Ameryka Północna ciekawostki dla dzieci

Ciekawostki Krzysztof Kolumb

35. Mimo, że Krzysztof Kolumb jest powszechnie uznawany za odkrywcę Ameryki, wiele osób mieszkało już w Ameryce Północnej na długo przed przyjazdem Europejczyków. Pierwszymi mieszkańcami kontynentu północnoamerykańskiego byli Paleoindianie.

36. W miarę upływu czasu rozrosły się one do wielu różnych społeczności i kultur na całym kontynencie.

37. Największe i najbardziej zaawansowane cywilizacje Ameryki Północnej to cywilizacja Azteków w Meksyku i Majów w Ameryce Środkowej.

38. W latach XVII wieku Europejczycy zaczęli przyjeżdżać do Ameryki Północnej i przejęli znaczną część kontynentu. Kolonizacja przez Europejczyków wymazała ludność tubylczą i rozpoczęła erę dominacji europejskiej. Dziś na kontynencie Ameryki Północnej żyją ludzie z każdego zakątka świata.

39. Aztekowie są najbardziej znani z tego, że jedli czekoladę, dawali w ofierze ludzi, a w końcu zostają pobici przez Hiszpanów. Są znani jako wojownicza, barbarzyńska rasa, głównie z powodu niesamowitej liczby zabitych przez nich ludzi.

40. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu nie obyło się bez kultury. Aztekowie mieli niezwykle złożoną systemową strukturę społeczną i mocno wierzyli w edukację, rodzinę i sztukę. Nawet ich system niewolnictwa był specyficzny.

41. Podróże Krzysztofa Kolumba pochłonęły o wiele więcej wysiłku, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Poszukiwanie było zaplanowane jako poszukiwanie zachodniego szlaku morskiego do Azji, a Portugalia, Anglia i Francja odpowiedziały w ten sam sposób na wnioski Kolumba o finansowanie: nie. Nawet Hiszpania, która w końcu powiedziała „tak” i sfinansowała podróż, potrzebowała wielu lat, aby ją przekonać.

42. Głównym powodem, dla którego jego wyprawa nie była zbyt popularna był fakt, że wielu ekspertów uważało, że kalkulacje Kolumba dotyczące wypłynięcia do Azji były błędne, a podróż zajęłaby znacznie więcej czasu niż planowano. Jak się okazało, mieli rację – Kolumb błędnie obliczył swoją trasę, ale po drodze znalazł Amerykę.

43. Chociaż Kolumb pozostaje wybitną postacią historyczną na całym świecie, wiele szczegółów jego życia pozostaje tajemnicą. W języku włoskim znany jest jako Cristoforo Colombo, które od dawna było jego imieniem, a w języku hiszpańskim Cristóbal Colón. Ale był on również określany przez siebie i innych jako Christoual, Christovam, Christofferus de Colombo, a nawet Xpoual de Colón. Istnieje nawet teoria, że przyjął on imię od pirata nazwisku Colombo.

44. W 1492 r. Kolumb żeglował na oceanie. Żeglował też po nim w 1493, 1498 i 1502 roku. Chociaż wielu ludzi może mieć obraz Kolumba wsadzającego flagę w dolną część Florydy, naprawdę odkrył on tylko niewielki obszar Karaibów, w tym Bahamy, Kubę i Jamajkę oraz część Ameryki Środkowej.

4.3/5 - (449 votes)1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 11 kwietnia 2018 o 17:31

    piękne akurat mam robić projekt

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *