeń rozłożonych na dwóch piętrach tego budynku. Po przejściu przez recepcję i szatnię znaleźliśmy się w pierwszym pomieszczeniu a tam, od razu latająca piłka przy której kręciliśmy filmiki jak unosi się nad naszymi dłońmi, lewitująca doniczka, walizka która mimo trzymania w dłoni ożywała chcąc wyrwać się z ręki i latać swoimi ścieżkami… Na ścianie zobaczyliśmy wielkie skrzydła.

Przemiła Pani z obsługi wytłumaczyła nam jak należy się ustawić i zrobić zdjęcie. Po zobaczeniu efektu w telefonie każdy z nas od razu chciał choć na chwilę zostać aniołem 😊. Następnie przeszliśmy do Sali wyładowań gdzie za wielkimi szybami ukazała nam się duża makieta Giewontu i UWAGA…!

Elekrtyczność

Generator Piorunów! Pokaz odbywa się co około 30min. Nagle pojawiają się błyskawice, pioruny które uderzają w krzyż na Giewoncie z siłą 2 000 000 volt! Widowisko wręcz piorunujące. Przechodząc dalej do strefy ciemnej ukazała nam się woda lecąca z sufitu jak deszcz.

Nagle krople dosłownie zawisnęły w powietrzu a następnie wbrew grawitacji zaczęły lecieć do góry! Genialne wrażenie zrobił pokój gdzie po wejściu nie było widać gdzie jest jego początek i koniec, góra i dół. W innym pomieszczeniu znikaliśmy w lustrze a w jednym urządzeniu znikała sama jedna ręka.

Przechodząc przez naprawdę wiele innych rzeczy doszliśmy do dużej maszyny „symulatora wiatru halnego”. Po wejściu do środka wiatr wiał z prędkością 156km/h a na dużym monitorze wyświetlał się film z halnego w górach. Osobę w środku można obserwować przez przeszklone półokrągłe drzwi.

Iluzja optyczna

EXTRA!

Następnie zobaczyliśmy schody na piętro 2 😊 Nie będę wszystkiego Wam opisywać aby nie popsuć niespodzianki. W naszej ocenie miejsce warte odwiedzenia w 100%!

Iluzja Park zlokalizowany jest w drugiej linii zabudowy naprzeciwko hotelu Sabała. Trzeba przejść przez mostek między sklepem Diverse a drewnianym kioskiem Kolpoltera obok muzeum Tatrzńskiego.

Bilet normalny 35zł

Bilet ulgowy 30zł

Rodzinny (2+1) 80zł

Adres: Krupówki 12 (Dworzec Tatrzński)

Tel: 506 278 860

www.zakoatrakcje.pl/atrakcja/iluzja-park/

3. Zakopane – perła Tatr

Zakopane

Zakopane tętni życiem cały rok. Gdy robi się słonecznie i ciepło odwiedzają je piechurzy spragnieni wypraw na górskie szlaki. W zimie gości zapalonych sportowców poszukujących wrażeń na stokach. Przez cały rok kolorami kipią Krupówki, czyli turystyczna ulica miasta, na której można skosztować lokalnych smakołyków lub kupić pamiątki.

4. Myszogród

Myszogród 2020
źródło: www.zakoatrakcje.pl

fajne myszki

źródło: www.zakoatrakcje.pl

Myszki w wagonie
źródło: www.zakoatrakcje.pl

Super atrakcja! Widzieliście kiedyś myszki (prawdziwe) jeżdżące pociągiem, latające w UFO…? A żyjące w wiosce góralskiej lub w pełni wyposażonych domkach w drzewach, gitarze czy kredensie…? Może całe zimowe miasto ze stokiem narciarskim, wyciągiem, barami itp…? Nie… To tu zobaczycie aż tysiąc małych myszek, żyjących w najróżniejszych sceneriach. 12 artystów w kilka miesięcy na powierzchni ponad 200m2 stworzyło niesamowite miejsce! Można tutaj spędzić z dziećmi nawet kilkadziesiąt minut w niezwykły sposób. Wszystko ogląda się z za dużych tafli szkła także bez obaw dla strachliwych. Dzieci są pełne zachwytu i nie chcą stąd wychodzić!

Myszki pochodzą z różnych hodowli tj. Holenderskie, myszki rasowe brązowe, białe, długowłose, egipskie, czy najmniejsze gryzonie świata, czyli myszki pigmejskie. Niektórzy obserwują myszki całymi godzinami. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce i zobaczyć coś zupełnie nowego. Dzieci będą na pewno zadowolone.

Bilet normalny: 17 zł

Bilet ulgowy: 14 zł

Bilet rodzinny (np.2+1) 14zł osoba

Adres: Krupówki 81 B

(Na samej górze Krupówek tuż przy skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, poniżej kina 7D)

Tel: +48 500 656 584
Czynne codziennie od 10:00 do 20:00.

Strona www Myszogrodu

5. Morskie Oko – niezapomniana wyprawa dla każdego

Morskie Oko

Nie każdy musi być piechurem o wybitnej kondycji. Mimo to wyprawa do Morskiego Oka jest zdecydowanie warta wysiłku. Jest to największe jezioro w Tatrach, znajdujące się w Dolinie Rybiego Potoku. Trasa z Palenicy Białczańskiej wiedzie do jeziora i znajdującego się nieopodal schroniska spokojnym i łatwym do pokonania traktem. Dodatkową atrakcją jest możliwość zobaczenia Wodogrzmotów Mickiewicza.

6. Zjazd ze skoczni narciarskiej Wielka Krokiew

skocznia narciarka
źródło: www.zakoatrakcje.pl
zjazd ze-skoczni
źródło: www.zakoatrakcje.pl
zjazd
źródło: www.zakoatrakcje.pl

Nie wierzyliśmy ale TAK…! Obecnie każdy ma możliwość zjechania ze skoczni narciarskiej Wielka Krokiew. W chwili uruchomienia zjazdów dla turystów Wielka Krokiew stała się największą zjeżdżalnią świata! Jest jeszcze jedno miejsce na świecie gdzie można zjechać ze skoczni narciarskiej na obiekcie olimpijskim w USA, jednak jest ona nieco mniejsza.

Olbrzymia prędkość, jest zbliżona do tej którą osiąga skoczek, a wszystko to w zupełnie bezpieczny sposób. Co ciekawe, zjazd odbywa się specjalnym tubingiem przypominającym ponton.

Na koniec otrzymamy certyfikat potwierdzający zjazd ze skoczni narciarskiej.

Możemy również dokupić nagranie z kamery GoPro co jest świetną pamiątką! Na filmie widać wszystkie emocje na twarzy ze zjazdu oraz wyświetlana jest prędkość z jaką zjeżdżaliśmy w czasie rzeczywistym!

Do wyboru mamy 3 poziomy:

I poziom jest najłatwiejszy. Mogą z I poziomu zjechać dzieci od 7 roku życia.

II poziom znajduje się 20 metrów wyżej. Z tego poziomu mogą korzystać dzieci od 11 roku życia.

III poziom to już poziom HARD. Prędkość zjazdu przekracza 90 km/h! Jest to najbardziej zbliżona prędkość jaką osiągają zawodnicy skaczący podczas zawodów.

Cena biletu zjazdu wynosi 59 zł

Ulgowy do 15 roku życia 39 zł

Każdy kolejny zjazd to już tylko 29 zł

Należy pamiętać, że musimy w pierwszej kolejności kupić bilet wejścia na obiekt Wielkiej Krokwi który od razu upoważnia do wyjazdu wyciągiem krzesełkowym

Adres: Bronisława Czecha

Tel: 515 992 811

Czynne codziennie od 9.30 do 19.00

Strona www Zjazdu ze Skoczni

7. Dolina Kościeliska – miejsce magiczne nie tylko na wiosnę

Dolina Kościeliska

Od kilku lat Dolina Kościeliska kojarzy się głównie z okresem kwitnienia wiosennych krokusów, które pokrywają malowniczym, fioletowym dywanem całą powierzchnię doliny, tworząc spektakularną kompozycję. Miliony turystów odwiedzają wówczas to miejsce, żeby zachwycić się pięknem kwiatów oraz wykonać niezapomniane zdjęcia.

Oprócz tego krótkiego momentu w roku Dolinę Kościeliską warto odwiedzić również w okresie letnim, gdy może turystów jest nieco mniej i łatwiej rozkoszować się pięknem krajobrazów.

8. Podwodny Świat

słuchawki

Ciekawą atrakcją okazał się Podwodny Świat w Zakopanem. Uwagę naszą przykuł lektor, który był umieszczony na stronie internetowej. Z zewnątrz miejsce zupełnie niepozorne. Zlokalizowany na ul. Ubocz 3b. Jeżeli ktoś jechał na basen lub narty na Polanie Szymoszkowej to z pewnością przejeżdżał obok tego miejsca nie zauważając go, a szkoda… Naprzeciwko lokalu jest drugi pas jezdni gdzie wyznaczony jest darmowy parking dla samochodów. My wybraliśmy się na nogach ponieważ byliśmy na targowisku pod Gubałówką, a stamtąd jest może 10 minut spaceru z przepięknym widokiem na panoramę Tatr.

wodny świat

Bilety są nie drogie, a w cenie dostaje się sprzęt audio (niedawno wprowadzony), gdzie można odsłuchać fajne ciekawostki zwiedzając Podwodny Świat. Nie nastawiajcie się, że to wielkie oceanarium, bo tak nie jest. Jednak cały lokal został przebudowany i zmodernizowany w czasie pandemii. Miejsce jest starannie przygotowane z pomysłem, a opowiadający audio lektor w interesujący sposób „sprzedał” nam ciekawostki o których pewnie w życiu byśmy się nie dowiedzieli, a przy tym nie przynudzając jak na dennym wykładzie czy w encyklopedii. Oczywiście cenimy encyklopedie, ale czasem potrafi znużyć, a tu wręcz na odwrót! Spędziliśmy tam około 40minut. Fajnych 40 minut.

podwodny świat

Bilet normalny: 19 zł
Bilet ulgowy: 15 zł
Bilet rodzinny: (2+1) 15 zł osoba

Audio przewodnik w cenie biletów

Adres: Ubocz 3 b

Czynne codziennie od 10:00 do 19:00

https://zakoatrakcje.pl/atrakcja/podwodny-swiat/

9. Spływ Dunajcem

Dunajec

Pozostając w kręgu atrakcji wiążącej się z aktywnością fizyczną, gorąco polecamy spływ Dunajcem. To jedna z najbardziej tradycyjnych atrakcji Pienin, wciąż ciesząca się olbrzymim zainteresowaniem. W trakcie spływu można podziwiać uroki Przełomu Dunajca, czyli wąwozu wyżłobionego w wapiennej skale przez wody rzeki. Stacja początkowa znajduje się w Sromowcach Kątach lub Niżnych, a końcowa w Krościenku lub Szczawnicy Niżnej.

10. Góralski ślizg

Góralski ślizg
źródło: www.zakoatrakcje.pl
ślizg
źródło: www.zakoatrakcje.pl

Zaraz pod Gubałówką znajdziemy Góralski Ślizg. Gigantyczna zjeżdżalnia z ośmioma równoległymi torami. Ze zjeżdżalni można zjeżdżać w tandemie lub ścigać się równocześnie z rodziną lub znajomymi.

Wielka zjeżdżalnia znajduje się zaraz przy Krupówkach pod dolną stacją kolei na Gubałówkę. Jest to ciekawa atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych czynna całorocznie.

Możesz ścigać się razem z innymi. Rodzice mają rewelacyjną zabawę zjeżdżając wspólnie ze swoimi pociechami. Na końcu nie wiadomo kto się lepiej bawił… Dziecko czy rodzić? Zapraszamy do skorzystania z tej rodzinnej atrakcji.

Ceny:

  • 1 zjazd: 5 zł
  • 5 zjazdów: 15 zł
  • 10 zjazdów: 20 zł

Adres: Plac pod Gubałówką
Tel: +48 884 883 331
Czynne codziennie od 10:00 do 19:00.

Strona www Góralskiego Ślizgu

11. Podziemne światy Wieliczki i Bochni

kopalnia soli

Wycieczka do kopalni soli potrafi być bardzo pouczająca. Zazwyczaj wszyscy odwiedzają malowniczą Wieliczkę. Trudno się dziwić. Podziemne trasy tej kopalni-muzeum zapierają dech w piersiach i mają wiele do zaoferowania. Nie wszyscy jednak wiedzą, że druga z zabytkowych kopalni regionu, czyli Bochnia, również udostępnia swoje korytarze zwiedzającym. Część trasy pokonuje się nawet płynąc łodzią po podziemnej rzece.

12. Zatorland – świat rozrywki dla małych i dużych

apatozaur
źródło: www.zatorland.pl

Zatorland to gigantyczny park rozrywki, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Powstało tu bowiem kilka działających równolegle parków tematycznych. Można na przykład odwiedzić krainę dinozaurów lub owadów, zanurzyć się w świat greckich mitów lub świetnie się bawić w lunaparku.

Dodatkowo całość kompleksu wspiera świetnie zorganizowana infrastruktura gastronomiczna, dzięki czemu staje się on miejscem, w którym można spędzić cały dzień z najmłodszymi.

13. Ciepło i relaks o każdej porze roku

bukowina tatrzańska

Polskie góry to nie tylko trasy narciarskie i szlaki dla piechurów. Oprócz tradycyjnych atrakcji, do grona chętniej odwiedzanych miejsc, dołączyły ostatnio termy, znajdujące się w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej. To olbrzymie kompleksy basenów, w których można korzystać ze zjeżdżalni, jacuzzi oraz sauny (fińskiej lub tureckiej). Oba ośrodki stanowią fenomenalny pomysł na rodzinną wycieczkę lub romantyczny wyjazd we dwoje.

14. Szlak architektury drewnianej

Szlak architektury drewnianej
źródło: www.drewniana.malopolska.pl

Czasami warto wybrać się na wyprawę nieco mniej utartym szlakiem. Taką możliwość daje Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Odwiedzenie znajdujących się na nim zabytków, pozwala na lepsze poznanie historii regionu oraz równocześnie zobaczenie miejsc, których często nie znają osoby mieszkające w Małopolsce od zawsze. A naprawdę warto zobaczyć, jakie perły architektury potrafią być ukryte w niewielkich miejscowościach województwa.

15. Szlak Orlich Gniazd – lekcja historii i wyprawa

Ogrodzieniec na Szlaku Orlich Gniazd

Orle Gniazda to system warowni, które rozciągają się na obszarze między Krakowem a Częstochową. Powstały za czasów króla Kazimierza Wielkiego i przetrwały do naszych czasów w różnej formie. Niektóre pozostają wyłącznie malowniczą ruiną, inne zachwycają kompletnością wnętrz. W niektórych odbywają się również cyklicznie wydarzenia tematyczne, w których warto wziąć udział i poznać obyczaje średniowiecznych rycerzy oraz ich otoczenia. To lekcja prawdziwej historii, połączona z przyjemną rekreacją.

16. Energylandia

Energylandia
źródło: www.energylandia.pl

Mieliśmy szczęście odwiedzenia Energylandii podczas pobytu w Krakowie. Pojechaliśmy tam i zajęło nam to około 1 godziny. To był jeden z najlepszych parków rozrywki, w jakich kiedykolwiek byłem. Bardzo ładne parki tematyczne z różnorodną ofertą przejażdżek, które są odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych. Wiele ekstremalnych roller-coasterów, ładnych widowisk oraz występów na żywo w całym parku. Super czyste, toalety wszędzie, rozsądne ceny żywności jak na park rozrywki. Wszystkie przejażdżki są zupełnie nowe i ekscytujące.