17 ciekawostek o zebrach

dwie zebry

Zebry są bardzo szybkie i osiągają prędkość 65 km/h podczas galopowania po równinach. Jest to wystarczająco dużo, aby wyprzedzić drapieżniki takie jak lwy. W ciągu kilku godzin od narodzin źrebięta mogą się poruszać wraz ze stadem.

 1.  Ściśle związana z końmi i osłami, zebra znana jest głównie z czarnobiałego, pasiastego tułowia. Paski te uważa się za maskowanie które pomagają zebrom dobrze schować się w trawie.
 2. Uważa się również , że pasiasty płaszcz zebry rozprasza ponad 70% ciepła, zapobiegając przegrzaniu się zwierzęcia w afrykańskim słońcu.
 3. Zebry są roślinożerne i przede wszystkim jedzą różne rodzaje traw. Znane są również z jedzenia różnych krzewów, ziół, gałęzi, liści i kory.
 4. Dla ochrony grupy zebr często spotykają się w dużych stadach, regularnie mieszając się z innymi grupami pastwiskowymi, takimi jak żbiki. Oprócz zapewnienia większej ilości oczu i uszu, aby móc patrzeć na niebezpieczeństwa, duże stado jest trudniejsze dla drapieżnika, co utrudnia wyodrębnienie osobnej ofiary.
 5. Jednym z najbardziej niezwykłych zjawisk na świecie naturalnym jest coroczna, trwająca prawie 3000 kilometrów migracja milionów zeber.
 6. Istnieje wiele różnych teorii, które próbują wyjaśnić unikatowe paski zebry z większością odnoszącą się do kamuflażu.
 7. Dzikie zebry mieszkają w Afryce.
 8. Zwykłe zebry zwykłe mają ogony o długości około pół metra.
 9. Zebry mają bardzo dobry wzrok i słuch.
 10. Zebry ustawiają się podczas snu.
 11. Uszy zebry pokazują ich nastrój.
 12. Zebra o nazwisku Marty z 2005 roku wystąpiła w filmie animowanym Madagaskar.
 13. W starożytnym Rzymie zebra pręgowana była trenowana do ciągnięcia rydwanów w rzymskich cyrkach.
 14. Podobnie jak konie, zebry śpią w pozycji stojącej i zazwyczaj tylko wtedy, gdy czują się bezpieczne w grupie.
 15. Uważa się, że paski zebry pomagają zakamuflować zwierzę w długiej trawie i rozproszyć drapieżniki.
 16. Paski zebry są jak odciski palcó – każdy z nich jest niepowtarzalny. Źrebięta rozpoznają swoje matki po wzorze pasemka i zapachu.
 17. Do zebr zalicza się zwykle trzy gatunki z licznymi podgatunkami. Jest zebra stepowa, górska i pręgowana.
17 ciekawostek o zebrach
4.4 (88.75%) 16 głosówZobacz też

Sprawdź też:
Ludzki mózg jest najbardziej złożonym organem w ludzkim ciele. Złożoność…