6 porad dla osób które wybierają się w pierwszy rejs

Kilka porad dla osób które planują żeglować w najbliższym czasie. Jest to sport dla pełnych energii, otwartych na świat i wymagających ludzi. Czy jesteś jednym z nich?

8 porad dla początkujących żeglarzy

1. Wodoodporne spodnie to coś co musisz mieć

Weź ze sobą nieprzemakalne ubrania – płaszcz przeciwdeszczowy, wodoodporne spodnie, krótkie buty. Ubrania miękkie i wygodne, ale także śpiwór i poduszki, dokumenty, telefon, ładowarkę czy aparat.

2. Pomyśl zanim weźmiesz elektronikę

Ci, którzy po raz pierwszy wyjeżdżają na rejs, często umieszczają tablet lub laptop na liście rzeczy do spakowania – ponieważ sprzęt towarzyszy im podczas wszystkich podróży. W międzyczasie nie ma możliwości załadowania sprzętu elektronicznego na wodzie, ponieważ wszystkie komputery nawigacyjne są zużywane przez wszystkie dostępne gniazdka. Jedyną rzeczą jaką możesz przynieść to telefon komórkowy, który można łatwo ładować w porcie. Na znacznej większości obszarów przybrzeżnych na morzu, a także na jeziorach mazurskich, nie będzie problemu.

3. Spanie

Jak i gdzie śpisz podczas rejsów? To wszystko zależy od tego, czy jest to rejs na jeziorze czy morzu. Uczestnicy rejsu spędzają noc we wspólnym pokoju załogi, który nazywa się mesą. Jeśli cenisz prywatność, lub … chrapiesz, lepiej zastanów się, czy naprawdę chcesz jechać na rejs.

4. Nie bierz walizki na rejs

Niektórzy są przyzwyczajeni do latania samolotami i odruchowo pakują się w wygodną walizkę na kółkach. W podróży żaglówką walizki są wykluczone! Zajmują zbyt dużo miejsca, ponieważ po rozpakowaniu nie można ich zwinąć. Dlatego wszystko co zabierasz ze sobą na rejs, pakuj w miękką torbę lub torbę-worek.

5. Kuchnia domowa

Konieczność gotowania podczas rejsu jest kolejną różnicą między rejsami i wakacjami w hotelach. Na jachcie jest kuchnia zwana kambuzem, posiłki są przygotowywane przez uczestników rejsu.

6. Nie zawsze przyjemne niespodzianki

Podczas żeglugi po raz pierwszy, musisz mieć świadomość, że żeglarstwo to nie tylko zabawa i niezapomniany przygoda. Uczestnicy rejsu czasami narzekają na problemy ze snem lub zmagają się z chorobą morską.

Zdarza się również, że ktoś z załogi lub uczestników ma problemy z nerwami. Podczas rejsu może się wydawać, że jest to poważna niedogodność, ale kiedy wrócisz do domu, wszystkie te nieprzyjemne niespodzianki są zwykle wspomniane z uśmiechem na ustach.

4.7/5 - (liczba ocen: 6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.