Ameryka Północna ciekawostki dla dzieci

świat

45. Przed Wiekiem Odkryć, było co najmniej 1000 różnych języków wśród ludności tubylczej. Jednak w okresie spadku liczby ludności tubylczej wiele z nich wymarło.

46. Języki rdzennej społeczności Ameryki Północnej nie różnią się mocno od języków spotykanych w innych częściach świata. Nie mają one unikalnych cech.

47. Jeśli chodzi o języki europejskie, którymi dziś się posługujemy, wzorce językowe podążają za historią kolonizacji. Na przykład język angielski jest głównym językiem używanym w USA, podczas gdy hiszpański jest drugim i pierwszym językiem w Meksyku.

48. W Kanadzie język francuski jest językiem ojczystym około 30% ludności. Do 2009 roku język duński był jednym z języków urzędowych Grenlandii i nadal jest używany przez większość ludności.

49. Kanada posługuje się dwoma językami urzędowymi: Angielskim i francuskim. Językiem urzędowym w prowincji Quebec jest francuski. Prowincja Nowy Brunszwik posiada jako język urzędowy zarówno francuski, jak i angielski. We wszystkich pozostałych prowincjach język angielski jest językiem urzędowym, ale język francuski jest w pewnym stopniu uznawany w Ontario i Manitoba.

50. 20% Amerykanów w wieku powyżej pięciu lat mówi w swoim domu w języku innym niż angielski.

51. Jedynie cztery z dominujących rodzin językowych uważane są za niezagrożone: Quechua (9 mln osób mówiących po angielsku) i Aymara (2,2 mln osób mówiących po angielsku), Guarani (5 mln osób mówiących po angielsku) i Nahuatl (Azteków; 1,5 mln osób mówiących po angielsku).

4.3/5 - (449 votes)1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 11 kwietnia 2018 o 17:31

    piękne akurat mam robić projekt

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *