Polska

Co zobaczyć w Iławie i okolicy? Najlepsze atrakcje wg. FajnePodroze.pl

źródło: Dawid Galus / Wikipedia

Iława to malowniczo położona miejscowość nad jeziorem Jeziorak. Niestety miasto to  zostało zniszczone w 80% w skutek działań wojennych tak więc nie zachowało się zbyt wiele zabytków.

Co ciekawego czeka nas w Iławie

Jezioro Jeziorak – główna atrakcja miasta napędzająca ruch turystyczny i rozbudowę infrastruktury z nim związanej. Jest to najdłuższe jezioro w Polsce, coraz chętniej wybierane przez amatorów sportów wodnych. Wiąże się to z rozbudową miejsc postojowych oraz całego zaplecza dla jednostek wodnych. Oczywiście nie trzeba dysponować własnym sprzętem. Można skorzystać z jednej z wypożyczali sprzętu wodnego i wpłynąć na ten urokliwy akwen w kajaku, na rowerze wodnym itp.

Wielka Żuława – wyspa na jeziorze Jeziorak. Wybudowanych zostało tam parę ośrodków wypoczynkowych, jednak cześć wyspy nadal zachowała swój dziewiczy charakter.

Port śródlądowy Iława – Jest to obecnie najnowocześniejszy tego typu obiekt na Warmii i Mazurach.

Centrum Turystyczno – Rekreacyjne – dla fanów aktywnego wypoczynku pod dachem dostępne są dwa baseny (rekreacyjny i sportowy), kręgielnia, grota solna, sauna, siłownia, solarium. Godziny otwarcia oraz cennik możecie sprawdzić tutaj.

Neobarokowy ratusz – wybudowany jeszcze przed I wojną światową, wpisany do rejestru zabytków, jeden z nielicznych historycznych budynków w mieście.

Pomnik Stefana Żeromskiego – znajduje się w parku Żeromek do którego warto wybrać się na spacer.

Złota Tarka – cykliczny, coroczny, odbywający się w połowie sierpnia Festiwal Jazzu.

Cerkiew bizantyjsko-ukraińska – neogotycka budowla wpisana do rejestru zabytków.

Gdzie smacznie zjeść w Iławie? Zajrzyj do któregoś z tych lokali:

Port 110 – Restauracja położona nad Jeziorakiem przy ulicy Konstytucji 3 maja 7. Dzięki swojemu położeniu oraz panoramicznym oknom, przy posiłku będziemy mogli się delektować również pięknym widokiem na jezioro. Restauracja jest czynna codziennie w godzinach 12 – 22. Ceny zaczynają sięod 14 zł. za zupę, mięs od 29 zł. a burgerów od 27 zł.

Buła & Burgers – coś dla fanów burgerów. Prawdopodobnie najlepsze burgery w Iławie. Ceny zaczynają się od 11 zł. a kończą na 22 zł., za burger miesiąca  w rozmiarze Mega. Fani steak’ów też znajdą tu coś dla siebie. Restauracja mieści się przy ulicy Sobieskiego 14 i jest czynna codziennie od 11 do 21.

U Czapy – Restauracja mieści się przy ulicy Jana III Sobieskiego 2a. Charakteryzuje się minimalistycznym, nowoczesnym wystrojem oraz pięknym widokiem na jezioro. Przykładowe ceny: rosół 14 zł., tagliatelle 26 zł., sałatka grecka 22 zł.

Będąc w Iława zachęcamy do zwiedzenia również:

Ostróda – kanał Ostródzko-Elbląski, zamek krzyżacki, jezioro w mieście zachęcające do spacerowania i uprawiania sportów wodnych.

Brodnica – Brodnicki Park Krajobrazowy oraz muzea i pokrzyżacki zamek.

Grudziądz – Nadwiślańskie miasto zachęcające do spacerów brzegiem rzeki oraz po starym mieście.

Jeśli planujesz zostać w Iławie na noc, polecamy te oto hotele:

Hotel Tiffi 5* – hotel znany chyba już na całą Polskę. Ekskluzywny obiekt, urokliwie położony nad jeziorem Jeziorak. 7 minut spacerem od plaży. Do dyspozycji mamy basen i centrum fitness, korty tenisowe oraz zaplecze do uprawiania sportów wodnych.

Stary Tartak 4* – Hotel położony nad Małym Jeziorakiem. Oferuje centrum spa z sauną, wanną z hydromasażem i gabinet masażu. Pokoje od 199 zł. za jedynkę lub 299 zł. za pokój  2 osobowy.

Hotel Port 110 – Wspominaliśmy już o nim w polecanych miejscach „gdzie zjeść”. Położony nad samym jeziorem, 400 metrów od plaży i 800 metrów od centrum miasta.

Karczma Łabędź – Hotel najbardziej przystępny cenowo. Od około 110 zł. za „jedynkę”.

Czytaj dalej: 10 najlepszych atrakcji w Iławie