14 zaskakujących ciekawostek oraz informacji o biedronkach

Biedronka

Biedronki są zazwyczaj uważane za użyteczne owady i jeden z największych sojuszników rolnika i ogrodnika.

1. Najczęściej spotykanym gatunkiem jest jaskrawoczerwony, 7-punktowa biedronka. Ale czy wiesz, że w Wielkiej Brytanii jest 46 rodzajów biedronek? Nie wszystkie z nich są jednak czerwone i plamiste – występują również w kolorach pomarańczowym, żółtym, brązowym i czarnym. Niektóre mają nawet paski zamiast plam.
2. Biedronki brakuje kilku kluczowych cech prawdziwych robaków, w tym dziobowych części ust. W odróżnieniu od robaków, przechodzą one również przez stadium larwalne.
3. Średnia długość życia biedronki wynosi od 2 do 3 lat.
4. Biedronki to rodzina owadów z rzędu chrząszczy (Coleoptera)
5. Wiele biedronek wytwarza toksyny, które czynią je niesmacznymi dla ptaków i innych niedoszłych drapieżników. Te szkodliwe substancje są związane z kolorem biedronki; im jaśniejsza biedronka, tym silniejsze są toksyny.
6. W średniowieczu uprawy w Europie były niszczone przez szkodniki, więc rolnicy zaczęli modlić się do Najświętszej Maryi Panny o pomoc. Na polach zaczęły pojawiać się biedronki, a plony zostały uratowane.
7. Chociaż biedronki są najczęściej czerwone lub żółte z czarnymi kropkami, prawie każdy kolor tęczy występuje w niektórych gatunkach biedronki, często w kontrastujących parach.
8. Jednym z powodów, dla których biedronki są popularne wśród ludzi jest to, że służą jako dobroczynne drapieżniki szkodników roślin, takich jak mszyce czy roztocza. Biedronki składają setki jaj wśród kolonii mszyc i innych szkodników.
9. Dorosła biedronka może zjadać 50 mszyc dziennie, a w ciągu swojego życia może spożywać do 5 tys. mszyc.
10. Ich zabarwienie ma przypominać drapieżnikom, że smakują obrzydliwie.
11. Powszechnym mitem o biedronkach jest to, że liczba kropek na grzbiecie mówi o ich wieku. Nie jest to prawda, jednak czasami można określić gatunek biedronki, zauważając liczbę i położenie jej punktów.
12. Mamy biedronek składają na roślinie skupiska jaj. Ale nie wszystkie z tych jaj są przeznaczone do wylęgu. Niektórym z nich brakuje embrionów. Są smacznym prezentem od matki biedronki. Nowo wyklute niemowlęta będą je zjadać.
13. Dorosłe biedronki kojarzą nam się z jasnymi, letnimi dniami, ale są nawet w głębi zimy. Wchodzą w stan spoczynku i przytulają się do siebie w grupach.
14. Harlequin Ladybird jest najbardziej inwazyjną biedronką na świecie i szybko zabija inne gatunki. Biedronka ta jest szczególnie trudna do zidentyfikowania, ponieważ ma wiele różnych wyglądów i obejmuje czarne z czerwonymi plamkami, paski i pomarańczowe z białymi plamkami.

14 zaskakujących ciekawostek oraz informacji o biedronkach
3.7 (74.74%) 114 głosów