5 zasad zarządzania gotówką na wakacjach

5 zasad zarządzania gotówką na wakacjach

Jedną z głównych przyczyn tego, że większość osób ciekawe podróże odbywa jedynie palcem po mapie, są względy finansowe. W polskim społeczeństwie panuje bowiem przekonanie co do tego, że aby móc podróżować, to trzeba być bogatym człowiekiem, bo wszak podróże kosztują majątek. Nic bardziej mylnego – podróże mogą być tanie, a niekiedy nawet zupełnie darmowe. Wystarczy ruszyć głową szukając najbardziej atrakcyjnych rozwiązań oraz koniecznie trzeba poznać kilka zasad zarządzania gotówką na wakacjach.

1. Planuj wyjazdy

Planuj

Pierwszy etap zarządzania gotówką wakacyjną odbywa się już na etapie planowania urlopu. Im wcześniej określi się datę i miejsce wyjazdu, tym więcej pieniędzy na takiej wycieczce można zaoszczędzić. Pierwszą okazją są wyjazdy z biurem podróży – te często w swojej ofercie mają propozycje first minute, które niekiedy bywają nawet do trzydziestu procent tańsze niż oferty sezonowe.

W przypadku samodzielnej organizacji wyjazdu również warto wcześniej go zaplanować. Na przykład bilety lotnicze kupowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem bywają o wiele tańsze. Dłuższy okres przygotowania do wyjazdu daje również możliwość śledzenia atrakcyjnych ofert wypoczynkowych jakie pojawiają się w internecie na stronach hoteli i pensjonatów. W ten sposób można znacznie obniżyć koszty pobytu na miejscu. Dokonując odpowiednio wcześniej rezerwacji noclegu warto targować cenę – wszak nie ma się nic do stracenia.

2. Wydawaj pieniądze z głową

Wydawaj pieniądze z głową

Oczywiście, na wakacjach można stracić wszystkie oszczędności, jakie skrupulatnie przez ostatnie lata lądowały w skarbonce. A można również mieć przyjemny wyjazd okraszony drobnymi przyjemnościami, po którym znaczna suma odłożonej gotówki pozostanie nadal w portfelu – wszystko zależy od podejścia i wybranej drogi. Chcąc nieco zaoszczędzić na wakacyjnych wojażach należy wybierać nieco tańsze noclegi.

Wcale nie musi oznaczać to gorszego standardu wypoczynku – często wystarczy aby obiekt wypoczynkowy był nieco oddalony od centrum, a już ceny w nim spadają o kilkanaście procent. Podobna zasada tyczy się restauracji oraz innych lokali gastronomicznych. Te zlokalizowane w centrum miasta czy przy atrakcyjnych zabytkach będą zdecydowanie droższe niż lokale położone w innych lokalizacjach. Nie oznacza to jednak, że te drugie serwują gorszą kuchnię – często nawet dzieje się zupełnie odwrotnie.

3. Targi i targowiska

Targi i targowiska

Wyjeżdżając w obce kraje, a zwłaszcza odwiedzając państwa egzotyczne, warto zaopatrywać się w podstawowe produkty na lokalnych targowiskach. Ceny na nich są zdecydowanie niższe niż w centrach handlowych, ale to jest tylko jeden plus miejsc tego typu. Targowiska są doskonałym miejscem, w którym poznać można lokalną kulturę oraz nawiązać nowe znajomości. W krajach arabskich w kulturze robienia zakupów leży targowanie się – przyjęcie pierwszej ceny jaką zaproponuje sprzedawca często odbierane jest jako mocna obraza. Warto więc targować się przy każdej nadarzającej się okazji – będzie to nie tylko świetna zabawa ale również i okazja do poćwiczenia języka.

4. Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Kluczową rolę przy wydatkach wyjazdowych odgrywa bezpieczeństwo. Nigdy nie należy trzymać całej gotówki w jednym miejscu – powinna ona być porozdzielana pomiędzy wszystkich uczestników wyprawy. Na rynku sprzętu turystycznego dostępnych jest wiele gadżetów ułatwiających przechowywanie pieniędzy podczas podróży. Są to między innymi saszetki różnego rodzaju. zarówno te zakładane na biodra jak i na szyję. Prawdziwym hitem w ostatnim czasie jest również bielizna damska posiadająca niewielkie skrytki na pliki banknotów.

Doświadczeni turyści odradzają również posiadanie przy sobie zbyt dużej kwoty pieniędzy. Lepiej jest zainwestować w konto walutowe i pobierać potrzebną ilość pieniędzy z bankomatu. W kwestii bezpieczeństwa bardzo ważna jest także wymiana gotówki. Należy zawsze pieniądze wymieniać w certyfikowanych kantorach, a nie u przydrożnych handlarzy gotówką, którzy nie tylko mogą oszukać na kursie ale również mogą oferować podrobione banknoty.

5. Spisuj wydatki – nawet te drobne

Spisuj wydatki

Euforia jaka towarzyszy długo oczekiwanemu wyjazdowi sprawia że nawet najbardziej rozsądne osoby mogą stracić głowę jeżeli chodzi o wyjazdowe finanse. Aby wszystko mieć pod ścisłą kontrolą należy dokładnie spisywać wydatki – zarówno te duże jak i małe. Dobrym rozwiązaniem jest także uregulowanie zaraz po przyjeździe na miejsce wszystkich niezbędnych opłat, tak aby dokładnie wiedzieć jaką kwotą gotówki można zarządzać do końca wyjazdu.

W pierwszej kolejności warto zapłacić za pobyt w hotelu lub pensjonacie – oczywiście po sprawdzeniu jakie warunki w nim panują. Następnie trzeba odłożyć osobno kwotę pieniędzy jaka będzie potrzebna na opłacenie dodatkowych wycieczek lub wstępów na przykład do muzeum. Resztę pieniędzy jakie przeznacza się na wyjazd można podzielić przez ilość dni urlopu, tak aby otrzymać średnią kwotę do wydania każdego dnia. Takie postępowanie pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki w połowie wyjazdu, kiedy to zazwyczaj okazuje się że pieniądze wakacyjne nagle stopniały i w portfelu jest pustka.

4.3/5 - (liczba ocen: 155)

Liczba komentarzy: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.